Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą, by na działkach powstały osiedla i biurowce

Marcin Walków
Działkowcy nie chcą, by ogródki potraktowano jak tereny, na których będzie można stawiać nowe osiedla mieszkaniowe i biurowce. Do 24 października można bowiem zgłaszać uwagi do dokumentu, który określi, jak ma rozwijać się Wrocław i co będzie można budować w przyszłości w poszczególnych rejonach miasta.

Ten dokument to studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. – Znowelizowana ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych dopuściła możliwość likwidacji ogrodów na cele komercyjne, jeśli są one wpisane w plany zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia Janusz Moszkowski, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu. I dodaje: – Nie sprzeciwiamy się likwidacji ogrodów pod budowę dróg czy wałów przeciwpowodziowych, ale nie chcemy, by zostały zabetonowane przez deweloperów.

Dlatego Moszkowski zachęca prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, by składali swoje uwagi do projektu studium. Magistrat nie musi ich wszystkich uwzględnić, ale jeśli żadnych uwag nie zgłoszą, to na pewno zrobi, jak mu będzie pasować.

Łączna powierzchnia ogrodów działkowych we Wrocławiu to 1350 hektarów. Niegdyś były położone na obrzeżach miasta. To się mocno rozrosło i teraz część ogrodów leży niemal w centrum. – Dla nas, osób starszych, to jedyna forma aktywności fizycznej i okazja, by się spotkać ze znajomymi. Moją działkę uprawiam 40 lat – mówi Roman Bajdo, gospodarz ROD „Piast” przy ul. Bujwida.

Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia uważa, że potrzebny jest kompromis, bo dziś działki nie są terenami dostępnymi dla wszystkich mieszkańców. – Furtki na teren większości ogrodów są zamknięte na klucz i nawet okoliczni mieszkańcy nie mogą tam spacerować – zauważa Filar.

Jednocześnie podkreśla, że na miejscu likwidowanych ogrodów nie powinna stanąć zabudowa deweloperska i komercyjna. Można tam zrobić chociażby miejskie parki. – Poza tym nie widzę powodów, by likwidując w przyszłości ogrody działkowe, nie tworzyć nowych gdzie indziej, np. na Ja­godnie czy Stabłowicach – dodaje Filar.

W ostatnich czterech latach we Wrocławiu zlikwidowano około 12 hektarów ogródków. Na dawnych działkach powstały nowe drogi, wały przeciwpowodziowe, linia tramwajowa i przepompownia ścieków.

Według danych Polskiego Zzwiązku Działkowców, do końca przyszłego roku we Wrocławiu ma być zlikwidowanych kolejne 10 hektarów, a do 2018 r. – 20 hektarów.

Pod budowę obwodnicy śródmiejskiej zlikwidowano część ogrodu działkowego „Raj”. ROD „22-go Lipca” na Brochowie musiał oddać część terenu pod przepompownię ścieków. ROD „Nad Rzeczką” poświęcił swe tereny pod budowę wałów przeciwpowodziowych na Koza­nowie i linię tramwajową.

Przebudowa ulic Kosmonautów i Weigla sprawiła, że zlikwidowano część ROD „Fantazja” i ROD „Obrońca”. Pod drogę do projektowanego cmentarza przeznaczono część gruntów „Radości życia”, a tereny „Pod Morwami” zajęły buldożery w związku z budową drogi S-5 do Poznania. Z kolei „Osobo­wice” musiały ustąpić miejsca poszerzanej ul. Oso­bowickiej.

Budowa wału przeciwpowodziowego rzeki Widawy spowodowała, że do likwidacji prze-znaczono część terenów ROD „Kłos”, „Aster”, „Grudka”, „Leśna Polana” i „Podgrodzie”.

ROD „Wiarus” na Ołtaszynie ma oddać część gruntów pod budowę drogi lokalnej, „Jedność” – pod poszerzenie ul. Buforowej oraz pętlę tramwajową.

W latach 2016-2018 w związku z północnym odcinkiem obwodnicy śródmiejskiej zlikwidowane zostaną częściowo ROD „Polanka”, „Podgrodzie”, „Leśna Polana”, „Aster”, „Grudka”.

Pod budowę kolejnych odcinków wschodniej obwodnicy Wrocławia – zmniejszą się ROD „Oławka”, „Politechnika”, „Sępolno” i „Pod Trzema Lipami”. Z powodu budowy alei Sta-błowickiej zlikwidowana ma zostać część ROD „Złotniki”, a przebudowy ul. Starogroblowej – część ROD „Szczepin”, „Dalie” i „Marzenie”.

W przypadku likwidacji działkowcy mogą liczyć na odszkodowania, uwzględniające wartość m.in. nasadzonych roślin i postawionej altany.

NA NASTĘPNEJ STRONIE: Zobacz, gdzie już zlikwidowano działki, a gdzie dopiero wjadą buldożery
Ogrody działkowe zlikwidowane lub w trakcie likwidacji:

  • ROD "Raj" - 0,862 ha pod obwodnicę śródmiejską
  • ROD "22-go Lipca" - 0,69 ha pod przepompownię ścieków
  • ROD "Sielanka" we Wrocławiu - 0,71 ha pod budowę wałów przeciwpowodziowych
  • ROD "Nad Rzeczką" - 0,76 ha pod budowę wałów przeciwpowodziowych i 0,15 ha pod budowę linii tramwajowej
  • ROD "im. J. Dzierżonia" - 0,77 ha pod budowę wałów przeciwpowodziowych
  • ROD "Fantazja" - 1,09 ha pod przebudowę ul. Kosmonautów
  • ROD "Obrońca" - 0,11 ha pod przebudowę ul. Weigla
  • ROD "Radość Życia" - 0,20 pod drogę do nowego cmentarza
  • ROD "Pod Morwami" - 3,77 ha pod budowę drogi S-5
  • ROD "Osobowice" - 0,33 ha pod poszerzenie ul. Osobowickiej
  • ROD "Kłos" - 1,32 ha pod budowę wału przeciwpowodziowego rzeki Widawy
  • ROD "Aster" - 0,95 ha pod budowę wału przeciwpowodziowego rzeki Widawy
  • ROD "Grudka" - 0,22 ha pod budowę wału przeciwpowodziowego rzeki Widawy
  • ROD "Leśna Polana" - 1,40 ha pod budowę wału przeciwpowodziowego rzeki Widawy
  • ROD "Wiarus" - 0,16 ha pod budowę drogi lokalnej
  • ROD "Jedność" - 0,91 ha pod poszerzenie ul. Buforowej, pętlę tramwajową i drogę lokalną oraz 0,76ha pod przebudowę skrzyżowania ul. Buforowej i Terenowej

Ogrody działkowe, których część terenów ma zostać zlikwidowana w latach 2016-2018:

  • ROD "Polanka", ROD "Podgrodzie", ROD "Leśna Polana", ROD "Aster", ROD "Grudka" pod północny odcinek obwodnicy śródmiejskiej,
  • ROD "Oławka", ROD "Politechnika", ROD "Sępolno", ROD "Grudka" pod wschodnią obwodnicę Wrocławia,
  • ROD "Złotniki" pod aleję Stabłowicką
  • ROD "Szczepin", ROD "Dalie", ROD "Marzenie" pod przebudowę ul. Starogroblowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska