Nie wiesz jak znaleźć miejsce parkingowe? Zostań niepełnosprawnym!

Bartosz Józefiak
Piotr Dąbrowski: zdrowi kierowcy zabierają mi miejsca parkingowe, śmiejąc mi się przy tym w twarz.  To we Wrocławiu smutna norma
Piotr Dąbrowski: zdrowi kierowcy zabierają mi miejsca parkingowe, śmiejąc mi się przy tym w twarz. To we Wrocławiu smutna norma fot. Janusz Wójtowicz
Udostępnij:
Koperta na jezdni to znak, że w tym miejscu parkują niepełnosprawni. Ale we Wrocławiu to teoria, bo zdrowi kierowcy masowo korzystają z kopert.

Sposobów na obejście przepisów jest kilka. Można korzystać z karty wystawionej na inną osobę lub wydrukować ją sobie samemu. Straż miejska jest bezradna. Auta, które za szybą mają kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, mogą zatrzymywać się na miejscach oznaczonych kopertą. - Są one namalowane w takich miejscach, by niepełnosprawny mógł łatwo dostać się do kina, sklepu czy urzędu. Dla takiej osoby pokonanie kilkudziesięciu metrów to często duży wysiłek - tłumaczy Maria Feliks z wrocławskiego sejmiku osób niepełnosprawnych.

Wielu wrocławskich kierowców nie przejmuje się tym przepisem. Choć koperty to najdroższe miejsca parkingowe w mieście - za zostawienie tam samochodu bez uprawnień grozi mandat 1000 zł oraz odholowanie auta na parking straży miejskiej. W tym roku wrocławska straż odebrała 241 zgłoszeń o kierowcach bezprawnie parkujących na kopertach. Łącznie wystawiono 44 mandaty na kwotę 22 tys. zł, a 59 razy odholowano auto.

Ale te liczby nie oddają skali problemu. Bo dużo więcej osób zostawia auto na kopercie, a za szybą kładzie kartę wystawioną np. na babcię. Kierowca zawsze może powiedzieć strażnikowi, że właśnie przywiózł niepełnosprawnego krewnego.

Takie karty łatwo podrobić - wystarczy mieć kolorową drukarkę. Strażnicy widzą auto z wystawioną za szybą kartą, ale nie mogą sprawdzić, czy jest autentyczna. - Nawet jeśli strażnik zatrzyma kierowcę, który korzysta z cudzej karty, to nie ma on dostępu do bazy danych, gdzie mógłby sprawdzić, na kogo była ona wystawiona i czy w ogóle jest ważna - tłumaczy Sławomir Chełchowski z wrocławskiej straży miejskiej.

Piotr Dąbrowski z wrocławskiego sejmiku twierdzi, że oszustów nie brakuje. - Gdy widzę, jak np. młoda dziewczyna w szpilkach wysiada z auta i ustawia kartę osoby niepełnosprawnej za szybą, szlag mnie trafia - mówi. - Często zwracam młodym ludziom uwagę, ale rzadko kiedy są zakłopotani. Częściej śmieją mi się w twarz. Podrobione karty we Wrocławiu nie są rzadkością. - Wiele osób korzysta z kart osób zmarłych, bo one się nie przedawniają. Parkują na kopertach i wydaje im się, że są sprytni. A to zwykłe cwaniactwo - dodaje Maria Feliks.

Jest nadzieja na zmianę tej sytuacji. Sejm przygotował poprawkę - karty będą wystawiane tylko na 5 lat, a za odstąpienie ich innej osobie będzie grozić grzywna. Zaś ich podrobienie nie będzie już tak łatwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 49

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
D
Burakiem jesteś ty jak amen w pacierzu, skoro czytanie prostych przepisów do dla ciebie Himalaje. Art. 8 prawa drogowego "osoba o obniżonej sprawności ruchowej" - wystarczy?
Jak masz durniu kamień w bucie, to też masz obniżoną sprawność ruchową, dopóki go nie wyciągiesz. Samo zachorowanie na SM, też nie uprawnia do otrzymania karty, dopiero trudności z poruszaniem się, czyli konsekwencje SM, są podstawą do wydania karty.
Natomiast ty pewnie masz dyplom z zarządzania lub politologii albo, innych tego typu w prywatnej szkółce, więc masz mniemanie o sobie niczym Hofman, ale dokładnie jesteś na jego poziomie.
P
P
Widzę buraku, że Tobie zrozumienie słowa pisanego przychodzi z trudnością więc pewnie matury nawet nie masz bo powyższą zdolność weryfikuje się właśnie na poziomie matury!
Wracając do uprawnień ćwoku - jak zapewne nie wiesz SM to choroba neurologiczna, wszyscy pacjenci mają orzekany lekki stopień niepełnosprawności z przyczyną 10-N!!!
G
Gość
Dlaczego wydział inżynierii miasta Wrocławia stwarza problemy jeśli idzie o kopertę.Lepiej jest zamontować stojaki dla rowerów które zajmują miejsca dla czterech samochodów.
E
Ela
Szkoda,że zdrowy silny kierowca niw myśli o tym,że chory człowiek nie ma tyle siły żeby pokonać wszystkie przeszkody ale niech nie myśl,że całe życie będzie sprawny to jest chwilka nieuwagi nie musi on może trafić na pijanego kierowcę a później sam będzie psioczył na zajęte miejsce przez oszusta
x
xxl
Nie wystawia się koperty, tylko kartę pakingową, dla osób o obniżonej sprawności ruchowej - tylko i wyłącznie, a że koleżanka otrzymała ją bez żadnego "ale", to świadczy o poziomie wiedzy komisji orzekających i innych pozaprawnych sprawach, o których wszyscy wiedzą.
D
D
Jeśli kogoś obrażasz, to znaj przynajmniej przepisy, bo inaczej wystawiasz świadectwo swojej głupocie:
prawo o ruchu drogowym
Art. 8. 1. Osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do:
1)kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej;
2)pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.
3. Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie.
4. Kartę parkingową, za opłatą, wydaje starosta.
5. Kartę parkingową osobie wydaje się na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności:
1)orzeczenia o niepełnosprawności,
2)orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
3)orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień
- wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127,
ustawa rehabilitacyjna
Art. 6b ust. 3 pkt 9
spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.3)), przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

A teraz tłumoku zrozum co wyżej napisałem, jeżeli jesteś w stanie to zrobić
x
xxl
WrocławiankoL, jak nie wiesz o czym piszesz to lepiej zamilcz. Kartę parkingowa, zgodnie z przepisami otrzymać mogą tylko osoby o obniżonej sprawności ruchowej i nikt więcej. Twoja koleżanka moze miec chorób ile chce, ale tylko osoby, o których piszę wyżej maja prawo parkować na kopercie. Zrozumiałaś te subtelna róznicę?
G
Gość
nie masz racji karta jest nie tylko dla niepełnosprawnych ruchowo lecz dla wszystkich chorych którym przemieszczanie się w róznym celu sprawia problem,a parkowanie bliżej wejść lub wyjść ułatwia życie,ale to prawda karty nie powinno się dac podrobić i powinna być wydawana pod większą kontrolą,no i czas zrobić weryfikacje by wykluczyć karty bezterminowe i po zmarłych
G
Gość
tak ma prawo być chora szczególnie gdy wywija na parkiecie całą noc
G
Gość
przecież wszystko można sprawdzić wystarczy spisać osobe i dane z karty parkingowej,a jeżeli przywiózł osobę uprawnioną do korzystania z karty to ta osoba powinna z nim być lub poprostu trzeba na nią poczekać,aż wróci a to wymaga cierpliwości od naszych zapracowanych strażników i naprawdę czas dobrać się cwaniaczkom do d***
q
qwerty
karta jest dla niepełnosprawnych ruchowo - a nie dla każdego z grupą. Właśnie dlatego, że "każdy" dostawał choć mu się nie należało.
P
P
nikły postęp.... Ty kretynie! Nie życzę Ci tego doświadczyć....
j
j.
A nie przyszło Ci do głowy, że taka mamuśka z dziećmi do marketu pojechała na ZAKUPY! a nie w celach rekreacyjnych?
P
P
Panie D... Ty k...a idioto! Młoda dziewczyna w szpilkach...- a nie przyszło Ci do głowy, że może to być osoba z ciężkimi chorobami neurologicznymi - np SM??? Nie! Bo po co myśleć? Tyś przeca z sejmiku!
k
kockodo
Prawdziwy karny jest na mega mocnym kleju i ciężko do zerwania
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie