Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepalący są bardziej atrakcyjni

Jacek Jassem
Prof. Jacek Jassem jest zagorzałym przeciwnikiem palenia
Prof. Jacek Jassem jest zagorzałym przeciwnikiem palenia Grzegorz Mehring
Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa o niepaleniu z prof. Jackiem Jassemem, onkologiem i twórcą ustawy antynikotynowej, rozmawia Magdalena Gębicka.

Co Pan Profesor myśli o paleniu?
Jest to chyba największy problemem XXI wieku. Nie mamy wojen, nie ma epidemii, ale są papierosy. Najlepiej jest od razu rzucić palenie albo w ogóle go nie zaczynać.

Zdarza się, że przy Panu, zaciekłym przeciwniku papierosów, ktoś pali?
Nie, nigdy. W moim domu od 30 lat nikt nie zapalił papierosa. W klinice, gdzie pracuję, też nie wolno palić. Wszyscy wiedzą, że w tej kwestii jestem bezkompromisowy. W hotelu zawsze zamawiam jedzenie do pokoju, żeby mi nikt nie zakłócał dymem smaku posiłków. Chodzę zwykle do restauracji, gdzie obowiązuje całkowity zakaz palenia. Na szczęście po wdrożeniu ustawy, której byłem autorem, od 15 listopada jest bardzo dużo takich miejsc.

Jak przekonać bliską osobę do rzucenia tego nałogu?

Jedna z osób, która jest wszystkim w Polsce znana, opowiedziała mi historię, jak sama rzuciła palenie. Przyszła do niej 16-letnia córka i powiedziała: Tatuś, rzuć palenie, bo umrzesz. Takie słowa musiały zadziałać.

Jeśli odwrócimy sytuację, to co ma zrobić rodzic, gdy dziecko pali?
Do młodego człowieka nie trafiają argumenty, że palenie zabija i powoduje raka. Dla niego to jakieś odległe rzeczy. Trzeba wytłumaczyć, że palenie nie jest nowoczesne, modne czy seksowne. Nie ma nic gorszego niż młoda kobieta z papierosem. Ma szare włosy i brzydką cerę. Palacz to mniej atrakcyjny partner. Poza tym palenie pogarsza koncentrację, co jest bardzo ważne u młodzieży uczącej się. Chłopcom trudniej jest zbudować atletyczną sylwetkę, która podoba się dziewczynom. Mężczyźni mogą też mieć poważne problemy z potencją.

Jakie generalnie skutki wywołuje palenie?
Łatwiej jest mówić, jakich nie wywołuje. Proszę sobie wyobrazić, że najbardziej delikatnym narządem są płuca. Dostają one co godzinę ogromną dawkę trujących substancji. Każdy palacz po pewnym czasie rano musi wypluć, to, z czego płuca się oczyszczają. Jest to pierwsza oznaka tego, że rzęski, które są w drogach oddechowych, uległy zniszczeniu i nie pracują prawidłowo.

Zmiany, które zachodzą w organizmach palących, są odwracalne?
Zawsze mówiłem, że palenie to samobójstwo na raty. Każdy papieros to kilka minut życia mniej, a średnia życia palaczy jest jest krótsza. Papieros to rosyjska ruletka. Jeden na ośmiu palących choruje na raka płuc. Organizm można jednak odbudować. Pamiątka po paleniu zostaje na całe życie, ale zawsze warto rzucić. Po kilku miesiącach zmniejsza się o połowę ryzyko zawału, a po kilku latach zachorowania na raka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska