Nowatorska operacja szansą dla tysięcy chorych

  Nowatorska operacja szansą dla tysięcy chorych

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławskich chirurgów z nowej metody leczenia raka szkoli ekspert z Turynu - dr Andrea Muratore

  Wrocławskich chirurgów z nowej metody leczenia raka szkoli ekspert z Turynu - dr Andrea Muratore ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Chorzy na raka odbytnicy nie będą już skazani na życie ze stomią. Chirurdzy z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu uczą się nowoczesnej metody, która gwarantuje znacznie większy komfort życia niż tradycyjna operacja.
  Wrocławskich chirurgów z nowej metody leczenia raka szkoli ekspert z Turynu - dr Andrea Muratore

  Wrocławskich chirurgów z nowej metody leczenia raka szkoli ekspert z Turynu - dr Andrea Muratore ©Pawel Relikowski / Polska Press

  W czwartek we Wrocławiu włoscy chirurdzy onkologiczni - dr Andrea Muratore z Turynu i jego asystent dr Andrea Valen-tino Failla - wraz z zespołem wrocławskich lekarzy przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg przez tzw. dojście przez zwieraczowe (transanal Total Mesorectal Excision w skrócie: „taTME”). Zoperowali 60-letniego mężczyznę.

  - Metoda, której się uczymy i którą wprowadzamy w Dolnośląskim Centrum Onkologii, jest stosowana w przypadku raków odbytnicy położonych nisko.
  Przy użyciu starych metod trzeba było usuwać pacjentom zwieracze i robić permanentną kolostomię - tłumaczy prof. Marek Bębenek, kierownik oddziału chirurgii onkologicznej. - Natomiast ta nowa metoda pozwala zachować odpowiednie marginesy zdrowych tkanek. Dzięki czemu zwieracze zostają zachowane. Pacjent nie jest okaleczany i ma lepszy komfort życia.

  Metoda „taTME”daje bardzo dobre efekty terapeutyczne, przy kosztach porównywalnych do tradycyjnych operacji raka jelita grubego. Prof. Bębenek przyznaje jednak, że jest trudniejsza i wymaga doświadczenia.

  - Chorego jednocześnie operują dwa zespoły chirurgów - jeden od strony brzucha wycina guzy jelita grubego laparoskopowo, drugi od dołu preparuje odbytnicę wraz z tkanką tłuszczową - tłumaczy chirurg.

  Dodaje, że dokładne usunięcie tkanki tłuszczowej z każdej strony jest bardzo ważne, dlatego że jeśli pozostałyby w niej komórki nowotworowe, nastąpi nawrót raka.

  Nowoczesne operacje metodą przez zwieraczową wykonywane są na świecie od 2009 roku. Przeprowadzono ich dotąd kilkaset. Standardowo trwają ok. 2 godzin. Zastosowanie mają w nich techniki 3D, dzięki którym operujący lekarze bardzo dokładnie widzą tkanki. Światowymi ekspertami w tej dziedzinie są prof. Antonio Lacy z Barcelony, który przeprowadził 230 takich zabiegów, i dr Andrea Muratore, który wykonał ich ponad 100. Wrocławscy lekarze uczą się od obu tych chirurgicznych sław.

  Nadzieja na zupełne wyleczenie i normalne życie bez stomii, to bardzo dobra wiadomość dla tysięcy Dolnoślązaków. Skala zachorowań na raka jelita grubego jest bowiem ogromna. To drugi pod względem częstości występowania nowotwór u kobiet i mężczyzn. Tylko na Dolnym Śląsku rak jelita grubego co roku wykrywany jest u ok. 1500-1600 osób. Około jedna trzecia tych chorych cierpi na raka odbytnicy. Przy prawidłowej terapii szanse na wyleczenie wynoszą 75 procent.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »