Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa śmieciowa – dlaczego wprowadzono zmiany?

Redakcja
12 milionów ton – aż tyle śmieci produkujemy rocznie w Polsce. Teraz 71% z nich trafia na wysypiska, a jedynie 11% do recyklingu. Jednak już z początkiem lipca zacznie nas obowiązywać nowe prawo w zakresie gospodarki odpadami, które z pewnością usprawni proces odzysku i sprawi, że zostanie rozwiązana kwestia zalegających śmieci. Zniknie też problem dzikich wysypisk i palenia odpadów w piecu, co korzystnie wpłynie na nasze środowisko.

Ochrona środowiska

Dzięki wprowadzeniu nowych zasad gospodarowania odpadami każdy mieszkaniec Polski będzie musiał wnosić opłatę za odbiór oraz zagospodarowanie odpadów. Obecnie nie wiadomo, gdzie trafia aż 19% produkowanych w naszym kraju śmieci. Szacuje się, że nawet co trzeci Polak nie płacił za ich wywóz, a wielu pozbywało się ich nielegalnie. Każdego roku z państwowych lasów usuwa się blisko 140 tys. m³ śmieci. To tyle, co transport 1000 załadowanych do pełna wagonów kolejowych!

Koniec ze śmieceniem na gapę!

Zmodyfikowane prawo ukróci proceder podrzucania odpadów sąsiadom czy pozostawiania ich w przydrożnych rowach i na polanach. Właściwy recykling umożliwi też znaczne ograniczenie wycinania lasów, poprzez przetwarzanie makulatury oraz uporanie się z górami tworzyw sztucznych, które zaśmiecają zarówno ląd, jak i zbiorniki wodne. To wszystko jest doskonałym początkiem wspólnego dbania o naszą planetę.

Powtórne wykorzystanie surowców

Wytwarzane przez nas śmieci wcale nie są bezużyteczne. Ich właściwa segregacja oraz poddanie recyklingowi sprawiają, że wiele z nich zyskuje drugie życie. To niezwykle praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić mnóstwo cennej energii i surowców. Przetworzenie tylko jednej plastikowej torby pomaga oszczędzić tyle energii, ile pochłania 60-watowa żarówka w 10 minut. To również niezawodny sposób, by z zużytego papieru, szkła, metalu czy tworzyw sztucznych wyprodukować zupełnie nowe przedmioty bez uszczerbku na ich jakości.

Nowe miejsca pracy

Wchodząca w życie nowa ustawa dokładnie opisuje wędrówkę śmieci – od naszych domów aż po finalne produkty recyklingu. Za niemal każdym etapem systemu gospodarowania odpadami stoją doskonale wyszkoleni pracownicy sortowni. To właśnie oni ręcznie segregują to, co da się ponownie wykorzystać. Wprowadzenie zmian przyczyni się do stworzenia setek nowych miejsc pracy, przeciwdziałając tym samym bezrobociu.

Zmiany na plus

Zmiany w gospodarowaniu odpadami – zgodne z rozporządzeniami Unii Europejskiej – to zmiany na lepsze. Określenie procesu recyklingu krok po kroku oraz zachęcanie do ekologicznych rozwiązań przysłużą się nie tylko naszej wspaniałej przyrodzie, lecz również gospodarce. Przetwarzanie zamiast składowania sprawi, że olbrzymie wysypiska pozostaną jedynie odległym wspomnieniem, a my z przyjemnością będziemy żyć w stylu eko!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska