Niesamowity pomysł na rewitalizację zabytkowej elektrowni pod Wrocławiem [WIZUALIZACJE]

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Patrycja Janiszewska z Politechniki Wrocławskiej zaproponowała przekształcenie elektrownia Czechnica w kompleks sportowo-rekreacyjny.
Patrycja Janiszewska z Politechniki Wrocławskiej zaproponowała przekształcenie elektrownia Czechnica w kompleks sportowo-rekreacyjny. Patrycja Janiszewska
Udostępnij:
Od blisko miesiąca Grupa PGE buduje nową elektrociepłownię, która ma zastąpić ponad wiekową, węglową elektrownię w podwrocławskich Siechnicach. Nowa Czechnica, która za trzy lata zastąpi zabytkową siłownię będzie zasilana gazem. Wraz z przygotowaniami do budowy wrocławska Kogeneracja wraz z Politechniką Wrocławską i władzami Siechnic ogłosiły konkurs na projekt adaptacji starej elektrowni. Prezentujemy jedną z nadesłanych koncepcji.

Jak poinformowano nas we wrocławskiej Kogeneracji jury konkursowe już dokonało wyboru, który ma być ogłoszony po 15 listopada. Wtedy też pokażemy nagrodzone projekty. Tymczasem więcej miejsca chcemy poświęcić jednej z prac – autorstwa Patrycji Janiszewskiej studentki Politechniki Wrocławskiej, która znalazła się wśród wyróżnionych projektów.

Termy w zabytkowej elektrowni

Projekt, który był też pracą magisterską wrocławskiej studentki zakłada przekształcenie Czechnicy w łaźnię publiczną wraz z wewnętrznymi i zewnętrznymi basenami. Jury doceniło pracę za klarowność i pomysłowość w wykorzystaniu zabytkowego kompleksu. Trzeba podkreślić, że głównym celem miejscowych władz jest „_przywrócenie kompleksu do dawnej świetności _poprzez zaadaptowanie i modernizację obiektu na centrum rozrywkowe, kulturalne oraz edukacyjne przy jednoczesnym zachowaniu autentyczności zabytku”.

Patrycja Janiszewska zaproponowała przekształcenie kompleksu Czechnicy w łaźnie publiczne będące nawiązaniem do łaźni starożytnego Rzymu. Jak czytamy w opisie - termy rzymskie były miejscem służącym nie tylko kultowi religijnemu czy utrzymaniu higieny, ale stanowiły bardzo ważny punkt życia społecznego, oferujący szeroką gamę różnych atrakcji i uciech, charakteryzował je także silny związek z kulturą i sztuką. Projekt zakłada zaprojektowanie nowego budynku w miejscu przeznaczonych do wyburzenia dwóch hal (T6 i T12), zaadaptowanie i renowację konstrukcji chłodni kominowej T7 na centrum kulturalne, a także zagospodarowanie terenu wokół kompleksu łaźni oraz propozycje nowych funkcji dla budynków istniejących.

Baseny, siłownie, sauny, boiska i biblioteka

Zaprojektowany na nowo kompleks ma spełniać dwie odrębne funkcje: zespołu basenów ze zjeżdżalniami oraz siłowni. Goście wchodzący do głównego holu wejściowego, mieszczącego kawiarnię oraz widownię, mogliby schodzić jedynie w dół po „brudnej ścieżce” (schody nożycowe). Podziemna kondygnacja miałaby mieścić szatnie siłowni, administrację (doświetlona światłem naturalnym przez patio), szatnie basenowe, pomieszczenia do obsługi budynku oraz Strefę Ducha mieszczącą: sauny (kąpiele parowe), basen lodowy, basen ognisty oraz basen kwiatowy. Basen lodowy zaprojektowany został w bezpośrednim kontakcie z saunami oraz basenem ognistym i ma być przeznaczony do morsowania. Przez cały rok jego temperatura wody wynosiłaby około 10-15 stopni Celsjusza. Basen ognisty ma być najgorętszym spośród wszystkich basenów (40-45 °C), nad nim zaprojektowano otwory w stropie (zabezpieczone sztywną, metalową siatką) tak, by powietrze miało temperaturę taką jak na zewnątrz. Basen kwiatowy (30-35 °C) opierać się ma na aromaterapii, przez wypustki w ścianach wpuszczane są kwiatowe aromaty, które mają na celu relaksować i leczyć. Kompleks ma pomieścić bibliotekę, galerię sztuki, pokoje do gry np. w kości, szachy czy w planszówki oraz część gastronomiczną i handlową.

Na zewnątrz Patrycja Janiszewska zaplanowała siłownię pod chmurką i boisko do siatkówki, a także wielką fontannę przed głównym wejściem do kompleksu.

Elektrownia Czechnica została zaprojektowany na początku XX wieku i dostarcza prąd od 1910 roku. Budowa elektrociepłowni Nowa Czechnica będzie kosztować blisko 1,3 mld złotych. W pełni zastąpi starą elektrownię w 2024 roku, wtedy też będą mogły w niej ruszyć ewentualne prace rewitalizacyjne.

Patrycja Janiszewska z Politechniki Wrocławskiej zaproponowała przekształcenie elektrownia Czechnica w kompleks sportowo-rekreacyjny.

Niesamowity pomysł na rewitalizację zabytkowej elektrowni po...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 listopada, 10:07, Gość:

wezcie sobie to "cudo" i postawcie na Nowodrodzkiej w Warszawie. Pozniej mozecie je nazwac imieniem Jarka lub Lecha...

Czy ty złapałeś zajoba TVN?

Jerzy Urban zakładał je dla naiwnych i głupich

Urban to najbardziej znienawidzony komuch w Polce.

Pluł w twarz Polakom za Solidarności czyli robił to samo co dziś antypolskie media

G
Gość
Jak Putin zakręci gaz to nowa elektrownie trzeba będzie przekształcić na coś nowego
G
Gość
wezcie sobie to "cudo" i postawcie na Nowodrodzkiej w Warszawie. Pozniej mozecie je nazwac imieniem Jarka lub Lecha...
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie