Nowe logo Wrocławia na Euro 2012

  Nowe logo Wrocławia na Euro 2012

  Aleksandra Buba

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Logo Wrocławia na Euro 2012

  Logo Wrocławia na Euro 2012

  W środę poznaliśmy nowe logo, które będzie reprezentować Wrocław na mistrzostwach w piłce nożnej Euro 2012. Symbolem promującym nasze miasto został most Grunwaldzki. Jak Wrocław zmieniał swoje symboliczne oblicze od tradycyjnego herbu do nowoczesnego logo?
  Logo Wrocławia na Euro 2012

  Logo Wrocławia na Euro 2012

  To właśnie most Grunwaldzki będzie znakiem firmowym Wrocławia na nadchodzących mistrzostwach Euro 2012. Ikona, przedstawiająca charakterystyczne filary mostu z rozciągniętym pomiędzy nimi uśmiechem, będzie reprezentować nasze miasto wśród fanów piłki nożnej z całego świata.

  Każde z miast-gospodarzy miało dwie możliwości: albo zasugerować organizatorom Euro 2012 symbol i pozostawić do ich dyspozycji, albo samemu stworzyć logo. Wrocław zdecydował się na tę drugą możliwość.

  - Mosty, a zwłaszcza Grunwaldzki, to bardzo charakterystyczny element architektury Wrocławia, który nie bez powodu nazywany jest Wenecją północy. Chcieliśmy pokazać coś zgodnego z charakterem miasta, a most symbolizuje spotkanie dwóch brzegów, różnych kultur, innych tradycji, skomplikowanej historii, to świetnie oddaje motto Wrocławia jako miejsca spotkań - wyjaśnia Magdalena Okulowska, kierownik zespołu promocji i PR w biurze Euro 2012. - Z kolei uśmiech rozciągnięty pomiędzy filarami mostu ma podkreślić przyjazny charakter miasta - dodaje Okulowska.

  Prace nad nowym logo zaczęły się już rok temu. Wrocławskie agencje reklamowe przygotowywały swoje propozycje od listopada minionego roku. Ostatecznie wygrała propozycja autorstwa Izabeli Świerad z agencji CzART.
  - Chcieliśmy przekazać pozytywne emocje i zaszczepić u turystów atmosferę naszego miasta, które jest miejscem dobrej zabawy - wyjaśnia wiceprezes agencji CzART Jakub Deryng-Dymitrowicz. - A czerwone usta wcale nie są tu przypadkowe - miały pokazać, że Wrocław jest sexy.

  Z tego, ile treści można zmieścić w niewielkiej ikonie, najlepiej zdaje sobie sprawę Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.
  - Herb miasta jest swojego rodzaju rebusem, w którym zapisana jest jego historia - wyjaśnia. - Dlatego w 1938 r. hitlerowskie władze go zmieniły, bo było w nim zbyt wiele elementów słowiańskich - dodaje Łagiewski.

  Choć droga od tradycyjnego herbu do nowoczesnego logo jest daleka, ich najważniejsza funkcja jest taka sama - każdy, kto na nie spojrzy, powinien skojarzyć miasto. Dziś zmieniły się realia i treści przekazywane przez herb straciły znaczenie na rzecz logo, które prezentuje promowane przez miasto wartości.

  Wrocław zyskał swoje logo w 1996 r. i z powodzeniem używa go do dziś.
  - Jest ono dynamiczne i lekkie, a tym samym dobrze reprezentuje otwartość miasta i jego radosny charakter - komentuje Paweł Romaszkan, szef biura promocji miasta.

  Za bardzo trafione uważa je również Maciej Łagiewski.
  - Nawiązuje ono do herbu poprzez charakterystyczną literę "W", a bardzo dobrą decyzją było wkomponowanie w literę ratusza. Trzeba pamiętać o tym, że jest to nie tylko zabytkowa budowla, ale także miejsce, w którym przez wieki rajcy decydowali o losach Wrocławia - wyjaśnia.
  Czy nowe logo wzbudzi taki sam entuzjazm? Czas pokaże.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  słabiutko

  emwu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

  kiepskie, niestety... zresztą i znak graficzny Euro 2012 nie jest graficznym arcydziełem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cudowne logo

  Stefan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  http://3.bp.blogspot.com/_fGRPKDg6Qvs/SwssWGDRFKI/AAAAAAAAAAc/5l15bCaM3G4/s1600/no+k****+rzeczywiscie.jpg

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo