Nie będzie podziału województwa na dwie jednostki statystyczne oraz utworzenia związku metropolitalnego

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
27 stycznia 2022 r. odbyło się XLII posiedzenie Sejmiku Województwa Dolnośląskiego obecnej kadencji.
27 stycznia 2022 r. odbyło się XLII posiedzenie Sejmiku Województwa Dolnośląskiego obecnej kadencji. Arch. UMWD
Udostępnij:
Klub Radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Bezpartyjni Samorządowcy złożył pod styczniowe obrady projekt uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie podziału województwa dolnośląskiego na dwie jednostki statystyczne NUTS 2 oraz utworzenia związku metropolitalnego w województwie dolnośląskim. Po długiej dyskusji radnych uchwała została odrzucona.

13 głosów przeciw, 11 wstrzymujących się i tylko 6 za, zadecydowało o odrzuceniu projektu uchwały przygotowanej przez klub radnych Bezpartyjni Samorządowcy. - Bez właściwego podziału środków unijnych dla Dolnego Śląska jego dysproporcje będą się nasilać. Rozwiązaniem jest statystyczny podział regionu. Takie rozwiązanie pozwoli sięgać szerzej unijne środki, które są ograniczone ze względu na sklasyfikowanie regionu jako przejściowego. Mówiąc obrazowo: jeszcze nie bogatego, ale już niebiednego – pisali w uzasadnieniu uchwały, dodając, że: „nie możemy pozwolić na to, co miało miejsce w innych regionach Unii Europejskiej, które z przejściowych z powrotem trafiały do regionów biednych”.

- Mamy świadomość, że procesy które tworzą związek metropolitarny, są innymi procesami niż te, które tworzą podział statystyczny – tłumaczył podczas dyskusji nad projektem uchwały wnioskodawca Patryk Wild, przewodniczący klubu Bezpartyjni Samorządowcy. - Jeżeli chcemy w celu realizacji interesów całego województwa i zwiększenia środków unijnych w kolejnej już perspektywie, to trzeba zaproponować rozwiązania osłonowe i kompensujące, szczególnie dla tych biedniejszych gmin. Dlatego uważamy, że jedynym możliwym sposobem w polskim systemie prawnym, aby tego dokonać jest związek metropolitarny i to jest nasza propozycja wyjścia z tej sytuacji – kontynuował samorządowiec.
ZOBACZ TEŻ:

Po ponadgodzinnej dyskusji nad projektem - w dużej mierze prowadzonej między radnymi klubów Bezpartyjni Samorządowcy i Koalicji Obywatelskiej – przystąpiono do głosowania, w którym większością głosów klubu Prawo i Sprawiedliwość, został odrzucony. Radni KO i Nowoczesnej Plus wstrzymali się od głosu, a swojego projektu bronili do końca już tylko Bezpartyjni Samorządowcy.

Za przyjęciem przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego komplementarnego do Polskiego Ładu programu Dolnośląski Ład głosowało 19 radnych (jeden głos przeciw, trzy wstrzymujące), natomiast apel Sejmiku Województwa Dolnośląskiego do Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego o podjęcie działań w celu powołania Komisji Doraźnej do spraw ustalenia skutków wzrostu cen gazu i energii elektrycznej, kosztów zakupu materiałów i usług, rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu dla samorządu województwa i jego jednostek, w tym instytucji kultury, edukacji oraz szpitali i gospodarki na Dolnym Śląsku został odrzucony 17 głosami (radni PiS oraz Bezpartyjni Samorządowcy). Za przyjęciem apelu głosowało 12 radnych (KO i Nowoczesna Plus).
ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie