Jakub Pęczkowicz
Piotr Krzyżanowski
Sensacyjnym wynikiem zakończyły się niedzielne derby pomiędzy Zagłębiem Lubin a Miedzią Legnica. Zagłębie przegrało 0:2 z Miedzią Legnica w meczu I ligi.

Podobno trener Miedzi Janusz Kudyba przez cały poprzedni tydzień przypominał swoim piłkarzom, jak ważny dla kibiców Miedzi jest niedzielny mecz. I to wcale nie dlatego, że ci są niezadowoleni z powodu niskiej pozycji zespołu w tabeli I ligi. Ewentualna wygrana w der-bach z Zagłębiem miała być absolutnym rozgrzeszeniem za fatalny początek sezonu i obijanie się o ściany na dnie ligowego zestawienia. Ewentualna podkreślmy, bo niekwestionowanym faworytem tego meczu byli piłkarze Piotra Stokowca, którzy w czterech poprzednich kolejkach nie przegrali ani jednego spotkania. Ba! Nie stracili bramki, a strzelili ich aż dziewięć. Miedź miała zostać zjedzona i obnażona, ale chyba została zbagatelizowana.

Mantra powtarzana do znudzenia przez Kudybę znalazła odzwierciedlenie na murawie. Legniczanie zagrali bardzo sprytnie nie ulegając nerwowej atmosferze na trybunach i ograli Goliata 2:0. Czas na bramki przyszedł dopiero w drugiej połowie po zachowawczej grze obu ekip i festiwalu uprzejmości licznie zgromadzonej publiczności zarówno z Lubina, jak i delegatów z Legnicy, którzy stawili się na stadionie w blisko tysięcznej ekipie. Sędzia doliczył sześć minut do regulaminowego czasu gry z powodu odpalenia rac - przez fanów jednej i drugiej drużyny.

Zaraz po przerwie, w 48. minucie wynik otworzył Daniel Feruga. Pomocnik "Miedzianki" odpalił mocny strzał na bramkę 22-letniego Konrada Forenca i ku zdziwieniu siedmiotysięcznej grupy fanów Zagłębia dał legnickiej drużynie prowadzenie. Trzeba oddać "Miedziowym", że to trafienie ich podrażniło. Bledzewski w bramce Miedzi w pewnym momencie miał co robić, ale robił to dobrze. Wydawało się, że trafienie Ferugi ustaliło wynik, ale w końcówce doliczonego czasu lubińską drużynę dobił jej syn -Mateusz Szczepaniak. 23-letni chłopak, który jest tak ambitny, że aż nie pasuje do polskiej piłki. Wychowanek Zagłębia, mieszkaniec Lubina i jeden z najlepszych zawodników Miedzi, przypieczętował zwycięstwo MKS-u, na które jego kibice czekali od 33 lat.

Zagłębie: Forenc, Cotra, Kubicki, Guldan, Bonecki, Oleksy (57. K. Piątek), Ł. Piątek, Kwiek, Woźniak, Papadopulos (70. Przybecki), Błąd (76 Tosik).

Miedź: Bledzewski, Bartczak, Midzierski, Lafrance, Woźniczka, Cierpka, Kakoko (90 Bartoszewicz), Łobodziński, Feruga I(78. Daniel), Szczepaniak, Garuch.

Skrót meczu Zagłębie Lubin - Miedź Legnica (0:2)

(film: Orange sport/x-news)

Daniel Feruga - piłkarz Miedzi Legnica: Mieliśmy jakieś ambicje, ale w życiu nie zawsze jest kolorowo

KGHM Zagłębie Lubin - Miedź Legnica 0:2 (0:0)
Bramki: 0:1 Daniel Feruga (48), 0:2 Mateusz Szczepaniak (90+5).
Żółta kartka - Miedź Legnica: Daniel Feruga.
Sędzia: Adam Lyczmański (Bydgoszcz).
Widzów 8 509.

Pozostałe wyniki 16. kolejki: Stomil Olsztyn - Wisła Płock 0:3 (Stefańczyk 33, Lebedyński 74, Hiszpański 77), Wigry Suwałki - Chojniczanka Chojnice 2:1 (Biel 9, Radzio 80 - Gancarczyk 20) Bytovia Bytów - Flota Świnoujście 1:1 (Pietroń 90 - Cienciała 13), Pogoń Siedlce - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:4 (Tarachulski 3 - Biskup 22, Jarecki 74, 76, Płaneta 90), Olimpia Grudziądz - Arka Gdynia 0:3 (Alan 14, Marcus Vinicius 38, Wojowski 44), GKS Katowice - GKS Tychy 2:0 (Goncerz 47, Kujawa 59), Dolcan Ząbki - Sandecja Nowy Sącz 2:2 (Mazek 28, Świerblewsi - 37 - Urban 16, Jakubik 90 sam.).

Następna kolejka (15-16.11): Sandecja - Stomil, GKS T. - Dolcan, Arka - GKS Katowice, Widzew Olimpia , Miedź - Chrobry, Termalica - Zagłębie, Flota - Pogoń, Chojniczanka - Bytovia, Wisła - Wigry.

Materiał oryginalny: Niespodzianka w derbach: Zagłębie Lubin przegrało z Miedzią Legnica (ZDJĘCIA, FILMY, WYNIK) - Gazeta Wrocławska