Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietoperze utrudnią zwiedzanie podziemi zamku Książ

Artur Szałkowski
Podziemia zamku Książ będą dostępne dla turystów najwcześniej w kwietniu 2016
Podziemia zamku Książ będą dostępne dla turystów najwcześniej w kwietniu 2016 Dariusz Gdesz / Polska Press
Najwcześniej w kwietniu turyści będą mogli zwiedzać podziemia zamku Książ w Wałbrzychu.

Na początku grudnia została podpisana umowa pomiędzy gminą Wałbrzych i Polską Akademią Nauk, w sprawie wspólnego użytkowania podziemi pod zamkiem Książ. Po tym historycznym wydarzeniu w podziemiach gościła komisja, która dokonała ich oględzin i przekazała wytyczne przedstawicielom gminnej spółki Zamek Książ w Wałbrzychu. Dopiero po ich spełnieniu podziemia, a właściwie ich część, której nie użytkują naukowcy z PAN, będzie można udostępnić turystom.

- Przekazane nam uwagi dotyczą zastosowania rozwiązań, które pozwolą pogodzić np. ruch turystyczny z zachowaniem w podziemiach zimowisk nietoperzy - mówi Krzysztof Urbański, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.

Największym wyzwaniem będą jednak prace budowlane, które trzeba wykonać, by zejście do podziemi i pobyt w nich były bezpieczne dla turystów. Planowana jest budowa nowych schodów z poziomu zamkowego tarasu północnego, w kierunku wejścia nr 3 do podziemi. Ponadto trzeba będzie udrożnić zasypane obecnie wejście do podziemi nr 4. Umożliwi to bezkolizyjny ruch wycieczek po sztolniach i przede wszystkim zapewni dodatkową drogę ewakuacyjną. Poza tym w podziemiach trzeba będzie zainstalować system ochrony przeciwpożarowej i szczelne grodzie, które odizolują część turystyczną od części, w której pracują czułe urządzenia pomiarowe PAN. Ponadto trzeba będzie zabezpieczyć stropy i ściany, których nie zdążyli wybetonować w czasie wojny Niemcy. Istnieje bowiem realne zagrożenie związane z możliwością oderwania się i upadku z wysokości kilkunastu metrów fragmentu skały. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że czas niezbędnych prac budowlanych, które trzeba wykonać w podziemiach oraz w ich sąsiedztwie został oszacowany na około dwa miesiące.

- Chcemy otworzyć podziemia na inaugurację sezonu turystycznego - wyjaśnia Krzysztof Urbański. - Liczymy, że dzięki nowej ofercie odnotujemy wzrost liczby turystów o kilkadziesiąt tysięcy rocznie.

Podziemna trasa turystyczna ma być utworzona we współpracy Książa z PAN i Muzeum Gross-Rosen. To właśnie więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen, w latach 1944-1945 drążyli sztolnie pod zamkiem Książ. Przeznaczenie obiektu do dziś pozostaje nieznane. Prawdopodobnie miał to być schron przeciwlotniczy pod nową kwaterą Hitlera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska