Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Laboratoriów w Hydropolis

R.S.
Jak w warunkach domowych otrzymać wodę gazowaną? Czym są suchy lód i ciecz nienewtonowska? Specjalnie z okazji Nocy Laboratoriów Hydropolis przygotowało dla swoich gości wiele efektownych eksperymentów i doświadczeń.

**Wrocławskie centrum wiedzy o wodzie chętnie angażuje się w inicjatywy edukacyjne. Tym razem zaprasza żądnych wiedzy ludzi do udziału w Nocy Laboratoriów!
Niezwykła noc w Hydropolis!**

Stała wystawa dedykowana wodzie to niejedyna oferta nowej atrakcji Wrocławia. Centrum wiedzy o wodzie w tym roku po raz pierwszy bierze udział w Nocy Laboratoriów. - Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych Gości specjalny program warsztatów – zapowiada Rafał Zagrobelny, menedżer Hydropolis. Uczestnicy wydarzenia będą brać udział w zajęciach warsztatowych poza terenem wystawy. Dowiedzą się m.in. w jaki sposób w warunkach domowych tworzyć wodę gazowaną oraz czym jest ciecz nienewtonowska. Ze względu na ograniczenia techniczne oraz zasady BHP, do sali warsztatowej może wejść jednokrotnie maksymalnie 20-osobowa grupa. Zajęcia będą odbywały się w dwóch salach, w każdej co godzinę. Oto godziny warsztatów:

Sala nr 1 Sala nr 2
20:00 - 20:40 20:15 - 20:55
21:00 - 21:40 21:15 - 21:55
22:00 - 22:40 22:15 - 22:55
23:00 - 23:40 23:15 - 23:55

Aby wziąć udział w Nocy Laboratoriów należy w pierwszej kolejności zarezerwować bilet na stronie wydarzenia: https://evenea.pl/imprezy/inne/wroclaw/noc-laboratoriow-w-hydropolis-165877/. Szczegóły zapisów znajdują się także na stronie organizatora: http://www.noclaboratoriow.pl/.

Suchy lód i zamarzające kwiaty

Jeden z eksperymentów podczas Nocy Laboratoriów związany jest z suchym lodem - suchy lód to dwutlenek węgla o temperaturze zbliżonej do -80 stopni Celsjusza. Gdy w pojemniku z alkoholem i suchym lodem zanurzymy kwiaty, te po kilku sekundach zamarzną. - Udowadniamy, że wszystko, co żyje, składa się z wody – także kwiaty. Ta z kolei zamarza w odpowiednio niskiej temperaturze. Alkohol, mimo ujemnej temperatury, pozostaje oczywiście płynny – tłumaczy Rafał Zagrobelny.

Co Hydropolis oferuje na co dzień?

Hydropolis to unikatowe centrum wiedzy, które w oparciu o najnowsze technologie przekazuje informacje na temat wody. – To właśnie w naszym obiekcie można m.in. obejrzeć film na panoramicznym ekranie 360 stopni, wejść do jedynej na świecie kopii 1:1 batyskafu Trieste (czyli pierwszego statku załogowego, który dotarł do najgłębszego miejsca na naszej planecie), samodzielnie sprawdzić działanie starożytnych wynalazków wodnych czy odpocząć na świecącej leżance w wyjątkowej strefie relaksu – opowiada Aleksander Łoś z Hydropolis.

Szeroka oferta warsztatowa

Ważną gałęzią działalności Hydropolis jest edukacja. Centrum oferuje szeroki wachlarz zajęć dostosowanych do wieku uczniów. Warsztaty realizują wybrane zagadnienia obowiązującej podstawy programowej. Jednym z współpracowników Hydropolis jest Joanna Urbańska, Nauczyciel Roku 2016 w Polsce. To właśnie ona jest autorem jednego ze scenariuszy dydaktycznych, stworzonego wyłącznie na potrzeby centrum.
Pełna oferta edukacyjna obejmuje 9 zajęć warsztatowych (od grup przedszkolnych po szkoły ponadgimnazjalne), 3 ścieżki tematyczne zwiedzania (historyczną, ekologiczną oraz geograficzną) oraz 2 rodzaje zajęć projektowych. Ponadto, w ofercie znajduje się także możliwość zwiedzania wystawy z przewodnikiem.

Jedyne takie miejsce w Polsce

Wrocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej działa dopiero od 5 grudnia 2015 roku, ale zostało już odwiedzone przez ok. pół miliona zwiedzających. Dynamicznie rozwijając swoją ofertę, zdążyło wypracować sobie opinię jednego z najciekawszych centrów nauki w Polsce i docenione zostało przez niezależne grona eksperckie – Dolnośląski Klucz Sukcesu za najlepszą inicjatywę edukacyjną oraz miano Cudu Polski 2016 w plebiscycie National Geographic to tylko niektóre tytuły, wywalczone przez Hydropolis w pierwszych miesiącach działalności. Ponadto, Hydropolis zyskało także dwóch prestiżowych Ambasadorów – Dona Walsha i Ryszarda Horowitza. Ten pierwszy jest wybitnym oceanografem i pierwszym człowiekiem, który dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, natomiast Horowitz to światowej sławy polski fotografik.

Zabytek, który uzyskał nowe życie

Hydropolis jest także wyjątkowym przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w historycznym podziemnym zbiorniku wody czystej – obiekt powstał w 1893 roku i jest jednym z zabytków wrocławskiej architektury wodociągowej.
Wnętrze zbiornika składało się z czterech komór, które na potrzeby funkcji wystawienniczej połączono, tworząc przejścia w ścianach. Ważnym elementem Hydropolis jest dobudowana do zbiornika od strony południowej strefa wejścia na teren wystawy. Jej miedziana elewacja współgra z zabytkową ceglaną bryłą historycznego budynku.
Walory architektoniczne wrocławskiego centrum wiedzy o wodzie zostały docenione przez międzynarodowe grono ekspertów. Obiekt zakwalifikował się do finału międzynarodowego konkursu Miedź w architekturze 2017. Odbywający się co dwa lata konkurs Copper in Architecture Awards prezentuje i nagradza projekty architektoniczne, w których wykorzystano elementy wykonane z miedzi.

Pełna lista nagród i wyróżnień:

- Cud Polski 2016 National Geographic Traveler;

- wyróżnienie w konkursie Piękny Wrocław w kat. Modernizacja obiektu historycznego;

- wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

- Dolnośląski Klucz Sukcesu za najlepszą inicjatywę edukacyjną;

- wyróżnienie od prestiżowego magazynu online Merit Award za kurtynę wodną;

- wyróżnienie w konkursie Best Places Wroclaw 2016 przewodnika Local Life;

- Certyfikat Jakości 2017 od Tripadvisor.

**Więcej informacji nt. Hydropolis:

www.hydropolis.pl

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska