Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Laboratoriów 2019. Co się dzieje w WPT i fundacji Pro Mathematica?

BMK
Podczas pokazów przeprowadzone będą cieszące się zawsze dużym zainteresowaniem eksperymenty chemiczne i fizyczne
Podczas pokazów przeprowadzone będą cieszące się zawsze dużym zainteresowaniem eksperymenty chemiczne i fizyczne WPT
Wrocławskie firmy, uczelnie, instytucje państwowe i naukowe w nocy 19 października już po raz piąty otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem Nocy Laboratoriów jest NOKIA. Wraz z kilkunastoma partnerami akcji przygotowuje warsztaty, pokazy i dużo atrakcji dla młodych wrocławian. Zapisy na wydarzenia ruszają dziś o godz. 12. Liczba miejsc ograniczona.

Wśród tych, którzy otworzą 19 października swoje wnętrza jest Wrocławski Park Technologiczny i jego fundacja Pro Mathematica. Nie każdy wie, co kryje się za murami dziewięciu budynków, stojących na Muchoborze. Działają tu firmy, które m.in. wyślą pierwszego komercyjnego satelitę na orbitę księżyca, manipulują materią w skali nano i wytwarzają kropki kwantowe lub rozwijają innowacyjne leki m.in. z zakresu onkologii. Tu na co dzień nie można sobie, ot tak zajrzeć. Ale wystarczy zapisać się i przyjść w Noc Laboratoriów!

WPT jak Wrocławski Park Technologiczny

Wrocławski Park Technologiczny to miejsce, w którym biznes i nauka łączą się z zaawansowanymi technologiami. WPT powstał w 1998 r. jako spółka utworzona przez gminę Wrocław (ponad 90 proc. udziałów), wrocławskie uczelnie i BZ WBK (dziś Santander).
W WPT firmy mogą korzystać z 12 specjalistycznych laboratoriów i prototypowni wyposażonych w światowej klasy sprzęt czy z Zakładu Doświadczalnego, ale także z infrastruktury biznesowej i inkubatorów przedsiębiorczości, wsparcia merytorycznego, pomocy w pozyskiwaniu dofinansowań oraz nawiązywaniu kontaktów biznesowych o krajowym i międzynarodowym zasięgu.

Wdrażany przez Wrocławski Park Technologiczny kompleksowy program rozwoju biznesu, STELLAR HUB, skonstruowany jest tak, by firmy działające w każdej skali, otrzymywały wszystko to, czego potrzebują na konkretnym etapie swojej działalności.

Od początku swojego istnienia WPT jest związany z transferem osiągnięć nauki do biznesu i przemysłu oraz wspiera proces wykorzystywania wyników badań naukowych prowadzonych w największych ośrodkach naukowych w Europie, przez polskich przedsiębiorców. Mowa tu o Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Fusion for Energy (F4E) czy ESS.

WPT to 9 budynków i 66 tys. mkw. powierzchni; biurowych, laboratoryjnych i produkcyjnych. W inkubatorach WPT „dojrzało” już ponad 220 firm; ponad 220 rezydentów korzysta z infrastruktury WPT, pracując nad rozwiązaniami nowoczesnego przemysłu i zatrudniając ponad 2000 pracowników.

Pro Mathematica: Zobacz, zrób, zrozum

Fundacja Pro Mathematica została powołana w 2011 r. przez spółkę Wrocławski Park Technologiczny w celu prowadzenia działalności edukacyjnej, skierowanej do dzieci i młodzieży z regionu Dolnego Śląska.

Zgodnie z mottem fundacji zawartym w słowach Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, aktywność fundacji skoncentrowana jest przede wszystkim na przedstawieniu młodym ludziom nauk ścisłych, innowacyjnych technologii, a także zasad przedsiębiorczości w jak najbardziej atrakcyjnej i interesującej formie.

Fundacja utworzyła Centrum Edukacyjne WPT, by wprowadzić przedszkolaki i uczniów w świat nauk ścisłych i przyrodniczych poprzez interesującą formę zabawy i doświadczeń. W Centrum Edukacyjnym organizowane są warsztaty dla grup zorganizowanych. W ich programie znajdują się zajęcia laboratoryjne, wzbogacone o doświadczenia i eksperymenty: genetyka, kriogenika, a także robotyka, warsztaty o dronach i samolotach oraz zajęcia z designu i przedsiębiorczości.

Warto dodać, że forma i czas trwania zajęć dostosowana jest do wieku grupy, w zależności od tego, czy na zajęcia przychodzą przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych czy szkół średnich.

Zaprogramuj Robota, wypróbuj symulator rajdowy

W tej edycji Nocy Laboratoriów młodzi odkrywcy będą mogli poznać m.in. podstawy programowania robotów i dowiedzieć się, jakie substancje zapewniają żelkom właściwą konsystencję.

WPT otworzy dla nich również swoje laboratoria, w tym laboratorium mechaniczne gdzie entuzjaści mechaniki i techniki będą mieli okazję zobaczyć w „naturalnym środowisku”, obok frezarek, tokarek, pras hydraulicznych, również urządzenia do cięcia strumieniem wody czy czterowalcową hydrauliczną zwijarkę do blach.

Nowością w tegorocznej edycji będzie możliwość zwiedzenia Zakładu Doświadczalnego - unikatowej w skali kraju, zaawansowanej technologicznie instalacji produkcyjnej, umożliwiającej prowadzenie m.in. testów, up-scalingu i optymalizacji związanych z branżą life science. Na odwiedzających będą też czekały świeże produkty z linii produkcyjnej takie jak w 100 procentach naturalne liofilizowane owoce i żelki z roślinnymi ekstraktami.

Dołączą do nas również firmy działające w WPT. Dzięki temu będzie można spróbować swoich sił w symulatorze rajdowym na platformach ruchowych wyposażony w okulary VR firmy Motion Systems lub zwiedzić laboratorium biotechnologiczne firmy Amplicon.

W programie:

Wrocławski Park Technologiczny, ul. Duńska 9 - bud. Delta

Warsztaty (obowiązują zapisy):

- Programowanie robotów (dzieci od 7 do 14 lat)

- Żelki smaczne kolorowe, ale czy zdrowe? (dzieci od 9 do 13 lat)

- Kriogenika (dzieci i młodzież od 6 do 17 lat)

Eksperymenty naukowe i pokazy (wstęp wolny - bez zapisów)

- Pokazy naukowe dla dzieci i młodzieży, podczas których przeprowadzone zostaną eksperymenty chemiczne i fizyczne (laboratorium koloru, domowe eksperymenty, lampa lawa, doświadczenia z suchym lodem)

- stoisko Zakładu Doświadczalnego WPT

- symulator samochodu rajdowego firmy Motion System.

Budynek Beta,

ul. Klecińska 125

Zwiedzanie :

- Zakładu Doświadczalnego

- Laboratorium firmy Amplicon

Miejsce:

Budynek Gamma

- ul. Muchoborska 18

Zwiedzanie Laboratorium i Prototypowni Mechanicznej.

BMK

Zapamiętaj tę datę

Noc Laboratoriów
19 października

Organizator NOKIA

Partnerzy:

- 3M

- Dolby Wrocław- Fundacja Pro Mathematica

- Hydropolis

- Euroimmun

- Nanores

- Okręgowy Urząd Miar

we Wrocławiu

- Politechnika Wrocławska

- Sieć Badawcza Łukasiewicz

- PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

- Uniwersytet Przyrodniczy

- Uniwersytet Wrocławski

- Uniwersytet Medyczny

- Uniwersytet Ekonomiczny

- Whirpool

- Wrocławski Park Technologiczny

- Instytutu Łączności

Zapisy:od 5 października - godz. 12.

Program na: www.noclaboratoriow.pl

Nie przegap tego!

O akcji

Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a piątą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki organizatorzy zapraszają na to niezwykłe wydarzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska