Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowe ferie pod Wrocławiem. Warsztaty dla dzieci: od rolnika i sadownika, po mechanika i strażaka

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Dzieci spotkają się m.in. z rolnikiem, sadownikiem, mechanikiem, geodetą, krawcową, leśnikiem, ekonomistą, technikiem-elektronikiem czy myśliwym. Cel: poznać życie wsi.
Dzieci spotkają się m.in. z rolnikiem, sadownikiem, mechanikiem, geodetą, krawcową, leśnikiem, ekonomistą, technikiem-elektronikiem czy myśliwym. Cel: poznać życie wsi. Archiwum Domu Chłopa we Wróblowicach
Z ciekawą ofertą dla dzieci na zimową przerwę w nauce wyszedł Dom Chłopa we Wróblowicach. Zajęcia z mechanikiem, rolnikiem, sadownikiem, żołnierzem, czy strażakiem mają przybliżyć kilkulatkom ważne kwestie, o których niekoniecznie dowiedzą się w szkole.

Na obszarach wiejskich Dolnego Śląska coraz częściej osiedlają się młode rodziny z miasta. Muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. To do ich dzieci kierowany jest projekt "Osada Małych Gospodarzy", który pomoże im lepiej zrozumieć i zaakceptować nowe środowisko.

W Domu Chłopa we Wróblowicach (gm. Miękinia) odbywać się będą w czasie ferii 2023, codzienne warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat. Każdego dnia zaplanowano cztery spotkania tematyczne.

Dzieci zostaną podzielone na niewielkie kilkuosobowe grupy i będą uczestniczyć w zajęciach z przedstawicielami różnych zawodów. Spotkają się m.in. z rolnikiem, sadownikiem, mechanikiem, geodetą, krawcową, leśnikiem, ekonomistą, technikiem-elektronikiem czy myśliwym. Tematyka zajęć jest bardzo szeroka.

- Mamy 48 miejsc dla uczestników w jednym tygodniu i tyle samo w drugim tygodniu. Chcemy pomóc dzieciom odnaleźć się w wiejskim klimacie. Tłumaczyć, jak działa gmina i jej instytucje. Wybrane do projektu profesje wiążą się z codziennym życiem wsi. Z mechanikiem mogą zmieniać łańcuch i koło od roweru lub konserwować kosiarkę. Z sadownikiem będą sadzić drzewa. Z krawcową coś uszyją, a z leśnikiem zbudują karmnik. Naszym marzeniem jest przeprowadzanie takiego cyklu zajęć o każdej porze roku, by najmłodsi uczyli się, że roczny cykl reguluje życie wsi – mówi Małgorzata Żmuda, sołtys Wróblowic.

Zaznacza, że chodzi o podniesienie poziomu wiedzy u dzieci z obszarów wiejskich w sferze budowania małej ojczyzny i na temat otaczającego je świata. Wszystko w w oparciu o takie wartości jak solidaryzm społeczny, odpowiedzialność za drugiego człowieka, tolerancja, empatia.

- Chcemy wzbudzić w dzieciach zainteresowanie poprzez doświadczenia, a nie tylko teorię. Przede wszystkim przez praktykę z fachowcami. Oczywiście w sposób dostosowany do ich wieku i możliwości. Żeby złapały bakcyla poznawania świata i chciały się interesować tym, co się dzieje wokół nich. Stąd dzieci nie muszą przychodzić z żadnymi umiejętnościami. Potrzebne materiały zapewniamy na miejscu, a wykonaną pracę będzie można zabrać ze sobą do domu – dodaje M. Żmuda.

Zajęcia są bezpłatne i z wyżywieniem. Będą odbywać się od godziny 9:00 do 15:00. Uczestnicy otrzymają specjalne certyfikaty z ukończenia zajęć. Zapisywać się można przez maila: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona.

SPRAWDŹ TEŻ:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska