Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesłyszący nagrywają teledysk. Język migowy z akompaniamentem [ZDJĘCIA, FILM]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Niesłyszący nagrywają teledysk
Niesłyszący nagrywają teledysk Tomasz Hołod, Polska Press
Z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski osoby niesłyszące zostały zaproszone do nagrania teledysku do piosenki "Jedenasty Listopada". Dzisiaj, 17 października, w Narodowym Forum Muzyki realizowano nagrania do wideoklipu. Zapraszamy do obejrzenia filmu i galerii zdjęć.

Prace nad teledyskiem trwały kilka godzin. W nagraniu wzięli udział uczniowie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu oraz członkowie chóru TrzyCzwarte.

- Śpiew w wykonaniu naszych dzieci nie jest tradycyjnym śpiewem. To raczej melorecytacja tekstu. To i tak wielkie osiągnięcie. Dla naszych dzieci to znaczące wydarzenie. Łączymy świat ubogi w dźwięki ze światem wysokiej kultury muzycznej. Dzieci pracują bowiem pod okiem profesjonalistów - mówi Anna Szymik, surdomuzykoterapeutka (surdoterapia to terapia dla dzieci z uszkodzonym słuchem - przyp. red.)

Teksty z tłumaczeniem na język migowy przygotował Arkadiusz Bazak, pracownik Fundacji FONIS, który w projekcie odpowiedzialny był za język migowy.

- Język migowy pokazuje nam przestrzeń, wyobrażenie sytuacji, a transkrypcja nie jest zupełnie tożsama z tekstem w języku polskim - wyjaśniał Bazak.

W teledysku zobaczymy niesłyszące dzieci, które śpiewają (melorecytują) oraz młodzież, która odtwarza tekst piosenki w języku migowym (to możecie również zobaczyć w naszym filmie). Osoby niesłyszące zafascynowane były również instrumentami, jakie mieli do dyspozycji w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki. Wśród nich był m.in. fortepian, ksylofon i tamburyn.

- Dzieci grały na instrumentach i to ich gra zarejestrowana zostanie także w tym nagraniu - mówi Piotr Matuszewski z Narodowego Forum Muzyki.

W Polsce żyje od 30 do 100 tysięcy osób niesłyszących i około milion mających problemy ze słuchem. Warto przypomnieć, że język polski jest dla osób niesłyszących zupełnie jak język obcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niesłyszący nagrywają teledysk. Język migowy z akompaniamentem [ZDJĘCIA, FILM] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska