Nietrzymanie moczu. Jak radzić sobie z tym intymnym problemem?

Materiał partnera zewnętrznego
Udostępnij:
Nietrzymanie moczu, inaczej inkontynencja jest poważnym problemem, dotykającym głównie kobiety w średnim i starszym wieku. Dolegliwości te są podzielone na dwie główne grupy - wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz naglące nietrzymanie moczu. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: od chorób jelit, zaburzeń dna miednicy, porodu do operacji na jamie brzusznej, w tym zabiegów uroginekologicznych.

Wysiłkiem, który wywołuje popuszczenie może być nawet niewielki wysiłek, jak kichanie lub kaszel. Niebezpieczny może się tu również okazać śmiech. Wszystkie te czynności powodują wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej i zwiększony ucisk na pęcherz.

Osoby cierpiące z tego powodu wiedzą jak stresujące może być to zjawisko, gdy dojdzie do tej sytuacji w pracy, w podróży czy nawet podczas spotkania ze znajomymi. Nie jest to tylko problem fizyczny, ale również psychiczny czy emocjonalny. Jest to wyjątkowo wstydliwy problem mogący powodować obniżenie własnej wartości i problemy z otwartością na innych ludzi. Występujący silny stres, może powodować zaostrzenie dolegliwości.

Leczeniem pierwszego rzutu nietrzymania moczu jest farmakoterapia, która wspierana jest przez ćwiczenie mięśni dna miednicy i pęcherza, ważnym aspektem jest również aktywność całego organizmu. Innym sposobem jest leczenie chirurgiczne, które - jako zabieg inwazyjny - powinien być wykorzystywany w ostateczności, po wykorzystaniu wszelkich innych terapii.

Jest również trzeci sposób poradzenia sobie z tym problemem - praca manualna. W naszym gabinecie wykorzystujemy techniki osteopatyczne, w tym powięziowe, do pracy z pęcherzem moczowym. Często, pomimo farmakoterapii i ćwiczeń, nie można uzyskać żadnej poprawy w nietrzymaniu moczu. Może być to spowodowane błędną diagnozą. To znaczy, że pęcherz wcale nie był za bardzo rozluźniony, lecz zbyt spięty - wtedy kolejne ćwiczenia powodują jeszcze większy wzrost napięcia i występowanie dolegliwości. Praca osteopatyczna w takim przypadku wydaje się być idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na unormowanie napięcia samego pęcherza i wszystkich sąsiadujących z nim tkanek.

Centrum Rehabilitacji Elżbieta Gawłowska

Tel.+48663025800
Wrocław ,ul. Piłsudskiego 84 A
www.gawlowska.com.pl
[email protected]
facebook.com/Centrum Rehabilitacji Gawłowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie