Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie studiów magisterskich na Wydziale Filologicznym przez komputerowy błąd?

Marcin Kaźmierczak
Jeśli w życie wejdzie tzw. Konstytucja dla Nauki Jarosława Gowina, najniższa ocena wydziałów - C - uzyskana w parametryzacji, wpłynie na możliwości nadawania stopni naukowych
Jeśli w życie wejdzie tzw. Konstytucja dla Nauki Jarosława Gowina, najniższa ocena wydziałów - C - uzyskana w parametryzacji, wpłynie na możliwości nadawania stopni naukowych Tomasz Hołod, Polska Press
Studenci Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Wrocławskim boją się, że nie będą mogli kontynuować nauki - przez najgorszą z możliwych ocenę wydziału podczas ubiegłorocznej kategoryzacji. Uczelnia czeka na wynik odwołania i uspokaja. Obawy wśród studentów Wydziału Filologicznego zrodziły się podczas jednego z wykładów.

- Prowadzący zasugerował nam, że gdy będziemy kończyć licencjat, mogą nie być otwierane studia magisterskie, a tym bardziej doktoranckie, a wszystko przez ocenę „C” uzyskaną podczas ubiegłorocznej parametryzacji uczelni - mówi Joanna, studentka drugiego roku na Wydziale Filologicznym.

Jak podkreśla, brak możliwości kontynuowania studiów drugiego stopnia podważyłby sens wyboru Wydziału Filologicznego.

- Po to szliśmy na studia, że-by zakończyć je co najmniej z tytułem magistra - podkreśla studentka. - Nikt z nami nie rozmawiał na ten temat, nie było żadnych oficjalnych informacji, więc wiadomo, że są obawy. Najbliższy wydział filologiczny jest w Poznaniu. To byłaby ciężka sytuacja dla wielu z nas - dodaje.

Rzecznik uczelni dr Ryszard Balicki uspokaja, że w tej chwili nie ma możliwości utraty przez uczelnię prawa do prowadzenia na wydziale ani studiów doktoranckich, ani tym bardziej magisterskich. - Obecny stan prawny nie przewiduje takiego powiązania - komentuje lakonicznie dr Balicki.

W tej chwili, aby uczelnia straciła możliwość organizacji studiów doktoranckich, musiałaby stracić prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Ten przywilej wiąże się z kolei z zatrudnianiem na pełen etat co najmniej 12 profesorów lub doktorów habilitowanych. W tej chwili tylko w samym Instytucie Filologii Polskiej pracuje 41 osób z tymi tytułami.

Uzależnienie możliwości nadawania stopni naukowych od wyniku kategoryzacji ma jednak wprowadzić tzw. Konstytucja dla Nauki - ustawa reformująca szkolnictwo wyższe. Wtedy czarny scenariusz dla Wydziału Filologicznego może stać się możliwy.

Jak zaznacza dr Balicki, Uniwersytet w trybie przyspieszonym odwołał się od oceny ministerstwa, a teraz czeka na ostateczną decyzję. - Ewentualne decyzje będą rozważane po rozpatrzeniu złożonego odwołania. Jednak w przypadku utrzymania w mocy decyzji o ocenie „C” konieczne byłoby wdrożenia programu naprawczego - tłumaczy dr Ryszard Balicki.

Z czego jednak wyniknęła najniższa z możliwych ocen dla wydziału, który dotychczas kategoryzowany był na poziomie „B”? Według rzecznika, winny jest system POL-on, baza danych, w której gromadzone są publikacje pracowników naukowych.

- Istotny wpływ na uzyskaną ocenę miało nieuwzględnienie znacznej części publikacji, wynikające z niekompatybilności stosowanych do parametryzacji systemów informatycznych - wyjaśnia dr Balicki.

Negatywny wynik parametryzacji wpłynie także na ministerialną dotację dla uczelni. Jest on bowiem uwzględniany w algorytmie, który ją wyliczał.

Wydział Filologiczny UWr jest jednym z czterech we Wrocławiu ocenionych najgorzej. Kategorię „C” ministerstwo przyznało także Wydziałowi Instrumentalnemu Akademii Muzycznej, Wydziałowi Lalkarskiemu PWST i Wydziałowi Nauki o Sporcie AWF.

W sumie w Polsce na 993 ocenione wydziały aż 147 (wzrost o 91 proc. w stosunku do pop-rzedniej kategoryzacji) otrzymały kategorię „C”. Wśród nich najwięcej było tych, które kształcą w naukach humanistycznych i społecznych. Najwięcej - 447 wydziałów otrzymało kategorię B, 332 kategorią A a jedynie 47 kategorią A+.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska