Nie dla uboju rytualnego. Jutro wrocławianie będą protestować w Warszawie

Agata Wojciechowska
Warszawa, manifestacja przeciw ubojowi rytualnemu w czerwcu 2013 roku
Warszawa, manifestacja przeciw ubojowi rytualnemu w czerwcu 2013 roku fot. Zenon Niedziółka
Już w najbliższy czwartek (11 lipca) w Warszawie odbędzie się demonstracja przeciwko dopuszczeniu uboju rytualnego, który do tej pory był zakazany. Na manifestacji nie zabraknie wrocławian.

Internauci zaczęli zbierać swoje głosy sprzeciwu wobec uboju rytualnego poprzez stronę na portalu społecznościowym. Teraz razem wyjadą na kolejną demonstrację. Dlaczego w ogóle to robią?

- Zwierze potrafi być przyjazne wobec opiekuna, można też zobaczyć szczęśliwego konia albo kota - mówi Zenon Niedziółka, jeden z uczestników protestu. Nawet rybki w akwarium podpływają do opiekuna jak się zbliża. Mogę sobie wyobrazić, co czuje zarzynane rytualnie zwierzę: strach, niewyobrażalne cierpienie i znikąd pomocy. Powolne umieranie, coraz cichsze ryki, ale zanim ucichną trwają niewyobrażalnie długo. Gdy się cierpi, sekundy są wiecznością, a tu umieranie jest powolne, bo z wykrwawienia. I dokonują tego ludzie, mężczyźni, ojcowie rodzin. To nie jest zawód jak każdy inny. Mordowanie zwierząt, bo tym jest dla mnie ubój rytualny, to także mordowanie własnej wrażliwości, własnego człowieczeństwa. Jakoś trudno mi uwierzyć, że ten obciekający krwią w pracy człowiek, słuchający dzień w dzień konających zwierząt przyjdzie do domu i pobaraszkuje z własnymi dziećmi, zapyta, co w szkole...przytuli ciepło żonę...

Nie będzie to pierwsza manifestacja Zenona Niedziółki. Był już na tej organizowanej 11 czerwca. - Zobaczyłem z bliska panie Szulim, Ostaszewską, Sumińską – dodaje. - Poznałem osobiście wspaniałą Dorotę Wiland, kobietę, którą podziwiam za jej kręgosłup, przekonania i, stanowczość, i to, że potrafi tylu ludzi utwierdzić w tym, że mamy rację i poprowadzić do zwycięstwa. Przemawiali w obronie zwierząt także posłowie Kalisz, Halicki, Palikot, Biedroń. Najgorszy moment był gdy pod sejmem puszczono taśmę z odgłosami umierających w męczarniach zwierząt, były ryki, westchnienia, konwulsyjne pojękiwania i wiedziało się, że słyszy się ból, mękę, śmieć... Nie chcieliśmy słuchać. Kiedy któryś z organizatorów zapytał czy puścić taśmę, rozległ się wielki krzyk „nie” ale puszczono...może kogoś wzruszy, może tych jęków będzie przez to mniej kiedyś tam, w przyszłości. Słuchaliśmy siedząc na ziemi, w kompletnej ciszy.

Przeciwko ubojowi rytualnemu wypowiedziała się również Rada Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W komunikacie napisano, że jako biolodzy, świadomi mechanizmów funkcjonowania i złożoności organizmów stanowczo protestujemy przeciwko akceptacji przez polskie prawodawstwo praktyk niosących ze sobą niepotrzebne i nieuzasadnione cierpienie zwierząt. Sposób prowadzenia uboju zwierząt bez wcześniejszego pozbawienia ich świadomości, zwłaszcza zaś praktykę uboju rytualnego, uważamy za barbarzyński a jego dopuszczenie na terenie RP za nielicujące z aspiracjami nowoczesnego państwa XXI wieku.

- Postęp w badaniach nad neurobiologią, fizjologią, etologią i biologią ewolucyjną sprawił, że nie da się dłużej utrzymywać poglądu, według którego odczucia takie jak strach, ból czy radość są specyficzne wyłącznie dla człowieka – tłumaczy dr Bartosz Borczyk. - Wręcz przeciwnie. Są to bardzo podstawowe, pierwotne odczucia i fizjologiczny mechanizm ich wzbudzania czy aktywność konkretnych ośrodków nerwowych są u kręgowców zasadniczo takie same, tak u karpia, jaszczurki czy krowy jak i u człowieka. Wniosek, jaki z tego płynie jest prosty: te zwierzęta potrafią cierpieć i panicznie się bać (i z drugiej strony zdolne są też do świadomego odczuwania przyjemności) tak samo jak ludzie. Jeśli kładziemy nacisk na zachowanie dobrostanu wykorzystywanych przez nas zwierząt, nie mogę zgodzić się na legalne funkcjonowanie praktyk, które zawierają elementy celowego znęcania się nad i tak skazanym na śmierć zwierzęciem. Decydując się na jedzenie mięsa, staramy się do minimum, przynajmniej w teorii, ograniczyć cierpienie zwierząt rzeźnych. Z założenia, w rzeźni mają być szybko ogłuszone, a zabijane są, będąc już nieświadome (kilkadziesiąt lat temu to też nie było oczywiste). Przecież osoby czerpiące satysfakcję z zadawania innym istotom cierpienia uznajemy za sadystów i socjopatów i pociągamy do odpowiedzialności karnej lub wysyłamy na leczenie psychiatryczne. W praktyce uboju rytualnego podrzyna się gardło żywemu i świadomemu zwierzęciu. W przypadku takich zwierząt jak krowy, świadoma agonia może trwać nawet dwie minuty, a do wymaganego przez rytuał przecięcia tchawicy i tętnic potrzeba od kilku do kilkudziesięciu cięć noża. W tym momencie rwane są (świadomemu, unieruchomionemu zwierzęciu) duże wiązki nerwowe, żyły, tętnice i ścięgna. Z powodu przecięcia tchawicy zwierzę nie może nawet ulżyć swojej niedoli rykiem. Co więcej, często zwracana pod wpływem stresu treść żołądka wlewa się właśnie do rozharatanej tchawicy, podobnie jak krew z przeciętych tętnic, powodując dalsze męki. Jest to dla mnie, jako człowieka, humanisty i biologa, procedura niemożliwa do zaakceptowania. Nie mogę się pogodzić również z tym, że aby garstka pozbawionych skrupułów ludzi mogła zarobić na czyiś religijnych urojeniach jesteśmy gotowi zgodzić się, jako państwo, na legalne torturowanie zwierząt. Jeśli mamy zamiar zjeść jakieś zwierzę, to wystarczy je zabić, starając się przy tym oszczędzić mu cierpienia tak bardzo, jak tylko jest to możliwe, a nie pastwić się nad nim przed śmiercią.

Posiedzenie sejmu, na którym posłowie będą rozważać ubój rytualny, odbywa się w dniach od 10 –do 12 lipca.

Wideo

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anfield

Kalisz, Palikot, Biedroń - autorytety

t
terminator

a coraz bardziej jak te dzikie zwierzęta traktują ludzi albo w ogóle mając ich cierpienie gdzieś głęboko...

t
terminator

domniemywam, że jesteś za aborcją, bo niech chcesz mi odpowiedzieć zgodnie z prawdą i okazuje się, że udowodniona została moja teza - osoby przeciwne ubojowi rytualnemu są za aborcją i stosują podwójne standardy w sprawie śmierci dla zwierząt i ludzi

Dziękuję i do widzenia!

P.S. oto przykład lewackiego myślenia, które jest pokrętne.
Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści/socjaliści!

h
haiku

goń się leszczu. denny jesteś ty i twój prymitywny tok myślenia. głupi troll

t
terminator

nigdzie nikt nie napisał, że jest przeciw a więc, mam prawo domniemywać, że te osoby są za aborcją - to prawo każdego logicznie myślącego człowieka

h
haiku

fobie jakąs czy co? znaczy tylko lewacy bronią praw zwierząt, natomiast katolicy mordują w imię pieniądza. przypomnij sobie doktrynę św. Franciszka. oj nie podobałoby mu się, jak się wyrażasz i jak się zachowujesz. a tak na marginesie, w którym miejscu jakikolwiek z forumowiczów napisał coś o aborcji??? tylko ty. nikt z nas nie jest za aborcją. nie wmawiaj nam niewypowiedzianych słów.

h
haiku

projekt odrzucony!!! dziękuję w imieniu zwierząt

h
haiku

to walcz o podwyższenie świadczeń dla ludzi bezdomnych, ale nie zabijaj tym kosztem zwierzat. po co te licytacje?

t
terminator

niedowidzący zamiast ślepy... i gdzie to określenie jest?
Komusza istoto, to przecież wyróżnienie dla lewaka a nie obraza!
Pozostałe określenia to już po pytaniu o opluwanie, więc spadaj, bo wciąż nie kumasz, że odpowiedziałem pięknym za nadobne schodząc na czyjś poziom szacunku dla innego, bo widocznie tak lubi...

l
lewak

zabijanie zwierząt w uboju rytualnym, jak sama nazwa wskazuje jest sciśle związna z religią. nie, nie katolicką, ale judaistyczną i islamską. a jeśli chodzi o tradycje, to tak, w Polsce od wieków żyli obywatele innych wyznań i oni zabijali koszernie, zatem jest to jakaś tradycja, choć spierać się można, czy etnicznie polska. nie mówili wam tego w rzeźni?? w sumie to nikt od was nie wymaga, żebyście myśleli, płacą za machanie nożem, to machacie.

h
haiku

miasto wcale nie ma gdzieś bezdomnych, ale np u brata alberta warunkiem jest bycie trzeźwym, a to już dla niektórych za dużo. skoro zna pan tak dobrze koszty opieki nad zwierzętami, to prosze podac także koszty opieki nad bezdomnymi.
przypominam, że 90 % bezdomnych zwierząt mialo kiedys właścicieli, ludzi, o których dobro tak pan walczy, i to ich nieodpowiedzialność, okrucieństwo, czy fanaberie sprawiły, że powstają schroniska dla zwierząt.

h
haiku

po pierwsze ubój rytualny, potwierdzony przez samego ministra rolnictwa to jedynie niewielkim ułamkiem przychodów z całego przemysłu mięsnego. po drugie wyeliminowanie tegoż uboju, to nie jest kwestia likwidacji kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. sami rzeźnicy oszacowali to na ok. 5 tysięcy, co pewnie jest znacznie przesadzoną ilością. po trzecie ubój rytualny jest zakazany w Polsce od stycznia tego roku, zatem oficjalnie te 5 tysięcy juz powinno być na bezrobociu, a nie jest, o śmierci głodowej choć jednego rzeźnika w Polsce GUS nie podaje, zatem te 5 tysięcy osób dalej pracuje. po czwarte, nie uważasz, że to smutne, że jak tak dalej pójdzie to staniemy się w Europie bydłem wykonującym najgorsze roboty, których żaden kraj z róznych względów się nie podejmie: uboje rytualne, fermy zwierząt futerkowych, składowiska odpadów, itp, bo wystarczy Polakowi rzucic kilka euro i on sie wszystkiego podejmie. gdzie honor i duma? postawmy na inne braże, a jak stamtąd popłyną pieniądze, to przysięgam, każdy, najbardziej zatwardziały rzeźnik w mig sie przebranżowi.
i na koniec chciałam się odnieść do pana teorii mówiącej o równości śmierci. parafrazując pańskie słowa, dla pana nie ma różnicy, czy umrze pan cicho i spokojnie we śnie, czy konając powoli i w nieludzkich męczarniach na np raka kości, czy trzustki, bo śmierć to śmierć. proszę to przemyśleć.

h
haiku

"nie opluwam nikogo (proszę o przykład)"
-"ślepcze", "spadaj lewacki głąbie", "Komusza istoto bez ducha", "lewacka hołoto" itp itd

t
terminator
"Sprawa uboju rytualnego nie jest kwestią etyki, tylko brutalnej gry interesów ekonomicznych.

Czym się niby - w zakresie okrucieństwa - różni ubój rytualny od tradycyjnego? Właściwie niczym.

A cała sprawa zaczęła się od tego w Polsce jak polskie firmy zaczęły metodami rynkowymi wypierać z rynku halal Francuzów. No i teraz rękami polskich polityków będziemy przywracać tychże Francuzów na te rynki! W ogóle byśmy się nie zdziwili, gdyby okazało się, że obecna kampania jest finansowana przez francuskich "ekologów" czy francuskie organizacje "obrony praw zwierząt", którym ubój halal czy kosher bardzo przeszkadza w barbarzyńskiej Polsce, a mniej jakby w postępowej Francji.

Kilka late temu odbyła się w Polsce podobna akcja - zakazano tuczu gęsi na foia gras, jako niehumanitarnego. Francja zaś w ostatniej chwili wycofała się z regulacji, motywując to "wielowiekową tradycją i kulturą" i przejeła polskie rynki. Polska straciła 30 tysięcy miejsc pracy.

Teraz istnieje ryzyko utraty kolejnych dziesiątek tysięcy miejsc pracy.

Skoro jesteśmy aż tak postępowi - to zakażmy w ogóle hodowli zwierząt na cele spożywcze! Europa się ucieszy - ze śmiechu i wyeliminowania z rynku, groźnej polskiej konkurencji!"
t
terminator

nie słyszałem o tym aby w Polsce zabijanie zwierząt było częścią religii a katolickiej przede wszystkim.
Tradycja nie jest przypisana tylko religii.
Widziałem niejeden ubój rytualny, no ale znowu ktoś wie lepiej i to zapewne sympatyk lewaków.

Jak sam widzisz obaliłem prosto i jasno twoje durne wymysły, durniu (kto przezywa ten się tak sam nazywa).

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3