Nowa Ruda: Nie chcą biogazowni

Natalia Wellmann
infografika: maciej dudzik
Udostępnij:
W Nowej Rudzie walczą z pomysłem biogazowni. Potężny zakład miałby powstać niedaleko osiedli.

Mieszkańcy Nowej Rudy nie chcą biogazowni i bioelektrowni w swoim mieście. Smród i uciążliwy transport biomasy to główne problemy, jakich się obawiają. Do urzędu miasta wpłynęło prawie 1,5 tys. protestów w tej sprawie. - Przeraża nas ogrom tej inwestycji. Takie biogazownie powinny być budowane na obrzeżach miasta - mówi Piotr Wróbel, który zbierał podpisy od mieszkańców przeciwnych inwestycji.

Biogazownia, bioelektrownia i zakład produkcji nawozów ma-ją być wybudowane na ośmiu hektarach gruntu w Słupcu, tuż obok podstrefy ekonomicznej. Inwestorem jest firma Bioenergy z Wrocławia. - Z przedstawionego przez firmę raportu oddziaływania na środowisko wynika, że dziennie zakłady te przerabiać będą około 1200 ton kiszonki. Taką ilość będzie musiało dowieźć około stu ciężarówek dziennie - podkreśla Piotr Wróbel.

Tymczasem przedstawiciele firmy Bioenergy zapewniają, że mieszkańcy nie mają się czego bać. - A ci, którzy straszą, uprawiają demagogię, przywołując argumenty świadczące o tym, że nie znają się na rzeczy - mówi Adam Szymański, pełnomocnik Bioenergy. Zapewnia, że inwestycja nie będzie uciążliwa, i wylicza korzyści: ponad 50 miejsc pracy, gwarancja zbytu dla płodów rolnych okolicznych rolników. Pierwszy etap inwestycji pochłonie 62 mln zł. Firma szacuje, że w 2013 roku będzie mieć przychody na poziomie 33 mln zł.

Te argumenty nie przekonują Tomasza Kilińskiego, burmistrza Nowej Rudy, od którego zależy los inwestycji. Bioenergy czeka teraz na jego decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
- Mam dużo wątpliwości - tłumaczy Kiliński, przywołując opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, która znalazła kilkanaście niejasności w przedstawionym przez inwestora raporcie oddziaływania na środowisko. Brak jest m.in. analizy, czy i w jakim stopniu zakłady będą zanieczyszczać środowisko. Poza tym ich uruchomienie w tej części miasta jest niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego.

- Mogą tam funkcjonować zakłady nieuciążliwe przemysłowo i nieprodukujące własnej ener-gii - mówi Andrzej Włodarczyk z Urzędu Miasta w Nowej Rudzie.

Tymczasem Bioenergy zapowiada, że jeśli firma nie otrzyma zgody, to pozwie gminę do sądu o odszkodowanie. Przygotowanie inwestycji pochłonęło bowiem sporą kwotę. - Kiedy robiliśmy wstępne rozpoznanie, nikt z urzędu nie wspomniał, że inwestycja w tej części miasta jest niemożliwa. Mamy na to dokumenty - twierdzi Szymański.

Rolnik zarobi

Legnicka Firma Norpal przygotowuje się do wy-budowania w pobliżu Nowej Wsi Legnickiej
jednej z większych biogazowni w kraju (2 MW mocy). Nikt nie protestuje. Przeciwnie. Okoliczni rolnicy cieszą się, bo zarobią na dostawach kiszonki jako paliwa do fermentacji. Inwestor zapowiada, że chce maksymalnie ograniczyć uciążliwość zakładu dla otoczenia: przy gazowni nie będzie składowiska odpadów, a produkty do fermentacji będą przewożone w szczelnych pojemnikach. PEKA

Czy chciałbyś mieć po sąsiedzku biogazownię? Komentuj!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rolnik z Bożkowa
Farmer! masz rację, ale w częsci bo ta NATALIA WELLMAN to ŻYDÓWKA ale ze Zwiazku Radzieckiego czyli taka ZYDO-KOMUNA, która ZROBIŁA REWOLUJĘ i mordowała Polaków i Rosjan, a potem wcielała w życie komunizm w Polsce z polecenia STALINA. Czasem czytam jej artykuły i widać, że sterowana jest aby zrobic szkode Polakom. Trzeba ODŻYDZIC POLSKE za wszelka cenę, a poprosili o pisanie tyh bzdur tacy popaprańcy jak ten Piotr Wróbel, który słynie z łapówkarstwa i mysli że inwestorów przyciśnie. A ja bedę chciał uprawiac żyto na biomase i kukurydze dla biogazowni i przysiegam, że jak beda w budowie przeszkadzac to my w 1500 realnego CHŁOPA przyjdziemy i rozkurzymy to TAŁATAJSTWO co podpuszczaja i prowokuja innych do protestów, którzy nawet nie widza co czynia. A CHŁOP ZYWI I BRONI, ALE TYM S.... SYNOM TAKZE KOTA POGONI..... I BASTA!
F
Farmer
Ta redaktorka to chyba Zydówka, która nie lubi Polaków. Jak moze pisać takie bzdury, ze mieszakńcy złozyli 1500 protestow kiedy to tylko kilka osób, które myslaz że jak beda mieszac to im inwestor coś odpali aby się odczepili. Dlaczego nie napisała, że taka biogazownia w Nowej Rudzie to super biznes dla rolników załej Kotliny Kłodzkiej, którzy ze wzgledu na warunki klimatyczne nie moga konkurowac z innymi rolnikami i maja wyzsze koszty suszenia zboza. Ale biomasa dla biogazowni to u nas rosnie chyba najlepiej w Polsce i daje plony wysokie
jak kiszonka z kukurydzy to nawet 60 ton z hektara. A te trawy, których nikt nie zbiera bo krów juz nie ma ani baranów (zostały tylko polityczne, ale trawen jedza tylko wóde pija). A rolnicy tylko na takie biogazownie czekaja bo beda mieli na wiele lat ustabilizowane gospodarstwa rolne tak jak farmerzy w Niemczech gdzie własnie biogazownie sa najlepszymi partnerami rolników. Jak my rolnicy przyjedziemy z kłonicami na tych szubrawców co blokuja biogazownie to uciekna gdzie pieprz rosnie. A ta Żydówka niech prawde pisze, a nie wkurza rolników bo pogonimy do Izraela. Do tej pory Zydzi byli tylko w Wyborczej, a już się wkręcaja do gazet niemieckich bo Wrocławska to przecież Szwaby. Zydówa pisze dla Niemów, ale jaja - KONIEC ŚWIATA
A
AGATA
Fermentacja metanowa to rozkład substancji organicznych za pośrednictwem mikroorganizmów, w warunkach beztlenowych. Produktem procesu jest biogaz - mieszanka gazów, którego głównym składnikiem jest metan (CH4) - którego średnia zawartość wynosi 60%. Jest to gaz bezbarwny i bezwonny, mający szerokie zastosowanie w energetyce oraz przemyśle chemicznym. Poza tym w skład biogazu wchodzi również dwutlenku węgla (CO2) na poziomie około 40%. Pojawiają się również niewielkie ilości zanieczyszczeń gazów, głównie siarkowodoru, azotu, wodoru czy tlenu.
Dokładna zawartość biogazu w zależy przede wszystkim od rodzaju surowców oraz warunkówch fermentacji.
W wyniku fermentacji powstaje również substanacja pofermentacyjna (tzw. poferment), zawierająca cenne składniki odżywcze roślin, takie jak azot, fosfor i potas, dzięki czemu może zostać wykorzystana jako cenny nawóz.

Fermentacja metanowa to naturalny proces, który można porównać do działania żwacza (największy przedżołądek przeżuwaczy, np. u krowy).
Pierwsza instalacja pozyskująca biogaz powstała już w 1859 roku w Bombaju (Indie) na terenie tamtejszej oczyszczalni ścieków. Proces fermentacji metanowej coraz częściej jest wykorzystywany przy przekształcaniu odpadów, do produkcji energii.

Wyróżniamy 4 główne biologiczne i chemiczne etapy fermentacji metanowej:

hydroliza - rozkład polimerów takich jak węglowodany, celuloza, białka czy tłuszcze są rozkładane przez enzymy hydrolityczne do cukrów prostych, aminokwasów i kwasów tłuszczowych
acidogeneza - proste monomery dzielą się na lotne kwasy tłuszczowe
acetogeneza - produkty acidogenezy są dzielone na kwas octowy, następuje uwalnianie wodoru i dwutlenku węgla
metanogeneza - bakterie metanowe produkują metan przez rozerwanie dwóch cząsteczek kwasu octowego do postaci dwutlenku węgla i metanu bądź przez redukcję wodorotlenku węgla z wodorem.
W czasie procesu fermentacji ważnym czynnikiem jest utrzymanie prawidłowego odczynu pH. Optymalny odczyn dla bakterii hydrolizujących i kwasotwórczych wynosi 4,5-6,3 zaś dla bakterii produkujących kwas octowy i metan odczyn powinien zawierać się w zakresie 6,8-7,5. W instalacjach jednozakresowych pH musi być utrzymywane właśnie w zakresie 6,8-7,5.

Pod terminem fermentacja metanowa, określanym również jako AD (ang. anaerobic digestion) kryje kilka różnych procesów. Fermentacja moża być klasyfikowana ze względu na warunki w jakich zachodzi:

temperatura - wyróżniamy procesy psychrofilowe (psychrofilne), mezofilowe (mezofilne) i termofilowe (termofilne).

proces psychrofilowy - zachodzi w temperaturze 10-25oC
proces mezofilowy - zachodzi w temperaturze 30-40oC
proces termofilowy - zachodzi w temperaturze 50-60oC
wilgotność - wyróżniamy fermentacje suchą i mokrą.

fermentacja sucha - zawartość suchej masy w fermentatorze wynosi ponad 15%
fermentacja mokra - zawartość suchej masy w fermentatorze zawiera się w przedziale 5-15%
załadunek wsadu: przepływ ciągły bądź przepływ partiami

pojedyncza, podwójna bądź wielokrotna fermentacja (w zależności od ilości komór fermentacyjnych, pofermentacyjnych, lagun)

wielkorotna fermentacja pozwala uzyskać wiekszą ilość biogazu, wiąże się to jednak z większymi nakładami inwestycyjnymi przy budowie zbiornik fermentacyjnego

- zachodzi w temperaturze 30
A
AGATA
Kukurydza doskonale nadaje się jako substrat do produkcji biogazu, gdyż charakteryzuje się wysoką wydajnością pod względem powstającego biogazu.
Kukurydza jest rośliną o stosunkowo niewielkich wymaganiach glebowych, jest za to wrażliwa na niskie temperatura a także wymaga nawożenia. Do produkcji biogazu stosuje się odmiany o dużej udziale części wegetatywnych - łodyg i liści. Klasę wczesności kukurydzy określa się na podstawie liczby FAO (liczba od 100 do 1000). Do produkcji biogazu preferuje się odmiany o FAO powyżej 300. Uprawa kukurydzy na cele energetyczne w zasadzie niczym nie różni się od upraw na cele paszowe.

Średni plon świeżej masy z 1 hektara wynosi średnio 45-50 ton.

Proces tworzenia się kiszonki trwa średnio 6 tygodni, należy przy tym pamiętać jej o prawidłowym przygotowaniu- m.in. o odpowiednim pocięciu, ugnieceniu oraz odcięciu od dostępu powietrza. Ważne, aby zawartość suchej masy zawierała się w przedziale 28-35%.

Potencjalnie z 1 tony kiszonki kukurydzy powstaje 200m3 biogazu.
A
AGATA
Biogazownia posiada wiele zalet, spośród których można wymienić między innymi:

produkcja biogazu ze źródeł odnawialnych, w sposób przyjazny dla środowiska,
redukcja emisji metanu, metan powstający w czasie niekontrolowanej fermentacji po dostaniu się do atmosfery jest 21 razy bardziej szkodliwy niż CO2, z uwagi na efekt cieplarniany,
uporządkowanie gospodarki gnojowicą i obornikiem w gospodarstwach rolnych,
aktywizacja lokalnego rynku rolnego, możliwość dodatkowego dochodu dla przedsiębiorstw rolnych, podniesienie opłacalności produkcji rolnej,
zwiększenie areału upraw roślin energetycznych,
możliwość wykorzystania wielu surowców, jako substratu,
proces produkcji biogazu opiera się wyłącznie na przemianach biochemicznych, nie wymaga użycia substancji chemicznych, stanowiących zagrożenie dla środowiska,
specyfika procesu wymaga, aby był on hermetyczny - minimalizuję to do zera emisję odorów z komór fermentacyjnych,
inwestycja w budowę biogazowni może być korzystna z ekonomicznego punktu widzenia,
dywersyfikacja źródeł energii, krok w kierunku samowystarczalności energetycznej i uniezależnienia się od paliw kopalnych.
A
AGATA
Biogaz jest wytwarzany w wyniku beztlenowej (anaerobowej) fermentacji materiałów biodegradowalnych, takich jak gnojowica i obornik zwierzęcy, odpady komunalne, odpady zielone, odpady z przemysłu spożywczego, osadu ściekowego czy też celowych upraw energetycznych (np. kiszonka kukurydzy).

Biogaz składa się z:

metanu (CH4) 50-75%
dwutlenku węgla (CO2) 30-40%
domieszki innych substancji np. siarkowodoru, tlenku węgla, azotu.

Dokładna zawartość biogazu w zależy przede wszystkim od rodzaju surowców oraz warunkówch fermentacji.
Wartość opałowa nieoczyszczonego biogazu zależy w głównej mierze od zawartości metanu, waha się ona w granicach 17-27 MJ/m3.
Biogaz może być uszlachetniony poprzez oczyszczanie do czystego metanu, zwanego często biometanem.
A
AGATA
Biogaz jest wytwarzany w wyniku beztlenowej (anaerobowej) fermentacji materiałów biodegradowalnych, takich jak gnojowica i obornik zwierzęcy, odpady komunalne, odpady zielone, odpady z przemysłu spożywczego, osadu ściekowego czy też celowych upraw energetycznych (np. kiszonka kukurydzy).

Biogaz składa się z:

metanu (CH4) 50-75%
dwutlenku węgla (CO2) 30-40%
domieszki innych substancji np. siarkowodoru, tlenku węgla, azotu.

Dokładna zawartość biogazu w zależy przede wszystkim od rodzaju surowców oraz warunkówch fermentacji.
Wartość opałowa nieoczyszczonego biogazu zależy w głównej mierze od zawartości metanu, waha się ona w granicach 17-27 MJ/m3.
Biogaz może być uszlachetniony poprzez oczyszczanie do czystego metanu, zwanego często biometanem.
A
AGATA
Jak wiadomo, biogaz, po ówczesnym uszlachetnieniu, może być z powodzeniem wykorzystywany jako paliwo do silników samochodowych.
Takie rozwiązania są popularne szczególnie w krajach skandynawskich, gdzie na biometanie oparty jest transport miejski czy też pojazdy służb komunalnych.
Popularność wykorzystania biometanu jako paliwa wiąże się to z wprowadzeniem szeregu zachęt, np. w postaci zwolnień z podaktu węglowego, dodatków finansowych na zakup ekologicznych pojazdów czy też zwolnienie z opłat parkingowych.

Polski projekt dotyczący badań nad wykorzystaniem biogazu w silnikach samochodowych wesprze grantem Norwegia i Szwecja - więcej informacji na ten temat, na stronie Polskiego Radia: POLSKIE RADIO - BIOGAZ W SILNIKACH SAMOCHODOWCYH
k
kiker
Przecież Słupiec to dalekie przedmieścia Nowej Rudy! A teren, na którym ma powstać biogazownia leży na jego obrzeżach. Mieszkańcy paru domków z Zagórza zablokują inwestycję na nieużytkach które jedynie pod przemysł się nadają? To gdzie wg nich ma powstać biogazownia? W parku narodowym?
x
xXx
Byle krzykacz znający się wyłącznie na sadzeniu rzodkiewki ma większą siłę niż fachowcy podpierani dokumentami. Naukowcy już poradzili sobie ze smrodem powstającym w biogazowni, wystarczy że w halach panuje podciśnienie, powietrze pobierane jest do spalania i o żadnym smrodzie wydostającym się na zewnątrz nie ma mowy. Ale skąd to mają wiedzieć "eksperci" wychowani w oborze
Dodaj ogłoszenie