Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Laboratoriów: komórka pod lupą

MW
Na zajęciach u medyków dowiemy się, jak świecą komórki nowotworu i jak je uwięzić w butelce.
Na zajęciach u medyków dowiemy się, jak świecą komórki nowotworu i jak je uwięzić w butelce.
Na Uniwersytecie Medycznym podczas zajęć będzie można samemu odkryć tajemnice, jakie przed nami skrywają komórki. Na zajęciach u medyków dowiemy się, jak świecą komórki nowotworu i jak je uwięzić w butelce.

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu od lat kształci specjalistów związanych z ochroną zdrowia: lekarzy, stomatologów i farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarki, położne, dietetyków, ratowników medycznych, specjalistów z zakresu zdrowia publicznego i fizjoterapeutów. Tegoroczna Noc Laboratoriów wypadająca 14 października, w której uczelnia bierze udział po raz kolejny, będzie okazją do zapoznania się z pracą analityka medycznego, który skrzętnie przygląda się każdej komórce.

Swoją wiedzą w tej dziedzinie dzielić się będą naukowcy z czterech jednostek: Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii, gdzie przyszli lekarze poznają mikroskopową budowę tkanek i narządów, Zakładu Technik Molekularnych wykonującego badania genetyczne na potrzeby postępowań sądowych, Katedry Farmakognozji, gdzie uwagę koncentruje się na badaniu roślin leczniczych oraz Katedry Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii, która zajmuje się przede wszystkim badaniem drobnoustrojów. Naukowcy przygotowali aż osiem warsztatów kierowanych już do ośmiolatków. Większość z nich odbędzie się w Katedrze i Zakładzie Histologii i Embriologii przy ul. Chału-bińskiego, gdzie na uczestników czeka między innymi samodzielne przygotowywanie preparatów z tkanek i włosów oraz możliwość obserwacji komórek przez kilka rodzajów zaawansowanych mikroskopów. W położonym po sąsiedzku Zakładzie Technik Molekularnych odbędzie się warsztat poświęcony ustalaniu ojcostwa.

Zajęcia będą polegały na pokazaniu laboratorium, prelekcji, izolacji DNA wykonanej przez gości i „opiniowaniu” przez uczestników o ojcostwie na przykładzie fikcyjnych profili DNA.

W Katedrze i Zakładzie Farmakognozji przy ul. Borowskiej uczestnicy zajęć zamiast tkanek ludzkich badać będą popularne rośliny ogrodowe, przy okazji poznając ich nietypowe zastosowania. Z kolei w Laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Z czego składa się człowiek?”, przykładając szczególną uwagę do bakterii niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wszystkie zajęcia w Noc Laboratoriów 14 października trwać będą od 40 minut do godziny, a do udziału zachęcamy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Zajęcia przy ulicy Chałubińskiego rozpoczną się już o godzinie 17:00, a na Borowskiej wystartują o 19:00, co pozwoli na udział w warsztatach odbywających się w różnych lokalizacjach.

Zapisów można dokonywać na stronie www.noclaboratoriow.pl

Zachęcamy, by zrobić to szybko, ponieważ liczba miejsc na większości warsztatów nie przekracza 10.

***

Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a trzecią już edycją) we Wrocławiu i w Polsce.

W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie.

Noc Laboratoriów.
Nie prześpij tego!

www.noclaboratoriow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska