Prezentacja programu Nowy Ład przewidziana na 20 marca została odłożona ze względu na szybki wzrost zachorowań na COVID (trzecia fala). Musimy więc jeszcze poczekać czy nieoficjalne zapowiedzi wprowadzenia do polskiego obrotu prawnego instytucji emerytury stażowej staną się faktem, a przynajmniej będą pozycją w nowym programie rządu.
A co do tej pory działo się i dzieje w kwestii emerytur stażowych?
Niestety, w zakończonym 2020 roku nie udało się doczekać formalnego skierowania do Sejmu projektu ustawy o emeryturach stażowych. Powinien to zrobić prezydent, zgodnie ze swoją prerogatywą ustawodawczą, bo sam obiecał w toku kampanii wyborczej, że to zrobi, a hasło emerytury stażowe było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy.
Czas spełnić obietnicę. Tym bardziej, że wielu zainteresowanych, niecierpliwiąc się, media oskarża o rozdmuchiwanie sprawy, która wciąż jest przysłowiową burzą w szklance wody. Liczymy, że w końcu prezydent zajmie publicznie stanowisko w sprawie ustawy o emeryturach stażowych, bo na razie - nomen omen - nabrał wody w usta w tej sprawie.
Zawiedzione niespełnioną przez prezydenta obietnicą osoby próbują działać wspólnie. Na Facebooku np. zawiązała się grupa "Gdzie nasze obiecane emerytury stażowe panie prezydencie Duda"."Chcemy przez działalność naszej grupy nagłośnić i wymóc sprawę emerytur stażowych obiecanych przez przez pana prezydenta Dudę dwukrotnie w umowie społecznej z NSZZ Solidarność w roku 2015 i 2020 Nasza grupa to grupa ponad podziałami politycznymi nie interesuje nas jakie masz poglądy polityczne , religijne , społeczne to twoja prywatna sprawa To grupa ścisłe tematyczna politykę wspieranie opcji politycznej zostaw sobie za drzwiami . Tu walczymy o nasze emerytury stażowe i to jest priorytet tej grupy" - piszą organizatorzy.
Bernadetta Z.: "Mam 57 lat i ponad 41 lat pracy.Czekam z utęsknieniem na emeryturę nawet najniższą.Jestem schorowana i nie mam sil do pracy".
Marek O.: "Mam 62 lata i 41 lat składkowych".
Beata S.: "Mój mąż ma 43 skończone lata pracy , a wiek 58 lat".
Więcej można się dowiedzieć pod aktywnym (klikając) linkiem niżej:
https://www.facebook.com/groups/239677423032242
Pod koniec września 2020 r.grupa obywateli (zastrzegli swoje dane), by ułatwić rozwiąaanie problemu złożyła w Kancelarii Prezydenta własny projekt ustawy oraz petycję.
Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej prezydenta RP, "Autorzy petycji postulują do Prezydenta RP o podjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu nowelizację ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przez umożliwienie osobom z długim stażem pracy i latami składkowymi przechodzenie na emeryturę przed uzyskaniem ustawowego wieku emerytalnego – tj. emeryturę stażową. Zdaniem piszących wielu pracowników, mimo nieosiągnięcia wymaganego ustawowo wieku emerytalnego, wypracowało już swoje emerytury. Zdają sobie sprawę, że wysokość emerytury stażowej będzie niższa od pełnowymiarowej, ale uważają, że Polacy powinni mieć wybór dotyczący momentu przejścia na emeryturę, jeżeli będą mieli wypracowany odpowiedni staż pracy (35 dla kobiet, 40 lat dla mężczyzn). Autorzy petycji przekazali również własny projekt ustawy w tym zakresie wraz z jego uzasadnieniem".
Kancelaria jednak przekazała petycję "stosownym komórkom KPRP w celu przeanalizowania zgłoszonego postulatu" - poinformowało Biuro Dialogu i Korespondencji.
Prezydent zrobił więc unik, jakby to nie on składał obietnicę swoim wyborcom!
PRAWO DO ZMIANY. Kliknij i przeczytaj!
W sondażach opinii publicznej dotyczących zaufania do polityków prezydent Andrzej Duda sporo stracił. Logika wskazuje, że podejmie jakieś działa dla odbudowy wizerunku. Z pewnością takim byłoby spektakularne złożenie w Sejmie projektu własnej ustawy – projekt ustawy o emeryturach stażowych byłby doskonałym tego typu posunięciem. Może więc w końcu w najbliższych dniach wszyscy, którzy niecierpliwie czekają na emerytury stażowe będą mogli przekonać się, że rzeczywiście coś się z nimi dzieje…
Rekordowe podwyżki cen podstawowych produktów: 25.02.2021. M...
W Polsce wiele osób rozpoczyna pracę zawodową bardzo wcześnie. Właściwie już nawet piętnastolatkowie w szkole zawodowych w ramach zajęć warsztatowych pracują jak dorośli pracownicy. Wiele osób nie poprzestaje na jednej umowie o pracę, ale zatrudnionych jest często na dwóch etatach. Takie osoby powinny mieć prawo do emerytury stażowej – w starym systemie emerytalnym nawet staż był ustalany (tzw. lata składkowe i nieskładkowe) i uwzględniany w wymiarze emerytury.
Być może stąd fałszywy stereotyp, że ZUS (państwa) nie stać na emerytury stażowe. W nowym systemie wymiar emerytury i tak jest ustalany na podstawie zgromadzonego kapitału z opłacanych składek ZUS. Stąd wystarczy np. proponowane przez związki zawodowe ograniczenie co do wysokości minimalnej emerytury stażowej, by wszystko odbywało się w ramach obecnie funkcjonującego systemu i nie generowało dla ZUS żadnych dodatkowych obciążeń z tytułu emerytur stażowych.
W przeciwnym przypadku fałszywe opowieści, że państwa nie stać – sugerujące, że uprawnieni do emerytur stażowych dostaliby jakikolwiek przywilej – mają drugie dno; w gruncie rzeczy zmuszając do pracy aż do osiągnięcia arbitralnie ustalonego wieku emerytalnego osoby o zgromadzonym już przez wcześniejszą i intensywniejszą pracę dużym kapitale w ZUS tak naprawdę system je w sposób nieuprawniony wykorzystuje. Mówiąc najprościej, takie osoby są dyskryminowane względem innych.
Emerytura stażowa przed ukończeniem sześćdziesięciu lat
Czas na to by prezydencki projekt ustawy trafił do Sejmu. Jakie są na to szanse? Założenie prezydenckiego projektu jest proste: przepracowałaś 35
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Rybacki: inflacja w sierpniu osiągnie szczyt, potem będzie spadać