Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa metoda leczenia w szpitalu! Na dawkę leku zbierali krew od tysięcy osób

Kacper Chudzik
Pacjent potraktowany lekiem po trzech dniach czuł się już o wiele lepiej

Oddział neurologii głogowskiego szpitala wzbogacił się o nową metodę leczenia, która może postawić na nogi wiele osób cierpiących na poważne dolegliwości.

Głogowski szpital używa do leczenia niektórych schorzeń neurologicznych nowoczesnego leku. Chodzi o tzw. immunoglobiny. Do tej pory stosowanie leku było mocno ograniczone, ze względu na jego cenę. Kilkudniowy cykl leczenia to kwota blisko 20 tys. zł.

Teraz z leku może korzystać każdy pacjent, który zakwalifikuje się do programu. Chodzi o osoby, cierpiące na specyficzne schorzenia neurologiczne. Kilka dni temu w szpitalu zakończyło się leczenie pierwszego pacjenta. 62-latek cierpiący na zespółem Guillain-Barre, stanął na własne nogi. - Leczenie trwa przez pięć dni. Już w trzecim dniu u pacjenta widać było znaczną poprawę. Przez chorobę miał problemy z poruszaniem się i mową, ale po leczeniu jego życie praktycznie wróciło do normy - mówi dr Dariusz Kotlęga, ordynator oddziału neurologicznego (na zdjęciu).

Przy niektórych schorzeniach dożylne wlewy leku mogą być cyklicznie powtarzane. Głogowski szpital jest na to gotowy.

W placówce trwa dokładna diagnostyka dwóch kolejnych pacjentów, którzy prawdopodobnie będą nadawać się do leczenia nową metodą.

Program realizowany w oddziale neurologicznym szpitala dotyczy pacjentów z ciężkimi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak: przewlekła polineuropatia demielinizacyjna, wieloogniskowa neuropatia ruchowa, miastenia, zespół Guillain-Barre, zapalenie mózgu oraz miopatia zapalnej.

- Aby móc skorzystać z Programu należy zgłosić się do oddziału neurologicznego ze skierowaniem do szpitala oraz dokumentacją medyczną potwierdzającą rozpoznanie - mówi Ewa Todorov, rzecznik głogowskiego szpitala.

Kwalifikacji do leczenia immunoglobuliną oraz szczegółowych informacji udzielają lekarze oddziału neurologicznego pod numerem telefonu (76) 8373392.

Dlaczego metoda leczenia tym lekiem jest aż tak droga i nietypowa? Wszystko przez sposób pozyskiwania immunoglobulin. Na jedną dawkę leku pobierane są one w sumie od blisko pięciu tysięcy osób zdających krew. To właśnie z niej pobierane są niewielkie ilości, które po przebadaniu miesza się na lek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska