Zamknij

GazetaWroclawska.pl - aktualności Wrocław, wiadomości Wrocław

Nie palisz? Tak ci się tylko wydaje. Oto, ile papierosów dziennie wypalają mieszkańcy najbardziej zadymionych miast

Z raportu dotyczącego jakości powietrza w polskich miastach, wynika, że mieszkańcy miejscowości o największym stężeniu smogu, bezwiednie wypalają nawet

Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/6] Następne

Smog w twoim mieście? Zobacz ile to papierosów dziennie

Z raportu dotyczącego jakości powietrza w polskich miastach, wynika, że mieszkańcy miejscowości o największym stężeniu smogu, bezwiednie wypalają nawet ponad pół paczki dziennie.

Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za miniony rok. Tym razem liderem pod względem stężeń rakotwórczego benzo(a)pirenu jest Nowy Targ w woj. małopolskim (1800 proc. normy). W Pszczynie na Śląsku wystąpiło najwięcej dni, kiedy stężenia pyłu PM10 przekroczyły normy – mieszkańcy tej miejscowości oddychali zanieczyszczonym powietrzem aż przez jedną trzecią roku.

Z opublikowanego rankingu wynika interesujący wniosek: w Polsce najbardziej zanieczyszczone są miasta małe i średniej wielkości. W minionym roku niechlubnym rekordzistą jest Pszczyna - miasto o największej liczbie dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalne normy. W tym mieście liczba dni smogowych była prawie czterokrotnie większa od dopuszczalnej. Zaraz za Pszczyną, uplasował się Rybnik i Wodzisław Śląski, gdzie dni smogowych było po 110 (przy dopuszczalnych przez prawo 35). Niewielki Godów (1922 mieszkańców) ma powietrze o wyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10 niż uznawany za stolicę polskiego smogu Kraków czy stolica Śląska, Katowice. Wrocław co prawda nie jest wymieniany wśród najbardziej zanieczyszczonych miast, ale niestety nie brakuje dni, kiedy i my plasujemy się na czołowych miejscach. Na przykład normy dla niebezpiecznych pyłów PM2,5 zostały w 2018 roku w niektórych rejonach miasta przekroczone w 142 dni. Do tego doszło 36 dni do końca lutego 2019 roku. Najgorzej było w listopadzie 2018 roku. Wtedy smog zaatakował w 28 dni.

Jednak wysokie stężenia pyłów w okresie grzewczym to niejedyny problem polskiego powietrza. W naszym kraju występują również najwyższe stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu spośród wszystkich państw unijnych. Rekordowy Nowy Targ przekracza dopuszczalną normę tej rakotwórczej substancji aż o 1800 proc.. Nie lepiej jest w pozostałych miejscowościach: na drugim i trzecim miejscu znajdują się małopolska Sucha Beskidzka oraz śląski Rybnik ze stężeniem 13 krotnie przekraczającym dopuszczalną normę. W Żywcu znajdującym się na 14 pozycji wartości BaP stanowią 800 proc. normy. Wśród polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajdują się d wie dolnośląskie miejscowości - Nowa Ruda i Lubań, przy czym ta pierwsza miejscowość znalazła się we wszystkich zestawieniach jeżeli chodzi o stężenie rakotwórczych substancji.

Polski Alarm Smogowy przeliczył stężenia wdychanego benzo(a)pirenu na ekwiwalent palonych papierosów.

Miasta o największej liczbie biernych palaczy, znajdziecie na kolejnym slajdzie.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy