Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemal 4 na 10 Polaków aktywnie poszukuje nowego pracodawcy. Dlaczego zmieniamy pracę? Ekspertka: Mamy trzy powody

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Wyzwania gospodarcze nie powstrzymują Polaków przed zmianą pracy. 38 proc. uczestników badania Pracuj.pl aktywnie poszukuje nowego pracodawcy. Największą mobilnością zawodową charakteryzują się najmłodsi Polacy. Ekspertka w rozmowie z nami przyznaje, że trzema głównymi źródłami motywującymi Polaków do zmiany pracy są chęć otrzymywania wyższej pensji, gotowość do przebranżowienia się i wykonywanie pracy w formie zdalnej. – W ciągu ostatnich dwóch lat prawie ⅓ Polaków zmieniła pracę – dodaje.

Spis treści

Sytuacja na rynku pracy w ostatnich miesiącach sprawia, że pracownicy i pracodawcy nauczyli się funkcjonować w warunkach ciągłej zmiany. Rosnącej inflacji, niepewności gospodarczej, dyskusjom o cenach energii czy niepokojącym wydarzeniom międzynarodowym towarzyszy jednocześnie wciąż intensywne poszukiwanie nowych kadr. Obecna skala rekrutacji utrzymuje się na wysokim poziomie, który jeszcze kilka lat temu byłby trudny do przewidzenia.

– 38 proc. Polaków aktywnie poszukuje nowego pracodawcy. Mogą oni wybierać spośród dużej liczby ofert zatrudnienia – tłumaczy w rozmowie ze Stref a Biznesu Aleksandra Skwarska, PR i CSR Manager w Pracuj.pl.

Młodzi najbardziej nastawieni na zmianę

Na częstotliwość zmiany pracy wpływa oczywiście wiek respondentów. Zdecydowanie najczęściej robią to najmłodsi uczestnicy rynku pracy. Pracodawcę w ciągu 12 miesięcy od badania zmieniło 58 proc. badanych z Generacji Z (18-24 lata). Dla porównania, na podobny krok w trakcie 12 minionych miesięcy zdecydowało się 23 proc. osób z Generacji Y (25-34 lata), 14 proc. z grupy wiekowej 35-44 oraz 9 proc. powyżej 45. roku życia.

Odwrotna tendencja dotyczy osób pracujących powyżej 10 lat w obecnym miejscu. Do tej grupy należy tylko 5 proc. badanych z Generacji Y, 29 proc. w wieku 34-44 lat oraz 49 proc. najstarszych uczestników rynku pracy (45+).

Trzy powody dla zmiany pracy

Ważnym elementem wspomnianych zmian gospodarczych w Polsce jest oczywiście utrzymująca się wysoka inflacja. Spadek wartości pieniądza niewątpliwie wpływa na to, że nadal najważniejszą motywacją do zmiany pracy pozostają wyższe zarobki. Wśród osób aktywnie rozglądających się za nowym miejscem zatrudnienia 57 proc. jako kluczowy powód wskazuje chęć podwyższenia otrzymywanego wynagrodzenia. Podobnie jak w ostatnich latach, w czołówce motywacji znajdują się także lepsze możliwości rozwoju oraz chęć bycia docenionym przez pracodawcę.

– Trzema głównymi źródłami motywującymi Polaków do zmiany pracy są chęć otrzymywania wyższej pensji, gotowość do przebranżowienia się i wykonywanie pracy w formie zdalnej – przyznaje Skwarska.

W odróżnieniu od poprzednich badań, dopiero na czwarte miejsce w tym rankingu spadły odpowiednie zarobki w obecnym miejscu zatrudnienia. Jako motywację wymienia ją tylko co czwarty badany, który nie szuka nowej pracy. Dla porównania w marcu 2022 roku, czyli okresie wciąż rozkręcającej się inflacji, było to zdecydowanie więcej, bo 41 proc. respondentów nieprzeglądających ofert.

Dlaczego nie zmieniamy pracy?

Na pierwsze miejsce, co ciekawe, wysunęła się odpowiednia lokalizacja miejsca wykonywania obowiązków. Tuż za nią uplasowały się dobra atmosfera w firmie (34 proc.) oraz dobre relacje z szefem (28 proc.). Te dwa czynniki, zdaniem ekspertów, mogą być szczególnie istotne w czasach zmian gospodarczych i niepewności, w których zdrowie psychiczne i poczucie stabilizacji pracowników jest wystawione na szczególną próbę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niemal 4 na 10 Polaków aktywnie poszukuje nowego pracodawcy. Dlaczego zmieniamy pracę? Ekspertka: Mamy trzy powody - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska