Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

NIK skontrolował wrocławskie wojsko

Marcin Torz
Armia nieprawidłowo gospodaruje nieruchomościami. Taki jest wniosek inspektorów Najwyższej Izby Kontroli we Wrocławiu.

Kontrolerzy wzięli pod lupę stan budynków należących do wojskowego Rejonowego Zarządu Infrastruktury. - W niezadowalającym stanie technicznym jest większość obiektów. Część z nich zagraża życiu i zdrowiu ludzi - mówi Piotr Miklis, dyrektor delegatury NIK.

Dyr. Miklis dodaje, że budynki w takim stanie albo trzeba remontować, albo wyburzać. Wśród wskazanych przez NIK obiektów są garaże czy też magazyny.

Żołnierzom dostało się również za obrót nieruchomościami. W Opolu (wrocławski RZI ma to miasto pod swoją kuratelą) oddano kawałek ziemi, który uznano za niepotrzebny. Niebawem działka okazała się jednak niezbędna i żołnierze chcieli ją odzyskać. Sęk w tym, że nowy właściciel chciał inny teren w zamian, który był jednak o 121 tys. zł droższy.

W Kłodzku żołnierze chcieli rozbudować strzelnicę. Kupili ziemię, ale już po transakcji okazało się, że obok jest osiedle mieszkaniowe. Strzelnicy budować nie można.

We Wrocławiu, w jednostce przy Obornickiej, przeprowadzano remont budynku. Zdemontowano grzejniki zakupione kilka lat wcześniej, ale sprawne. Kupiono nowe, a te stare trafiły do magazynu. Strata: 50 tys. zł.

NIK ma również zastrzeżenia do przetargów. Zdarzało się, że zwiększano zakres robót. Żołnierze zlecali więc zatrudnionej już wcześniej firmie dodatkowe prace za duże pieniądze, a powinni rozpisać przetarg. Prokuratura bada już efekt kontroli NIK.

Co na to wojsko? - Wszystko musimy wyjaśnić. Teraz trudno nam się ustosunkować - mówi podpułkownik Jerzy Wesołek z RZI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska