MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieoczywiste zabytki Wrocławia. Szalety, elektrociepłownie i cmentarze. Mijacie je każdego dnia, wiedzieliście, że są tak cenne?

Karolina Kwiatek
Przejdź na kolejny slajd, żeby zobaczyć, jakie miejsca zostały wpisane do gminnego rejestru zabytków. Wśród nich znajdziecie schrony, cmentarze i opuszczone budynki >>
Przejdź na kolejny slajd, żeby zobaczyć, jakie miejsca zostały wpisane do gminnego rejestru zabytków. Wśród nich znajdziecie schrony, cmentarze i opuszczone budynki >>Janusz Gajdamowicz/Polska Press, Google Maps
Wrocław słynie z bogato zdobionych kamienic, zabytkowych mostów i starych kościołów. To właśnie te budowle nadają miastu wyjątkowy klimat, ceniony przez mieszkańców i turystów. Okazuje się jednak, że w stolicy Dolnego Śląska znajdziemy także wiele nietypowych miejsc, które stawiane są tuż obok XIII-wiecznego Ratusza Staromiejskiego i określane mianem zabytku. Ilu z was korzystało z zabytkowego szaletu?

Spacerując ulicami stolicy Dolnego Śląska co rusz trafiamy na bogato zdobione kamienice czy kilkusetletnie kościoły o strzelistych wieżach i kolorowych witrażach. Te miejsca sprawiają, że w połączeniu z licznymi mostami, łączącymi dwa brzegi Odry, Wrocław jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce.

Trudno oprzeć się urokowi centrum naszego miasta. Jednak nawet na Starym Mieście znajdziemy miejsca, które nie każdemu przypadną do gustu, jak szare plomby, wstawione w miejsce dawnych zabudowań Wrocławia.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Przejdź na kolejny slajd, żeby zobaczyć, jakie miejsca zostały wpisane do gminnego rejestru zabytków. Wśród nich znajdziecie schrony, cmentarze i opuszczone budynki >>

Nieoczywiste zabytki Wrocławia. Szalety, elektrociepłownie i...

Podobne odczucia mogą wywołać w nas opuszczone pozostałości po ważnych dawniej budynkach czy dworcach, które każdego dnia popadają w ruinę. Taki los spotkał Dworzec Marchijski na pl. Orląt Lwowskich. Tymczasem to właśnie ten obiekt odegrał istotną rolę w historii powojennego Wrocławia. Stąd wywożono cegły, które służyły do odbudowy zniszczonej Warszawy.

Zabytkowe ruiny Wrocławia

Patrząc na stare pocztówki, można zobaczyć, że Dworzec Marchijski był niegdyś przepiękną budowlą. Składał się z dwóch wież w stylu włoskiej willi, do których przylegały inne budynki. Pomiędzy wieżami znajdowała się hala, mieszcząca perony oraz cztery tory pośrodku.

Północny służył do odjazdów. Przylegało do niego północne skrzydło budynku. Tu podróżni przechodzili odprawę. Z kolei na południowym peronie wysiadali przyjezdni. Przylegało do niego mniejsze skrzydło.

Nieoczywiste zabytki

Wiele budynków, które tworzą dzisiejszy Wrocław, powstało na długo przed wojną. Choć znaczna część utraciła dawną świetność, wciąż służą mieszkańcom. Niektóre z nich, jak ponad stuletni szalet na Placu Bema, mijamy każdego dnia. Jak wyglądają zapomniane zabytki i co w nich znajduje się dzisiaj?

Kliknij w przycisk poniżej, żeby przejść do galerii. Znajdziesz w niej zdjęcia zaskakujących miejsc, które zostały wpisane na listę Gminnej Ewidencji Zabytków. Na kolejne slajdy przejdziesz za pomocą strzałek, gestów lub myszy >>

W tym miejscu znajduje się Dworzec Marchijski:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska