Nowa zieleń we Wrocławiu. Kilkadziesiąt tysięcy krzewów i drzew pojawi się w całym mieście

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zaktualizowano 
zdj. ilustracyjne / Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Kilkadziesiąt tysięcy krzewów i drzew pojawi się na skwerach i przy ulicach Wrocławia. Taki plan ZZM zamierza wykonać tej jesieni. Rośliny wielu gatunków zagoszczą w każdej części miasta.

Blisko 1700 drzew i 38 500 krzewów ma zamiar posadzić tej jesieni Zarząd Zieleni Miejskiej. Nasadzenia mają być prowadzone w całym mieście. Wyłoniony przez ZZM wykonawca posadzi rośliny wielu gatunków. Z drzew będą to m.in. graby, świerki, klony zwyczajne i czerwone, buki, dęby, kasztanowce, lipy, wiązy, jesiony. Sadzonki będą miały najczęściej średnicę pnia 14 – 16 cm i do 2,5 m wysokości.

Z krzewów ulice Wrocławia ozdobią m.in. budleje, forsycje, tawuły, derenie, jeżówki, ligustry, lilaki, sadźce. Rośliny będą miały do 100 cm obwodu i kilkadziesiąt centymetrów wysokości.

Firma, która będzie realizowała to podzielone na 19 części zadanie, będzie musiała wliczyć w koszty realizacji trzyletnią opiekę nad posadzoną zielenią.

Na oferty ZZM czeka do 17 września. Wykonawca od podpisania umowy będzie miał najczęściej 10 lub 14 dni na dostawę i posadzenie zamawianych roślin.

Czy nowe drzewa i krzewy pojawią się w Twojej okolicy? Sprawdź poniżej!
ZOBACZ GATUNKI, LOKALIZACJE, ILOŚĆ NASADZEŃ

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 35

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bomba
2019-08-22T10:28:35 02:00, Dalia:

Mieszkam przy ulicy Krzemienieckiej. Z jednej strony ulicy co miesiąc są obcinane drzewa, koszone trawniki a z drugiej strony ulicy (od strony przystanku MPK) - chaszcze, dzikie zarośla, śmieci, ogólnie bród i zaniedbanie. Kiedy po jednej stronie ulicy koszono trawniki podeszłam do panów i zapytałam dlaczego nie porządkują drugą stronę ulicy - bo dzikie rośliny zasłaniają nie tylko widoczność kierowcom ale niechlujnie to wygląda przy ulicy o bardzo natężonym ruchu. Panowie odpowiedzieli mi, że jedna strona należy do Zakładów Oczyszczania Zieleni (nie pamiętam dokładnej nazwy) a druga strona ulicy, ta zapuszczona do Gminy Wrocław. Ja przez dłuższy czas pisałam do Gminy Wrocław w tym temacie ale odzewu nie było a projekt z WBO o zagospodarowanie tych zachwaszczonych działek został odrzucony. Państwo w państwie. Jedni dbają a drugim już się nie chce.

Nie może pół ulicy należeć do gminy i pół nie.

B
Buba
2019-08-22T10:27:30 02:00, Gość:

Te 1400 drzew to bardzo, bardzo mało. W tym samym czasie więcej drzew we Wrocławiu uschnie ze starości. Tym bardziej, że jak słusznie piszą komentujący znaczna część z nich uschnie.

2019-08-22T11:28:33 02:00, Gość:

Czy ktokolwiek ponosi odpowiedzialność za tysiące uschniętych nowo posadzonych drzew w naszym mieście? Patrząc na usychające piękne dęby szypułkowe posadzone w ubiegłym roku przy ul. Czochralskiego serce się kraje, a jakie myśli przychodzą do głowy na odpowiedzialnych za ten stan to nie nadaje się do druku. Ale jak widać wszystkie nasze komentarze na ten temat od lat spływają po tych "odpowiedzialnych" jak woda po kaczce.

Tak, odpowiedzialność ponosi firma, która sadzila. Takie zapisy ma zzm w umowach.

G
Gość

sadzicie nowe drzewa i... nie dbacie o nie. Przykład "obwodnica" Leśnicy... 80% nowych drzew uschło

t
troll
2019-08-22T11:01:47 02:00, lol:

We Wrocławiu przepisy nie obowiązują? Zdjęcie ilustracyjne, a:

Dz.U.2016.0.124 t.j. - Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie

§ 53. Szerokość i usytuowanie pasa zieleni

3. Odległość pnia drzewa od krawędzi jezdni nie powinna być mniejsza niż 3,0 m, a w wypadku przebudowy albo remontu drogi dopuszcza się mniejszą odległość, jeśli będą spełnione pozostałe warunki określone w rozporządzeniu"

Dawaj do prokuratury.

m
mieszczuch
2019-08-22T11:22:33 02:00, David:

długa batalia Bloki vs Zieleń, ale dzisiaj zieleń górą!

Bloki też są potrzebne, super się mieszka w bloku, i dużo rodzin mieści się na małej powierzchni.

Tak naprawdę to chciałbym żeby bloki były wyższe :)

G
Gość
2019-08-22T12:03:46 02:00, Gość:

a ja proszę sadzić Topole na ul.Topolowej, kasztany na ul.Kasztanowej bo po h... te nazwy kiedy są tam pojedyncze drzewa ????

Super uwaga!

G
Gość

a ja proszę sadzić Topole na ul.Topolowej, kasztany na ul.Kasztanowej bo po h... te nazwy kiedy są tam pojedyncze drzewa ????

f
forsa w błotpo

super że sadzicie ale co dalej ?? na moim podwórku posadzili 2 lata temu 6 brzózek oczywiście w środku lata nikt ich nigdy nie podlał - wszystkie uschły ale w statystykach stoi że drzewa są. Czy te firmy mają jakieś pojęcie o ogrodnictwie????

b
buba
2019-08-22T10:37:30 02:00, Gość:

gdzie znajduje się zieleniec de Veuster? bo mapy Google pokazują, że w Niemczech ...

przy Mlodych Techników, Inowrocławskiej

G
Gość
2019-08-22T10:27:30 02:00, Gość:

Te 1400 drzew to bardzo, bardzo mało. W tym samym czasie więcej drzew we Wrocławiu uschnie ze starości. Tym bardziej, że jak słusznie piszą komentujący znaczna część z nich uschnie.

Czy ktokolwiek ponosi odpowiedzialność za tysiące uschniętych nowo posadzonych drzew w naszym mieście? Patrząc na usychające piękne dęby szypułkowe posadzone w ubiegłym roku przy ul. Czochralskiego serce się kraje, a jakie myśli przychodzą do głowy na odpowiedzialnych za ten stan to nie nadaje się do druku. Ale jak widać wszystkie nasze komentarze na ten temat od lat spływają po tych "odpowiedzialnych" jak woda po kaczce.

D
David

długa batalia Bloki vs Zieleń, ale dzisiaj zieleń górą!

l
lol

We Wrocławiu przepisy nie obowiązują? Zdjęcie ilustracyjne, a:

Dz.U.2016.0.124 t.j. - Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie

§ 53. Szerokość i usytuowanie pasa zieleni

3. Odległość pnia drzewa od krawędzi jezdni nie powinna być mniejsza niż 3,0 m, a w wypadku przebudowy albo remontu drogi dopuszcza się mniejszą odległość, jeśli będą spełnione pozostałe warunki określone w rozporządzeniu"

G
Gość

dopiero zniszczyli 400 m zywoplotu 50 letniego na wyszynskiego a teraz chca sadzic banda nieukow

L
Lilly
2019-08-22T09:37:51 02:00, Gość:

Nie ma drzew,

Polacy: HURR DURR trzeba sadzić drzewa, zero zieleni w tym zapyziałym wrocławiu ! Władza nie dba o zieleń, kto ją wybierał ! WSTYD!!!

Sadzą drzewa,

Polacy: HURR DURR po co te trzewa ! Kurła przecież uschną !! Władza w ogóle nie myśli ! Po co kasztany po co srasztany, zaraza choroba. BEZ SENSU ! Kretyni sadzą a i tak uschną, ciekawe za czyje pieniążki!

Weźcie wy się pier*olnijcie w łeb... Nic nie pasuje

Uspokój się człowieku, bo sobie monitor zaplujesz. Chodzi o sens i skutek pewnych działań. Po co sadzić kasztanowce jak w mieście panuje zaraz i wszystkie usychają? Jest tysiąc innych gatunków. Ale nie, miasto wyda kasę na kasztanowce, które zaraz uschną. Po co? Czego tu nie rozumiesz? Super, że miasto sadzi drzewa. Tylko, żeby był efekt trzeba trochę pomyśleć, a nie wywalać pieniądze w błoto. Bo miasto kasy dużo nie ma - jak chcemy żeby w mieście było zielono to trzeba tę kasę wydawać z sensem.

G
Gość

Bardzo dobrze, tylko dlaczego miasto pozwoliło wyciąć kilkadziesiąt tysięcy starych dorodnych drzew? Te nowe będą taki za min. 30 lat.

Dodaj ogłoszenie