Niższe odszkodowanie dla firmy JTT. Skarb Państwa...

  Niższe odszkodowanie dla firmy JTT. Skarb Państwa "oszczędził" 80 tys. zł

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławski Sąd Apelacyjny obniżył odszkodowanie dla firmy MCI - głównego akcjonariusza znanej przed laty wrocławskiej firmy komputerowej JTT. Firma padła przez działania policjantów, prokuratorów i urzędników dolnośląskiego fiskusa. W kwietniu 2011 sąd przyznał MCI przeszło 28,9 mln zł odszkodowania. Dzisiejszy wyrok zmniejszył to odszkodowanie o 80 tys zł.
  Do zasądzonej kwoty trzeba dodać odsetki od czerwca 2006 roku. Razem z odsetkami mówimy więc o sumie blisko 50 mln zł. Firmie JTT, a ściślej jej szefom, zarzucono w 2000 roku wielkie podatkowe przestępstwo. Urząd Kontroli Skarbowej zabrał z konta firmy ponad 10 mln zł, a CBŚ i prokuratura wszczęły śledztwo.

  Cała historia to skutek absurdalnych przepisów. Zwalniały one z cła i VAT za komputery sprzedawane szkołom, ale tylko te z importu. JTT, produkujące komputery dla szkół, wywoziło je do Czech na jeden dzień, czasem na kilka godzin. Stamtąd komputery wracały do Polski i były sprzedawane resortowi edukacji.

  Po kilku latach śledztwa i procesu oskarżeni o przestępstwo szefowie spółki zostali oczyszczeni z zarzutów i uniewinnieni. Później w procesie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym firma odzyskała zabrane z jej konta miliony. Ale kilkuletni brak gotówki spowodował upadłość.

  Firma MCI - właściciel 40 procent akcji JTT od lat walczy w sądzie o odszkodowanie. W 2010 roku przyznano jej 38,5 mln zł. Rok później sąd zmniejszył odszkodowanie prawie o 10 mln zł. Ale ten wyrok - w czerwcu ubiegłego roku - uchylił Sąd Najwyższy.

  Dzisiejszy wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jest prawomocny, ale reprezentująca Skarb Państwa Prokuratoria Generalna będzie mogła zaskarżyć go do Sądu Najwyższego.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odszkodowania

  Bala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 26

  Problem z odzyskaniem odszkodowania najlepiej jest rozwiązać korzystając z usług doświadczonej i polecanej przez znajomych kancelarii prawnej. Osobiście poleceam kancelarię prawną Teodorowski &...rozwiń całość

  Problem z odzyskaniem odszkodowania najlepiej jest rozwiązać korzystając z usług doświadczonej i polecanej przez znajomych kancelarii prawnej. Osobiście poleceam kancelarię prawną Teodorowski & Wojtaszak z Krakowa - doskonali specjaliści
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  urzędnicy !!!

  kawuha45 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 33

  PYTAM SIĘ ? Czy którykolwiek z tych urzędników poniósł jakiekolwiek sankcje finansowe ,bądz administracyjne likwidując takie firmy jak J J T ,czy Optimusa Kluski ? Przecież te Firmy znosiły "złote...rozwiń całość

  PYTAM SIĘ ? Czy którykolwiek z tych urzędników poniósł jakiekolwiek sankcje finansowe ,bądz administracyjne likwidując takie firmy jak J J T ,czy Optimusa Kluski ? Przecież te Firmy znosiły "złote jaja " do budżetu naszej chorej III RP ! No ,cóż ,lepiej wsadzić do paki rowerzystę za o,5 promila ,niż urzędasa,który naraził Skarb Państwa na MILIONOWE straty . To jest RAK ,RAK korupcyjny ,który drąży nasze państwo ! Konkluzja ...? Chciałbym usłyszeć Wasze opinie .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 38

  Czy winni urzędnicy ponieśli , badż poniosą konsekwencje ????


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dostali nagrody

  jaś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 27

  i awansowali, a teraz piastują zaszczytne i dobrze płatne stanowiska.
  Nazwiska prosimy!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo