Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie Wrocławia-Zdroju. Prezydent wycofał się z opłaty klimatycznej

Marcin Walków
Wrocławscy radni na czwartkowej sesji nie głosowali nad prezydenckim projektem pobierania we Wrocławiu opłaty klimatycznej. Prezydent Rafał Dutkiewicz poprosił po przerwie o wycofanie tego punktu z porządku obrad.

Każdy, kto od 1 stycznia przyjechałby do Wrocławia na więcej niż dobę w celach turystycznych lub szkoleniowych, płaciłby za dzień 2,18 zł (dwa złote i 18 groszy). W praktyce pobierałby ją hotel i przekazywał do miejskiej kasy.

Zdaniem ekologów byłby to absurd. - W ubiegłym roku przez 73 dni były przekroczone normy zanieczyszczeń powietrza. Turyści mają płacić za wdychanie pyłów i trujących substancji? - bulwersował się Maciej Słobodzian z Partii Zieloni.

Dolnośląski Alarm Smogowy napisał przed sesją list otwarty do radnych i prezydenta. „Radni i władze Wrocławia powinny zdawać sobie sprawę, że w naszym mieście, szczególnie w sezonie grzewczym, nie mamy dobrego klimatu. Przeciwnie, jakość powietrza jest bardzo zła” - napisali działacze DAS. W tej sytuacji Rafał Dutkiewicz wycofał kontrowersyjny projekt i zapowiedział, że w ciągu 10 dni zaprezentuje własny program walki ze smogiem. - W najbliższych kilku latach przyniesie on realną poprawę jakości powietrza. Gdy mieszkańcy się o tym przekonają i uwierzą, powrócimy do rozmowy o opłacie miejscowej - oświadczył prezydent.

Chwilę później opuścił salę sesyjną i nie komentował swojej decyzji. Nie wiemy więc, na ile wpłynął na nią milczący protest Zielonych, którzy na początku sesji stanęli na widowni w maseczkach ochronnych i z hasłami „Promocja! Smog za jedyne 2,18 zł/dzień” albo „Wrocław-Zdrój wita”?

Być może prezydent zrezygnował po precedensowym wyroku w sprawie pobierania opłaty klimatycznej w Wiśle? We wtorek sąd administracyjny uznał ją za nieważną, właśnie ze względu na przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza. Jeśli władze Wisły nie odwołają się, za 2 tygodnie wyrok się uprawomocni, a turyści będą mogli ubiegać się o zwrot wpłaconych pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska