NIK negatywnie po kontroli w TVP S.A. "Nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem i gospodarowaniu środkami finansowymi"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki rozpoczętej w ubiegłym roku kontroli w Telewizji Polskiej.
Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki rozpoczętej w ubiegłym roku kontroli w Telewizji Polskiej. Szymon Starnawski /Polska Press
NIK po kontroli w TVP S.A. stwierdziła nieprawidłowości zarówno zarządzania majątkiem, jak i gospodarowania środkami finansowymi. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. zlecania produkcji zewnętrznych czy organizacji eventów, w tym „Sylwestra Marzeń”. Kontrola objęła lata 2014-2020 (I półrocze).

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła w piątek rano wyniki rozpoczętej w ubiegłym roku kontroli w Telewizji Polskiej. Objęła ona lata 2014-2020 (I półrocze). - Przeprowadzone dotychczas kontrole gospodarowania mieniem oraz realizacji zadań nadawcy publicznego przez Telewizję Polską S.A. oraz produkcji zewnętrznej dla TVP S.A. wykazały m.in., że TVP S.A. nie prowadziła racjonalnej gospodarki finansowej poprzez dostosowanie kosztów działalności do możliwości finansowych, w tym dostosowania struktury i wielkości zatrudnienia do faktycznych potrzeb spółki- czytamy w komunikacie NIK.

Zgodnie z komunikatem NIK, finanse TVP w ostatnich sześciu latach "opierają się w głównej mierze na corocznych rekompensatach z budżetu państwa – w latach 2017–2020 wyniosły one łącznie 3,7 mld zł". Jak wskazano, "bez państwowego wsparcia spółka ponosiłaby straty, tak jak to było w latach 2015–2016, tym bardziej, że wpływy z reklamy i sponsoringu zmalały w badanym okresie o 3 proc.".

Urzędnicy NIK wskazują, że Telewizja Polska w latach 2014-2020 "nie prowadziła racjonalnej gospodarki finansowej poprzez dostosowanie kosztów działalności do możliwości finansowych, w tym dostosowania struktury i wielkości zatrudnienia do faktycznych potrzeb spółki".

Mniejsze wpływy z reklam, większe koszty

NIK zwraca uwagę, że wpływy z reklamy i sponsoringu spadły o 3 proc. w 2019 r. w porównaniu do 2014 r. Jako powód wskazano malejącą widownię programów TVP S.A. w przedziale wiekowym 16–59 lat (z 27,1 proc. w 2014 r. do 23,2 proc. w 2019 r.) oraz w zmianach czasu przeznaczonego na reklamy.

Przychody ze sprzedaży w 2019 r. wyniosły 2,7 mld zł. Jak wyliczono: z reklamy 745 mln zł, sponsoring 128,7 mln zł, abonament 1,4 mld zł. Były one wyższe o 81 proc. w porównaniu z 2014 r., co daje blisko 1,5 mld zł. Jednak koszty działalności operacyjnej spółki w 2019 r. były wyższe o 67 proc. w zestawieniu 2014 r.- "głównie ze względu na znaczący wzrost wolumenu produkcji realizowanej przez spółkę".

NIK zwraca uwagę, że w ostatnich latach najwięcej pieniędzy trafiło do TVP1 i TVP2. W 2019 r. na finansowanie wszystkich kanałów wydano 1,99 mld zł. Jak podano, 714,7 mln zł przeznaczono na TVP1, 619,4 mln zł na TVP2, 285,3 mln zł na TVP3, a 167,5 mln zł otrzymał kanał TVP Info.

Naruszenia wewnętrznych procedur przy zakupie i zlecaniu usług producenckich

Jak podała NIK, zakup i zlecanie usług producenckich odbywało się w oparciu o "wewnętrznie obowiązujące regulacje, które miały zapewnić prawidłowy i efektywny proces ich nabywania", w okresie objętym kontrolą produkcja zewnętrzna stanowiła 12,5 proc. kosztów działalności operacyjnej TVP S.A.

W toku kontroli ustalono, że w TVP S.A. doszło do naruszenia wewnętrznych procedur przy zakupie i zlecaniu usług producenckich m.in.:

  • brak formalnego powołania Zespołu Negocjacyjnego oraz zatwierdzonej procedury negocjacyjnej;
  • brak wzorów umów oraz niewprowadzenie katalogu istotnych warunków naborów scenariuszy/pakietów produkcyjnych;
  • niedokonywanie naborów kosztorysów za pośrednictwem Platformy Zakupowej;
  • realizacja produkcji bez uzyskania uprzedniej zgody członka zarządu;
  • realizacja seriali przed podpisaniem porozumienia w sprawie produkcji (realizacja wszystkich ośmiu zbadanych seriali rozpoczęła się przed podpisaniem porozumienia – w przedziale od 337 dni do 46 dni);
  • nierzetelne i niezgodne z procedurą akceptowanie dokonanych przesunięć pomiędzy kosztami;
  • zawarcie umów z wyższym progiem przesunięć w kosztorysach bez zgody zarządu.

Jednocześnie zaznaczono, że w "badanym okresie nie wystąpiła nadmierna koncentracja umów na produkcję audycji zawieranych z producentami zewnętrznymi".

Produkcja filmu „Zenek”

Podczas kontroli NIK przyjrzała się produkcji filmu "Zenek". Umowę na koprodukcję filmu podpisano 18 grudnia 2018 r. pomiędzy TVP S.A. a firmą zewnętrzną, która była koproducentem wiodącym. Jednak w związku z problemami z zapewnieniem finansowania filmu przez koproducenta wiodącego, TVP S.A. przejęła ogół praw do filmu oraz zapewniła środki na jego produkcję. Jak wskazano, spółka pokryła koszty w wysokości 32,8 tys. zł, toczących się przeciwko firmie zewnętrznej postępowań egzekucyjnych.

- Dodatkowo przekazała firmie zewnętrznej 100 tys. zł, które zostały zajęte przez organ egzekucyjny. Kwota ta nie została zwrócona TVP S.A. ani rozliczona (spółka oczekuje na to rozliczenie). 26 marca 2020 r. Zarząd TVP S.A. zwiększył budżet filmu, uzasadniając to niedoszacowaniem kosztów produkcji- wskazano i dodano, że "firma zewnętrzna przy produkcji wykorzystała utwory, do których nie posiadała autorskich praw majątkowych".

Z kontroli NIK wynika, że najwięcej pochłonęły wynagrodzenia ekipy filmowej, które stanowiły 28,5 proc. ogólnych kosztów filmu, a wynagrodzenia obsady aktorskiej wyniosły 17,4 proc. Ponadto TVP S.A., w związku z promocją filmu, zamówiła za ponad 500 tys. zł usługi, których przedmiotem były przede wszystkim działania marketingowe.

Sylwester marzeń z umową 21 dni po imprezie

- W przypadku umowy na organizację Sylwestra 2018/2019 TVP S.A. zawarła umowę bez zachowania zasad reprezentacji określonych w statucie- zwraca uwagę NIK i wyjaśnia, że "w imieniu spółki umowę podpisał jednoosobowo Prezes Zarządu, podczas gdy wymagane było współdziałanie dwóch członków Zarządu lub członka Zarządu z prokurentem".

Ponadto zwrócono uwagę, że w przypadku organizacji Sylwestra 2019/2020 TVP S.A. zawarła umowę w formie pisemnej 21 dni po zrealizowaniu imprezy- "co w ocenie NIK było działaniem nierzetelnym".

Jak wskazała Izba nie był to odosobniony przypadek. - W 20 na 48 skontrolowanych przypadków umowy zawierane były w trakcie ich realizacji lub dopiero po ich wykonaniu i po zakończeniu imprezy- podaje NIK. Zdaniem NIK, "daty organizowanych imprez były znane TVP S.A. z odpowiednim wyprzedzeniem, pozwalającym na rzetelne przeprowadzenie wszelkich czynności zmierzających do zawarcia umów i poprzedzenie ich negocjacjami".

Pracownicy poziomu początkowego mogą liczyć na stawkę godzinową rozpoczynającą się od 22,5 zł brutto/godz. oraz dodatkową miesięczną premię

Boże Narodzenie 2021. Amazon zatrudni 9 tysięcy pracowników ...

Niewystarczający nadzór nad oddziałami terenowymi

Nieskuteczny nadzór nad oddziałami terenowymi TVP zdaniem Izby podyktowany był brakiem sprawnej komunikacji, "przejawiający się w tym, że oddziały terenowe nie znały, a więc i nie przestrzegały niektórych wewnętrznych regulacji normujących poszczególne sfery gospodarki majątkowej i finansowej".

Po kontroli

NIK sformułowała 99 wniosków pokontrolnych. Łącznie zrealizowano 66 wniosków, podjęto działania w celu realizacji 31 wniosków, dwa nie zostały dotychczas zrealizowane (wg stanu na 13 maja 2021 r.).

Ponadto na podstawie ustaleń dokonanych w trakcie kontroli skierowano m.in. cztery zawiadomienia w sprawie podejrzenia popełnienia wykroczenia do Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego oraz zawiadomienie w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia wykroczenia do Komendanta Rejonowego Policji.

Z kolei TVP Najwyższa Izba Kontroli zobowiązała m.in. do "wzmocnienie nadzoru nad gospodarką finansową spółki i sposobem zawierania umów, a także "zapewnienie skutecznego nadzoru nad Oddziałami Terenowymi TVP S.A.".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Materiał oryginalny: NIK negatywnie po kontroli w TVP S.A. "Nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem i gospodarowaniu środkami finansowymi" - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie