Ważne, nie tylko w weekendy, kiedy to częściej niż zwykle korzystamy z bankomatów i w ogóle przy większych zakupach sięgamy nieraz po różne karty bankowe!
Nowe technologie uławiają nam życie, ale jeszcze łatwiej dzięki nim jest działać przestępcom, okradającym nas na najbardziej perfidne sposoby. Karty płatnicze i bankomaty - mają coraz to nowe funkcje ułatwiające nam korzystanie z pieniędzy i coraz lepsze zabezpieczenia, ale równie łatwo i szybko sposoby na nie znajdują przestępcy. Na dodatek okradają nas często tak dyskretnie, że dowiadujemy się o tym, gdy na koncie nie ma pieniędzy lub - co gorsza - jest gigantyczny debet. Jeśli więc nawet jesteś przekonany, że o skimmingu i sposobach unikania go wiesz wszystko, przeczytaj i sprawdź, czy wiedzy tej nie trzeba zaktualizować!
Dane NBP wskazują, że w Polsce, z roku na rok bardzo szybko rosną kwoty wykradane z naszych kont bankowych w wyniku nieuprawnionego użycia kart płatniczych. W 2020 r. przestępcy uszczuplili w ten sposób oszczędności Polaków w sumie o 38,5 mln zł, a w 2021 r. już o 57,6 mln zł – można więc mówić o wzroście ponad 50 proc. rok do roku.
Urlop i wakacje za granicą. Kiedy, gdzie i jak wymieniać zło...
Skala takich kradzieży także robi wrażenie: przez trzy kwartały ubiegłego roku odnotowano ich aż 172 tysiące. Te dane to sygnał, że przestępcy są nie tylko coraz bardziej skuteczni, ale i opracowują coraz więcej sposobów na to, by wzbogacić się, zyskując dostęp do cudzych kart płatniczych.
Dane z karty skopiują nie tylko w bankomacie: hotel, sklep, wypożyczalnia
Jedną z najczęściej stosowanych metod kradzieży jest kopiowanie danych wprost z paska magnetycznego karty, w celu stworzenia jej duplikatu. Posiadając te informacje, złodzieje mogą z łatwością dokonywać transakcji „sklonowaną” kartą bez wiedzy i zgody właściciela. Tak właśnie dochodzi do skimmingu, którego ofiarą możemy paść przy sklepowej kasie, korzystając z terminalu, ale też, gdy meldujemy się w hotelu lub używamy bankomatu, w którym zainstalowano urządzenia umożliwiające w konsekwencji kradzież naszych pieniędzy.
Kopiowanie danych z karty płatniczej: jakie sposoby stosują przestępcy
Na początek warto być świadomym, że skimming może mieć różne stopnie „zaawansowania”, w zależności od tego, jaki sposób ataku wykorzysta przestępca. Wspomniane kopiowanie danych wprost z paska magnetycznego karty płatniczej, to definicja tzw. pośredniego skimmingu. Dlaczego „pośredniego”? Ponieważ w tym wypadku, przestępca uzyskuje wszystkie dane karty, oprócz kodu PIN.