Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wieża widokowa stanie na Śnieżniku (WIZUALIZACJE)

Małgorzata Moczulska
Schody w części kamiennej (elementy ze starej wieży)
Schody w części kamiennej (elementy ze starej wieży) Pracownia architektury krajobrazu "Januszówka"
Nowa wieża widokowa na Śnieżniku będzie miała 30 m wysokości i metalową konstrukcję. Połączy ze sobą tradycję i nowoczesność. Do budowy dolnej części wykorzystane zostaną kamienie, które pozostały na Śnieżniku po starej wieży, a wyższe poziomy zespolą szklane tafle wkomponowane w metal. Szkło ma osłonić turystów przed wiatrem i pozwolić w spokoju oglądać przepiękną panoramę gór.

Projekt Wieży Trzech Kultur jest już gotowy. Powstał w Pracowni Architektury "Januszówka" w Bielsku-Białej. - Do ogłoszonego przez gminę konkursu zgłosiło się siedem pracowni, ale najciekawszy pomysł przedstawiła ta z Bielska-Białej - mówi Lech Sadowski, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska z Urzędu Miejskiego w Stroniu Śląskim.

Dodaje, że gmina nie uzyskała niestety zgody na zaplecze gastronomiczne i noclegowe. Dlatego wieża będzie tylko punktem widokowym. - Nie oznacza to, że zrezygnujemy z odbudowy zaplecza turystycznego. Jednak to potrwa, bo musimy mieć m.in. pozwolenie na budowę kanalizacji - podkreśla Sadowski.

O odbudowaniu wieży widokowej na Śnieżniku (1425 m n.p.m.), najwyższym szczycie po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich, mówiło się już kilka lat po tym, jak kamienna, XIX-wieczna wieża, położona na granicy z Czechami (o wysokości 33,5 m) zawaliła się w 1973 roku. Wcześniej była jednym z symboli Kotliny Kłodzkiej.

O odbudowę zabiega Związek Gmin Śnieżnickich i przyniosło to efekt. W końcu pojawiła się realna szansa na to, by turyści wchodzący na Śnieżnik mogli oglądać panoramę gór z puntu widokowego. - Mamy gotowy projekt, a do końca tego roku chcemy uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia, w tym to na budowę - mówi Lech Sadowski.

Koszt inwestycji to 8 mln zł. Związek Gmin Śnieżnickich liczy na dofinansowanie ze środków unijnych. Budowa wieży może potrać nawet dwa lata, bo będzie dużym wyzwaniem logistycznym. Śnieżnik jest ścisłym rezerwatem przyrody i transport materiałów budowlanych samochodami będzie niemożliwy. Trzeba będzie te materiały dostarczyć drogą powietrzną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa wieża widokowa stanie na Śnieżniku (WIZUALIZACJE) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska