Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe fakty o kard. Bolesławie Kominku. Wyszła niepublikowana dotąd autobiografia

Maciej Rajfur
W galerii publikujemy cenne dokumenty związane z kard. Kominkiem, m.in. paszporty, świadectwa szkolne, testament i akt zgonu. Sprawdź, jakie oceny w szkole miał hierarcha
W galerii publikujemy cenne dokumenty związane z kard. Kominkiem, m.in. paszporty, świadectwa szkolne, testament i akt zgonu. Sprawdź, jakie oceny w szkole miał hierarcha Maciej Rajfur
Fundacja Obserwatorium Społeczne wydała z nieznanych dotąd dokumentów autobiograficzną książkę o kard. Bolesławie Kominku, jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów.

10 marca była 48. rocznica śmierci wielkiego orędownika polsko-niemieckiego pojednania. Uznawanego za jednego z najwybitniejszych biskupów powojennego Kościoła w Polsce. Inicjatora i współautora legendarnego wręcz „Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich”.

Fundacja Obserwatorium Społeczne postanowiła jeszcze bardziej przybliżyć jego postać poprzez publikację, która odkrywa kilka tajemnic i wiele kwestii w związku z kard. Kominkiem wyjaśnia. To książka „Autobiografie Bolesława Kominka” - edycja tekstów źródłowych ze zbiorów fundacji. W jej archiwum znajdowały się różnego rodzaju dokumenty po śp. ks. prof. Janie Krucinie (współpracowniku i kapelanie kard. Kominka). A wśród nich wyjątkowa autobiografia ks. Kominka, napisana ręcznie na papierze w kratkę formatu A4. Dotychczas nigdzie niepublikowana.

Fundacja postanowiła ją wydać. – Ks. Kominek napisał ją już po 28 czerwca 1972 roku, czyli po uregulowaniu statusu diecezji na Ziemiach Zachodnich, a przed swoim kardynalatem. Hierarcha zmarł niedługo potem, bo 10 marca 1974 roku – mówi ks. prof. Grzegorz Sokołowski.

W galerii publikujemy cenne dokumenty związane z kard. Kominkiem, m.in. paszporty, świadectwa szkolne, testament i akt zgonu. Sprawdź, jakie oceny w szkole miał hierarcha.

W galerii publikujemy cenne dokumenty związane z kard. Kominkiem, m.in. paszporty, świadectwa szkolne, testament i akt zgonu. Sprawdź, jakie oceny w szkole miał hierarcha

Nowe fakty o kard. Bolesławie Kominku. Wyszła niepublikowana...

W autobiografii ks. Kominek barwnie opisał swoje dzieciństwo, młodość, uczęszczanie do szkoły, sprawy związane ze studiami w Krakowie i w Paryżu, wsparcie powstania śląskiego, i działania w czasie II wojny światowej.

- Jego 70-letnie życie obfitowało w liczne wyzwania, jakie przeszło jego pokolenie, z obu wojnami światowymi, z odbudową państwa polskiego w 1918 r. oraz zmaganiami z ustrojem socjalistycznym po 1944/1945 r. Szczególnie dziś, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, pamięć o kardynale Kominku i jego przesłaniu pojednania i jedności jest niezwykle istotna – tłumaczy Wojciech Iwanowski, pracownik Obserwatorium Społecznego.

- Do publikacji dodaliśmy drugi tekst. To wspomnienia z czasu odzyskania przez Polskę niepodległości. Oczywiście także autorstwa ks. Kominka. Tutaj opieraliśmy się na maszynopisie – przyznaje prezes fundacji Obserwatorium Społeczne.

Jak przyznaje książka to pełna krytyczna edycja. Ma wartość naukową, ale bez problemu może po nią sięgnąć każdy, nie tylko badacz, czy naukowiec. Dowiadujemy się z niej o kilku sprawach z życia wybitnego hierarchy katolickiego, które były niewyjaśnione.

- Na przykład jego zaangażowanie w II wojnę światową. Okazuje się, że był delegatem Rządu Londyńskiego na teren Śląska i Śląska Opolskiego do sprawspołeczno-kościelnych w czasie wojny. Tego wcześniej nie wiedzieliśmy – stwierdza ks. prof. Sokołowski.

- Żywa narracja tych wspomnieniowych tekstów sprawia, że lektura ich dosłownie wciąga czytelnika. Zawiera nie tylko osobiste spojrzenie sytuacji własnej, osobistej, jak też przybliża kontekst dziejowy. Osobista wizja dziejów, wraz ze swoimi decyzjami to coś oryginalnego. Dlatego autobiografie zawsze stanowią ważny przewodnik po historii. W edycji niniejszych tekstów wydawcy zadali sobie niemały trud zaopatrzenia w przypisy, bardzo solidne i dające istotną pomoc w szybkim i poprawnym identyfikowaniu wspominanych osób, miejsc i wydarzeń - opisuje bp prof. Jan Kopiec, który recenzował książkę.

Publikację można nabyć w Księgarni Archidiecezjalnej na Ostrowie Tumskim albo kontaktować się z fundacją przez adres mailowy: [email protected].

I nie jest to ostatnie słowo fundacji w temacie kard. Bolesława Kominka. W planach jest wydanie pamiętnika paryskiego, pisanego przez młodego ks. Kominka w czasach jego studiów w stolicy Francji w latach 20. XX wieku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska