Niedługo ruszymy dolnośląskim Szlakiem Zabytków Techniki

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Kolekcja zabytkowych aut na dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki.
Kolekcja zabytkowych aut na dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. Zamek Topacz
Wąskotorówka, folwarki, elektrownia wodna, zabytkowe kopalnie czy najstarszy młyn papierniczy w Polsce – 22 obiekty tworzą sieć dolnośląskich pereł techniki. To na początek.

Wąskotorówka, folwarki, elektrownia wodna, zabytkowe kopalnie czy najstarszy młyn papierniczy w Polsce – 22 obiekty tworzą sieć dolnośląskich pereł techniki. Marszałek Cezary Przybylski wziął udział w uroczystości podpisania porozumienia, dzięki któremu powstanie Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki. Porozumienie zawarto w Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Świdnickich.

Koordynatorem projektu jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska, która w naszym regionie zarządza trzema placówkami – Młynem Hilberta w Dzierżoniowie, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz Muzeum Techniki Rolniczej w starym folwarku w Piotrowicach Świdnickich, gdzie zawarto porozumienie.

Stworzenie sieci zabytków techniki pomoże dolnośląskim przedsiębiorcom rozwijać swój biznes, a zwiedzającym zaproponuje atrakcyjny, kompletny produkt turystyczny.

- Dolny Śląsk przez stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Szlak Zabytków Techniki powstaje po to, aby pomóc tym miejscom w zaprezentowaniu swojego potencjału, a jednocześnie przygotować dla zwiedzających atrakcyjną ofertę turystyczną - powiedział marszałek Cezary Przybylski.

Na szlaku znajdzie się około 20 obiektów w całym regionie. To między innymi kopalnie, muzea, młyny, huta szkła, most kolejowy czy kolejka wąskotorowa. Na liście mamy na przykład: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie, Młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju, czy
Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim.

Obiekty tworząc wspólną sieć nie będą ze sobą konkurować. Będą mogły tworzyć wspólną ofertę promocyjną, co znacznie obniży koszty jej przygotowania. Będzie im także łatwiej aplikować np. o wsparcie unijne przeznaczane na późniejszy rozwój.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska