Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa szczepionka z wirusem szympansa ma pokonać koronawirusa. Polska zamówiła 16 mln dawek

Marcin Rybak
Marcin Rybak
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Bartosz Klimczuk/Polska Press
Kolejna, trzecia już szczepionka na koronawirusa może zostać zatwierdzona 29 stycznia 2021 r. - podała Europejska Agencja Leków. Preparat wyprodukował koncern AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem w Oksfordzie. Polska zamówiła przeszło 16 milionów dawek, które już w lutym mogłyby zacząć docierać do naszego kraju.

Obecnie przeciwko koronawirusowi podawane są szczepionki wyprodukowane przez dwie firmy: Pfizer/Biontech i Moderna. Nowy produkt firmy AstraZeneca został już dopuszczony do stosowania w Wielkiej Brytanii. Jego skuteczność ma być porównywalna z dwiema pierwszymi szczepionkami i przekraczać 90 procent.

Szczepionka AstraZeneca powstała w oparciu o zupełnie inną technologię.

Wszystkie trzy szczepionki mają ten sam cel. Wprowadzić do organizmu koronawirusowe białko „spike”. Organizm wytworzy przeciwciała i będzie gotowy do obrony przed infekcją - tłumaczy nam wrocławski wirusolog z Instytutu Immunologii PAN prof. Egbert Piasecki.

Wspomniane białko to fragment „kolca”, który po zakażeniu, przyczepia koronawirusa do komórki ludzkiego organizmu. W różnych szczepionkach opracowano różne sposoby wprowadzenia tego białka do organizmu człowieka. Dostępne preparaty: Pfizer/Biontech i Moderny wykorzystują mRNA, materiał genetyczny zawierający gen owego białka „spike”.

Natomiast szczepionka AstraZeneca wykorzystuje innego wirusa (z rodziny adenowirusów), który został tak zmodyfikowany, żeby zawierał gen białka z koronawirusowego „kolca”.

To wirus szympansa - dodaje profesor Piasecki. - Jest trochę „popsuty” tak, by nie replikował się w ludzkim organizmie. Zostanie z niego wydalony.

Ludzkie komórki wytworzą białko „spike”, organizm potraktuj je jak obce, wytworzy przeciwciała i limfocyty T przeciwko temu białku.

_"Jeśli później zaszczepiona osoba wejdzie w kontakt z SARS-CoV-2, układ odpornościowy rozpozna wirusa i będzie przygotowany do ataku: przeciwciała i limfocyty T mogą współpracować, aby zabić wirusa, zapobiec jego przedostaniu się do organizmu. Komórki i niszczą zainfekowane komórki, pomagając w ten sposób chronić przed COVID-19” _– tłumaczy Europejska Agencja Leków w swoim komunikacie sposób działania szczepionki.

Warto przypomnieć, że Polska zamówiła łącznie ponad 62 miliony dawek szczepionki, od pięciu różnych producentów. Jeszcze w pierwszym kwartale możliwe jest dopuszczenie na europejski rynek czwartego produktu, amerykańskiej firmy Janssen. Również od tej firmy Polska zamówiła ponad 16 milionów dawek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska