Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy wstrzymali przyjmowanie uchodźców. Angela Merkel: Koronawirus to największe wyzwanie po II wojnie światowej

d
Angela Merkel, kanclerz Niemiec od 2005 roku
Angela Merkel, kanclerz Niemiec od 2005 roku Adam Guz
Koronawirus dotknął także Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi zrozumieli powagę sytuacji związanej z pandemią SARS-CoV-2. Zaostrzyli kontrole na granicach, wstrzymali przyjmowanie uchodźców i realizację programów przesiedleńczych, przeznaczyli 50 milionów euro na rządowy program "Powrót do domu". W środę wieczorem Angela Merkel wystąpiła w niemieckich stacjach telewizji publicznej i wygłosiła pierwszą w swoich 14-letnich rządach odezwę do narodu. - Sytuacja jest poważna. Weźcie ją na poważnie - apelowała kanclerz Niemiec, zaznaczając, iż koronawirus to największe wyzwanie dla tego kraju od czasów II wojny światowej.

- Od czasów zjednoczenia Niemiec... nie! Od czasów drugiej wojny światowej to największe wyzwanie dla naszego kraju. Wyzwanie to wymaga naszych wspólnych działań i solidarności - powiedziała kanclerz Angela Merkel w specjalnej odezwie do narodu, transmitowanej przez stacje ARD i ZDF.

Sytuacja nadzwyczajna

To pierwszy taki przypadek w trakcie rządów Merkel, by kanclerz decydowała się na orędzie związane z bieżącymi wydarzeniami i pokazywane na ekranach na żywo. Przedstawicielka CDU sprawuje urząd od 2005 roku. Ta decyzja pokazuje skalę wagi, jaką przywiązuje do problemu cały rząd Niemiec.

- Nasze wyobrażenie o normalności zostało wystawione na próbę tak jak jeszcze nigdy wcześniej. Miliony z was nie może pracować, wasze dzieci nie mogą chodzić do szkół. Pozwólcie mi to podkreślić: To jest poważne! Traktujcie to poważnie.

Merkel tłumaczyła swoje orędzie potrzebą przekonania obywateli do wspólnych, zintegrowanych działań. Ich efektem ma być wyhamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa i zyskanie na czasie.

- Musimy wyhamować rozprzestrzenianie się wirusa, by zyskać czas na opracowanie lekarstw i wyleczenie obecnie zarażonych. Niemcy posiadają znakomity system ochrony zdrowia, być może najlepszy na świecie, ale i nasze szpitale mogą się okazać w pewnym momencie przeciążone.

Parasol ochronny dla szpitali

Placówki medyczne w Niemczech już na początku tego tygodnia informowały o swoich problemach i apelowały do rządu o "parasol ochronny". Ma on polegać na finansowym zabezpieczeniu szpitali prywatnych i publicznych, które zyskają gwarancję, że anulowanie innych zabiegów i skupienie się na przypadkach koronawirusa nie zagrozi ich płynności finansowej i nie postawi na skraju bankructwa.

- Życie publiczne musi toczyć się dalej, państwo musi funkcjonować. Jednak wszystko, co może zagrażać zdrowiu jednostki i ogółu lub jemu szkodzić, musi zostać zredukowane. Ryzyko wzajemnego zarażania musi zostać ograniczone tak bardzo jak to tylko możliwe - mówiła w środę wieczorem Merkel.

Niemcy wstrzymują przyjmowanie uchodźców

Niemiecki rząd podjął już konkretne kroki w związku z walką z pandemią SARS-CoV-2. Należą do nich m. in.:

  • program ściągania swoich obywateli do kraju
  • zaostrzone kontrole na przejściach granicznych

W tym tygodniu Niemcy podjęły także decyzje o wstrzymaniu przyjmowania uchodźców motywowanego celami humanitarnymi oraz zatrzymaniu programu przesiedleńczego realizowanego na podstawie umowy z Turcją.

Niemcy od 2012 roku realizują program przyjmowania uchodźców z krajów takich jak Syria czy Liban. Szacuje się, że co roku pomagają w ten sposób 5 tys. potrzebujących. Decyzję o zawieszeniu programów przyjmowania uchodźców podjęły także Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji oraz Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

- Wiem, jak dramatyczne są obecne ograniczenia. Zakaz zgromadzeń, zakaz, mszy, zakaz koncertów. Brak szkół, przedszkoli, uniwersytetów, a także szereg innych. To ograniczenia, jakich w niemieckiej bundesrepublice jeszcze nie było. Zapewniam was, że wszystkie kroki, które poczyniliśmy wynikały z absolutnej konieczności i są wprowadzone tymczasowo. Wierzymy, że chodzi o ratowanie życia - podkreślała w swej odezwie kanclerz.

- Dlatego zaostrzyliśmy kontrole na granicach i ograniczyliśmy podróże do naszych najważniejszych sąsiadów. To trudny czas dla naszej gospodarki. Przyszły tydzień będzie jeszcze trudniejszy, ale rząd Niemiec zrobi wszystko, by skutki były odczuwalne w jak najmniejszym możliwym stopniu - ostrzegała i uspokajała Merkel.

Angela Merkel dziękuje

Kanclerz dziękowała także przedstawicielom zawodów medycznych i pracownikom marketów:

- Zwracam się do lekarek i lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, a także wszystkich pracowników służby zdrowia. Stoicie w tej walce na pierwszej linii frontu, jesteście narażeni na infekcje jak nikt inny. Dziękuję wam za waszą pracę całym sercem.
Chciałam też podziękować wszystkim, którzy wykonują w tych dniach bardzo trudną i bardzo potrzebną dla społeczeństwa pracę: zasiadają za kasami marketów, dbają o zapełnienie sklepowych półek. Dziękuję, że jesteście dla swoich współobywateli.

Koronawirus w Niemczech - statystyki

Na dzień 18 marca 2020 roku, godz. 16.50:

  • 11 302 przypadki zarażenia
  • 27 ofiar śmiertelnych
  • 86 wyzdrowień

źródła: ZDF, dw.com, forsal.pl, modeonet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska