Pozostałych prawie 60 chałup łużyckich, które wcześniej inspektorzy budowlani zakwalifikowali do wyburzenia, można wyremontować. Na razie nie wiadomo czy znajdą się publiczne pieniądze na wsparcie właścicieli zabytkowych budowli zniszczonych przez powódź w Bogatyni. Służby konserwatorskie proponują, by starać się o nie indywidualnie w Ministerstwie Kultury. W przyszłości domy przysłupowe mogą stać się głównym produktem turystycznym w rejonie Bogatyni. Ten typ budownictwa, u siebie wykorzystują turystycznie i promują Niemcy. - Za 20 lat kiedy zniknie kopalnia Turów, turystyka jest jedyną szansą na rozwój pogranicza. Dlatego nierozsądne byłoby niszczenie tego co tu najpiękniejsze, czyli domów przysłupowych - uważa Wojciech Kapałczyński.
Nie będzie masowych wyburzeń w Bogatyni, domy przysłupowe mają zostać wyremontowane
RSKonserwator zabytków oraz inspektorzy budowlani ponownie ocenili stan zalanych domów przysłupowych w Bogatyni. Wojciech Kapałczyński szef jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków podtrzymuje swoją wcześniejszą ocenę i zezwoli na wyburzenie najwyżej czterech zabytkowych domów w mieście.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
R
Fajnie byłoby zobaczyć zdjęcie takiego domu...