Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne owady w Polsce! Ich ugryzienie może powodować ból, chorobę, a nawet śmierć. Jak się chronić? Co robić, jeśli ukąszą?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
W naszym kraju występują gatunki owadów, których ukąszenia mogą być bardzo bolesne, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia czy życia. Na co musimy uważać? Sprawdź naszą galerię.
W naszym kraju występują gatunki owadów, których ukąszenia mogą być bardzo bolesne, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia czy życia. Na co musimy uważać? Sprawdź naszą galerię. arc
Niebezpieczne owady są także w Polsce. Choć nasz kraj to nie Australia, w której na każdym kroku czai się zagrożenie w postaci jadowitych stworzeń, ani las deszczowy, w naszym kraju występują gatunki owadów, których ukąszenia mogą być bardzo bolesne, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia czy życia, zwłaszcza dla alergików. Na co musimy uważać? Sprawdź naszą galerię.

Owady to najliczniejsza i mocno zróżnicowana gromada reprezentująca stawonogi. Są to zwierzęta tworzące największą grupę gatunków na ziemi, tylko w Polsce żyje ich około 30 000, w tym też niestety i te jadowite, które mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia, a nawet - w przypadku alergików - i życia!

Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniami owadów

Ukąszenia owadów mogą dawać wiele reakcji niepożądanych, takich jak świąd, pieczenie, a w przypadku osób uczulonych mogą doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe postępowanie w przypadku ugryzienia. Można jednak zastosować pewne środki, by ich uniknąć. A są to m.in.:

 • Odpowiednia odzież na spacer po lesie
 • Spray odstraszający owady
 • Plastry i opaski przeciw owadom
 • Świeczki odstraszające
 • Moskitiery na okna

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Wstrząs anafilaktyczny - jak działać w przypadku uczulenia?

Wstrząs anafilaktyczny to stan zagrażający zdrowiu i życiu. Jest to najgroźniejsza postać reakcji alergicznej organizmu na kontakt z alergenem, jakim jest m.in. jad owadów. Przy wstrząsie anafilaktycznym najważniejsze jest, aby działać szybko.
Co zrobić kiedy u kogoś pojawia się wstrząs?

 1. Po pojawieniu się pierwszych objawów w pierwszej kolejności usuń alergen, który wywołał tę reakcję, np. żądło.
 2. Koniecznie oceń stan zdrowia osoby chorej. Sprawdź, czy jest przytomna, czy ma problemy z oddychaniem, czy jest osłabiona. Sprawdź, czy ma przy sobie adrenalinę w penie lub leki przeciwhistaminowe.
 3. Wezwij pogotowie ratunkowe. Podczas zgłoszenia opisz, jak doszło do wstrząsu oraz podaj ważne informacje na temat stanu zdrowia poszkodowanego. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego sytuacja może dynamicznie się rozwijać, lepiej więc nie rozłączać się i pozostać w ciągłym kontakcie z dyspozytorem do czasu przyjazdu karetki.
 4. Jeśli chory ma adrenalinę w penie, podaj mu ją domięśniowo w udo. Ampułkostrzykawka zawiera odmierzoną dawkę leku i jest łatwa w obsłudze. Wystarczy zdjąć nakładkę ochronną, wziąć preparat w dłoń i ustawić pod kątem prostym do przednio-bocznej części uda, a następnie wbić strzykawkę i wstrzyknąć preparat.
 5. Jeśli chory ma lek przeciwhistaminowy, możesz mu go podać. Pamiętaj jednak, że osobom nieprzytomnym nie wolno podawać tabletek!
 6. Ułóż chorego w pozycji z nogami nieco uniesionymi do góry i poczekaj na przyjazd karetki.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska