Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa o OSP uchwalona. Czekaliśmy na nią 30 lat! Uroczystość pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]

Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
W spotkaniu, które odbyło się w remizie OSP w Nadolicach Wielkich (gm. Czernica) pod Wrocławiem, udział wzięli min. Paweł Hreniak, poseł sprawozdawca projektu ustawy i przewodniczący podkomisji stałej ds. Rozwoju i Promocji Ochotniczych Straży Pożarnych, a także Zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. dr inż. Adam Konieczny.
W spotkaniu, które odbyło się w remizie OSP w Nadolicach Wielkich (gm. Czernica) pod Wrocławiem, udział wzięli min. Paweł Hreniak, poseł sprawozdawca projektu ustawy i przewodniczący podkomisji stałej ds. Rozwoju i Promocji Ochotniczych Straży Pożarnych, a także Zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. dr inż. Adam Konieczny. Jarosław Jakubczak
Tekst pierwszej w historii Ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych został niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym) uchwalony w czwartek (2 grudnia) przez Sejm. Pod Wrocławiem odbyło się uroczyste spotkanie ze strażakami, na którym mówiono o najważniejszych sprawach dla druhów. Przeczytaj poniżej, jakie są najważniejsze założenia nowej ustawy.

Z tej okazji, w podwrocławskich Nadolicach Wielkich w piątek (3.12) miało miejsce spotkanie ze strażakami, władzami, przedstawicielami mediów i ludźmi, dla których tematyka działalności OSP jest bliska.

W spotkaniu, które odbyło się w remizie OSP w Nadolicach Wielkich (gm. Czernica) pod Wrocławiem, udział wzięli min. Paweł Hreniak, poseł sprawozdawca projektu ustawy i przewodniczący podkomisji stałej ds. Rozwoju i Promocji Ochotniczych Straży Pożarnych, a także Zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. dr inż. Adam Konieczny.

Przed rozpoczęciem spotkania, minutą ciszy uczczono tragiczną śmierć strażaków OSP, którzy jadąc do pożaru zginęli w wypadku, jaki wydarzył się wczoraj w Czernikowie w powiecie Toruńskim.

- Przyjęcie ustawy to ważny, historyczny moment dotyczący najliczniejszej, zorganizowanej społeczności w Polsce jaką są strażacy ochotnicy. Strażacy czekali na nią ponad 30 lat. Już w 1991 roku, ówczesny Prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych wspomniał o potrzebie powstania ustawy o OSP. O projekcie ustawy, która min. pozwalałaby wypłacać strażakom- ratownikom jako dodatek do emerytury mówiono od wielu lat. Dopiero obecna większość parlamentarna i Rząd RP podjął temat i doprowadził go do końca - powiedział Paweł Hreniak.

Zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. dr inż. Adam Konieczny w rozmowie z reporterem Gazety Wrocławskiej podkreślił, że rola strażaków ochotników w systemie ratowniczym jest niezwykłe ważna. Jednostki OSP stanowią aż 96 procent ogólnej liczby jednostek ratowniczo-gaśniczych w naszym kraju. Ich rozmieszczenie zapewnia maksymalnie krótki czas dotarcia do miejsc zdarzeń, w których zagrożone jest życie, zdrowie i mienie. Od strażaków ochotników wymaga się takich samych umiejętności i szkoleń jak od ich kolegów po fachu- zawodowców. Jednostki OSP to kluczowy element w Krajowym Systemie Ratowniczym. Ustawa, która została uchwalona jest więc niezwykle ważna. Ujednolica i reguluje działalność tej ważnej formacji i najliczniejszej w kraju zorganizowanej grypy społecznej.

Z przyjęcia ustawy zadowoleni są też sami strażacy pełniący na co dzień służbę w OSP.

- To niezwykle ważny krok w dobrym kierunku. W końcu jest podstawa, która wierzę w to, w miarę potrzeb będzie rozwijana. Już teraz, nasza praca przy codziennym ratowaniu życia ludzkiego jest dużo łatwiejsza niż przed kilkoma latami. Mamy nowoczesne samochody i sprzęt światowej, najwyższej klasy. Swoje działania możemy prowadzić w naprawdę profesjonalny sposób. Cały czas się szkolimy i rozwijamy. W naszej okolicy niedługo powstanie nowa droga, kolejny odcinek wschodniej obwodnicy Wrocławia. Bliskość trzech jednostek OSP jakie znajdują się w gminie Czernica z pewnością przyśpieszy i ułatwi działania ratownicze np. w przypadku zdarzeń komunikacyjnych na nowej trasie - powiedział nam Jacek Pawlus, Komendant Główny OSP w gminie Czernica.

- Obraz strażaka ochotnika wyjeżdżającego do pożaru starym, wysłużonym wozem odchodzi do przeszłości. Kluczowe jednostki OSP posiadają już nowoczesne samochody, sprzęt i dobrze wyszkolonych strażaków działających na najwyższym poziomie. To efekt długoletnich prac wspartych przez profesjonalne badania naukowe. Nowa ustawa, ułatwia też drogę strażakom z OSP do stania się strażakiem zawodowym i zasilenia szeregów PSP.

Na tym nie poprzestajemy. Obecnie pracujemy również nad przyjęciem kolejnych rozwiązań, które wykorzystując gęstość rozmieszczenia jednostek OSP wesprą system powiadamiania i obrony cywilnej lokalnej ludności, w przypadku nagłych zdarzeń. Nie tylko pożarów, bo warto podkreślić, że specyfika działań ratowniczych na przestrzeni lat uległa zmianie. Pożary, to obecnie jedynie około 20 procent wyjazdów. Praca strażaków to również ratowanie życia w zdarzeniach komunikacyjnych, zdarzenia chemiczno-ekologiczne, poszukiwawcze, to także wyjazdy do zdarzeń medycznych czy np. zabezpieczających miejsce lądowania śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jesteśmy blisko ludzi po to, aby jak najszybciej móc im nieść profesjonalną pomoc na wielu płaszczyznach. Naszą flotę niebawem zasilą karetki a strażacy odbędą kolejne, specjalistyczne szkolenia z ratownictwa medycznego- powiedział Zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. dr inż. Adam Konieczny.

Co zakładają najważniejsze zapisy ustawy o OSP?

  • strażakowi ratownikowi OSP przysługiwać będzie świadczenia ratownicze jako dodatek do emerytury z tytułu wysługi w jednostkach ratowniczo gaśniczych OSP, 25 lat w przypadku mężczyzn (wiek 65 l.) i 20 lat w przypadku kobiet (wiek 60 l.). Kwota 200 zł co roku będzie waloryzowana.
  • strażacy ratownicy OSP otrzymają dodatkowe świadczenia, uprawnienia m.in, do zwolnienia w pracy, ekwiwalent, odszkodowania, rekompensaty, renty, zniżki i ulgi, a ich rodziny także pomoc państwa w przypadku śmierci strażaka ochotnika podczas działań ratowniczych.
  • strażak ratownik (a także kandydat na strażaka ratownika OSP) uzyska prawo do okresowych, bezpłatnych badań lekarskich, jak również bezpłatną pomoc psychologiczną.
  • strażakowi ratownikowi OSP przysługiwać będą środki ochrony indywidualnej i umundurowanie specjalne.
  • utrzymanie remiz strażackich będzie mniej uciążliwe poprzez uregulowanie taryfy energii elektrycznej na poziomie gospodarstwa domowego.
  • strażakom ratownikom przysługiwać będzie legitymacja zapewniająca dodatkowe uprawnienia (ministerstwa i jednostki samorządu terytorialnego, będą mogły strażakom druhom wykupić ulgi np. w usługach publicznych).
  • strażakom OSP zapewniona została możliwość przyznania odznaki "Świętego Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej"
  • w budżecie państwa przewidziano środki finansowe na szkolenie strażaków ratowników OSP, w tym wprowadzono finansowanie w zakresie uzyskiwania uprawnienia kierowcy kat. "C".
  • zasady organizacji szkoleń strażaków ratowników OSP pozwolą uzyskać tytuł zawodowego strażaka.
  • strażacy ochotnicy objęci są taką samą ochroną również wtedy, gdy dysponowani są do zdarzenia przez wójta, burmistrza lub mieszkańców (nie tylko PSP).
  • w Komendzie Wojewódzkiej PSP, będzie dedykowany zastępca komendanta do wsparcia OSP.
  • samorządowcy mogą pełnić funkcje we władzach OSP w tym ochotniczych straży prowadzących działalność gospodarczą.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska