MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ognisko koronawirusa na Dolnym Śląsku. To znów dom seniora

Małgorzata Moczulska
16 pensjonariuszy i 8 pracowników zostało zakażonych koronawirusem w Domu Seniora Marconi w Świdnicy. To największe ognisko zakażenia w mieście i jedno z największych na Dolnym Śląsku. Po tym jak zakażenie kilka dni temu wykryto u jednego z seniorów, w przebadano 60 pensjonariuszy przebywających w ośrodku. Cztery osoby zostały przewiezione do szpitala, pozostali chorzy zostali w placówce i są odizolowani od zdrowych.

Dyrekcja Domu Seniora w Świdnicy wydała oświadczenie, w którym czytamy, że w placówce już lutym podjęto stanowcze i szybkie kroki w celu maksymalnego ograniczenia ryzyka zarażenia koronawirusem przez pensjonariuszy oraz personel m.in: ograniczono, a potem zakazano odwiedzin, a personel wyposażony był we wszystkie niezbędne na dany czas środki ochrony osobistej.

- Mimo wprowadzenia wewnętrznych i zewnętrznych procedur postępowania oraz zastosowania wszystkich środków ostrożności, nie udało nam się uniknąć przeniknięciu wirusa do naszego Domu Seniora, podobnie jak miało i nadal ma miejsce w wielu podobnych do naszego domach opieki, domach pomocy społecznej czy zakładów opiekuńczo – leczniczych w Polsce. Według naszej oceny prawdopodobnym źródłem zakażenia w placówce mogła być osoba z personelu medycznego pracująca również w innej dużej placówce medycznej lub jeden z naszych podopiecznych, który wrócił po zabiegu operacyjnym i trafił do nas z powrotem 20 kwietnia - czytamy.

Chodzi o seniora, który trafił na oddział ortopedii z urazem nogi.
- Pensjonariusz nie wykazywał objawów charakterystycznych dla zarażenia koronawirusem, miał niewysoką temperaturę, nieprzekraczającą 37 stopni Celsjusza. W szpitalu jednak jego stan się pogorszył i po konsultacji ze świdnicką Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, została podjęta decyzja o wykonaniu testu. Wynik badania był pozytywny. Następnego dnia wszystkim podopiecznym i personelowi Domu Seniora zostały pobrane wymazy do testów, zleconych przez sanepid. Wprowadzone zostały dodatkowe procedury bezpieczeństwa oraz nadzwyczajne środki ostrożności a cały personel wraz z osobami zarządzającymi placówką pozostali razem z podopiecznymi gwarantując ciągłość opieki.W oczekiwaniu na wyniki seniorzy mieli bardzo ograniczony kontakt ze sobą, przebywali w swoich pokojach. Personel został zabezpieczony w certyfikowane maseczki medyczne, kombinezony izolacyjne, gogle ochronne, przyłbice, ochraniacze na buty, rękawice oraz płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni. Zastosowano nowy system pracy, tak by te same osoby opiekowały się seniorami wyłącznie w wydzielonych strefach, bez kontaktu z pozostałymi osobami - informuje placówka.,

Ważne informacje o koronawirusie

Nie przegap tych informacji

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska