Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocą wybielą „czarną magię”

MW
8 października odbędzie się druga edycja Nocy Laboratoriów. Mieszkańcy Wrocławia po raz kolejny będą mieli możliwość odwiedzić miejsca, do których zwykle nie mają dostępu - wrocławskie laboratoria. Oprócz laboratoriów znanych z pierwszej edycji w tym roku w akcji uczestniczą nowi partnerzy, jak na przykład Instytut Łączności - PIB.

Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy prowadzi prace badawcze w zakresie rozwoju sieci telekomunikacyjnych, normalizacji i standaryzacji systemów oraz urządzeń telekomunikacyjnych. Zapewnia wsparcie naukowe, badawcze i techniczne instytucjom państwa. Realizuje prace wykorzystywane w praktyce przez podmioty działające na rynku. Działalność badawcza jest ukierunkowana na rozwój nauki i praktyczne zastosowania wyników badań.

W ramach Instytutu Łączności - PIB działa kilka zakładów naukowo-badawczych zlokalizowanych w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. W naszym mieście, przy ul. Swojczyckiej 38 ma swoja siedzibę Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej, który prowadzi prace naukowo-badawcze i rozwojowe w zakresie: kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń, systemów, sieci radiowych i telewizyjnych oraz ochrony przed zakłóceniami radioelektrycznymi; anten i radiowych linii przesyłowych; zjawisk i mechanizmów generacji narażeń elektromagnetycznych, oceny oraz kwalifikacji stopnia zagrożeń środowiska; planowania, optymalizacji i analiz propagacyjnych sieci radiowych. W ramach Zakładu działają: Pracownia Gospodarki i Inżynierii Widma, Pracownia Badania Pól i Zaburzeń, Akredytowane Laboratorium Badań EMC, Akredytowane Laboratorium Aparatury Pomiarowej EMC.

Co zobaczymy podczas Nocy Laboratoriów?

Pracownicy Instytutu Łączności przybliżą zwiedzającym problematykę kompatybilności elektromagnetycznej, dla wielu ciągle jeszcze stanowiącą „czarną magię”, a jak będą mogli się przekonać goście Instytutu podczas Nocy Laboratoriów, jest to szczególnie istotna dziedzina w dzisiejszych czasach urządzeń naszpikowanych precyzyjną i czułą elektroniką oraz wchodzących w każdą dziedzinę życia systemów telekomunikacyjnych. Aby takie urządzenia i systemy mogły prawidłowo współpracować i w ogóle działać w danym miejscu muszą być odporne na zjawiska elektromagnetyczne tam występujące, ale i same nie powinny „dokładać się” negatywnie do środowiska w którym pracują, a więc tych zjawisk elektromagnetycznych nie powinny w nadmiernym stopniu wytwarzać. I właśnie tym oraz wzajemnie niezakłóconą pracą systemów i urządzeń elektrycznych i elektronicznych zajmuje się kompatybilność elektromagnetyczna.

W czasie Nocy Laboratoriów w Instytucie Łączności można będzie zwiedzić hale pomiarowe laboratoriów, w których przeprowadza się badania kompatybilności elektromagnetycznej, będzie można zobaczyć jak przeprowadza się badania, a nawet będzie można samemu wykonać jedno z badań. Zaprezentowane zostaną przykładowe stanowiska badawcze wykorzystujące nowoczesną aparaturę pomiarową, będzie można dowiedzieć się z jak wielu elementów składa się takie stanowisko i jak istotna dla wyników badań jest ich wzajemna konfiguracja. Pracownicy laboratorium opowiedzą o najciekawszych badaniach, jakie prowadzą, i jakie jest znaczenie tych badań, czyli po co się je wykonuje. Zaprezentują także, jak zjawiska przedostające się czasami do sieci elektroenergetycznej mogą nie tylko zakłócić pracę urządzeń elektronicznych, ale w pewnych przypadkach nawet trwale uszkodzić urządzenia, które nie zostały właściwie zabezpieczone. Przy okazji zwiedzania laboratoriów będzie można również zapoznać się z wystawą prezentującą, jak zmieniała się aparatura pomiarowa na przestrzeni lat i jak w tej dziedzinie odciska swoje piętno postęp technologiczny, informatyzacja i cyfryzacja.

Wrocławski zakład Instytutu Łączności poza typowymi badaniami laboratoryjnymi zajmuje się również m.in. planowaniem sieci radiowych. Podczas Nocy Laboratoriów zaprezentowane zostanie jak istotne jest właściwe zaplanowanie sieci np. nadajników telewizyjnych (DVB-T), tak aby ona odpowiednio pracowała i zapewniła dobrej jakości odbiór telewizyjny jak największej liczbie odbiorców. Zaprezentowane zostanie również oprogramowanie opracowane w Instytucie, które takie planowanie i prowadzenie odpowiednich obliczeń w znaczący sposób ułatwia.

Laboratoria Zakładu Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności - PIB będą otwarte dla zwiedzających 8 października br. od godz. 17.00 do 23.00 (ostatnie wejście o godzinie 22.00). Wejścia będą zorganizowane o pełnych godzinach w grupach 25-osobowych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska