MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niania we Wrocławiu na wagę złota! Efekt koronawirusa

Andrzej Zwoliński
niania spacer dziecko dzieci kobieta, zdjęcie ilustracyjne.
niania spacer dziecko dzieci kobieta, zdjęcie ilustracyjne. brak
Trzeba zapłacić nawet 30 złotych za godzinę, ale w pakiecie z nauką języków czy gotowaniem. Epidemia to koszmar dla rodziców, ale wymarzony czas dla opiekunek i opiekunów do dzieci.

Co zrobić z ponad 30 tysiącami małych wrocławian z zamkniętych żłobków, przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych po zawieszeniu zajęć z powodu koronawirusa? Częścią dzieci zajmą się rodzice lub dziadkowie, ale w tysiącach przypadków będzie to bardzo trudne, a nawet niemożliwie. Nie każdy może sobie pozwolić na przerwanie nagle pracy i wzięcie dwutygodniowego urlopu opiekuńczego. We Wrocławiu zaczęło się gorączkowe poszukiwanie opiekunek lub opiekunów.

We Wrocławiu - w sieci (portale gumtree.pl i olx.pl), ale też w agencjach pośredniczących jak np. Babysits, naliczyliśmy co najmniej 20 tysięcy ofert ze strony opiekunek i opiekunów.

- Od lat nianie są towarem deficytowym, a rynek niań jest rynkiem pracownika. Nie inaczej jest we Wrocławiu, i choć obecnie rodzice nadal mają szansę na znalezienie niani „na ostatnią chwilę”, to sytuacja jest dynamiczna. W związku z zamknięciem placówek edukacyjnych możemy spodziewać się zwiększenia zapotrzebowania na tego typu usługi w najbliższym czasie – mówi nam Anna Krakowska-Gruszczyńska z portalu Niania.pl.

Ile za opiekę?

Jak z każdym dobrem czy usługą, wzrost popytu oznacza najczęściej wiąże się ze wzrostem ceny. Z danych zebranych przez portal Niania.pl wynika, że średnia stawka godzinowa niań we Wrocławiu to 17,22 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że średnia stawka godzinowa w największych miastach jest zwykle wyższa niż średnia stawka w danym województwie. W województwie dolnośląskim średnia stawka godzinowa wynosi 16,23 zł. To średnie, a jak to wygląda w praktyce?

- Sama jestem mamą dwójki dzieci i chętnie zaopiekuję się pańskim - słyszę od 36 letniej Anny spod Wrocławia. Za 15 złotych za godzinę opieki, jest gotowa dodatkowo posprzątać w domu, a nawet ugotować obiad. Co kosztami dojazdów? - Dogadamy się - odpowiada. Rok od niej starsza Magda deklaruje, że zajmie się moimi dziećmi opiekują się swoim 3 letnim maleństwem. Stawka? 10 złotych za godzinę, z możliwością pracy do ośmiu godzin dziennie. - w ramach tej stawki, mogę też ugotować, a robię to całkiem nieźle - dorzuca.

Nie brakuje wyższych stawek - do 25 lub nawet 30 złotych za godzinę, jednak kandydatki i kandydaci deklarują wtedy odrabianie lekcji z podopiecznymi lub naukę języków obcych. 22 letnia studentka Kaia deklaruje, że oprócz polskiego posługuje się angielskim, zna również hiszpański i francuski.

Średnia wieku niań we Wrocławiu to 29 lat

Jak wynika z danych portalu Niania.pl, większość niań - jest to około 65 procent - chce wykonywać dodatkowe obowiązki w domach swoich podopiecznych. Wśród czynności, których chęć podjęcia deklarują nianie są przede wszystkim porządki oraz gotowanie. Nianie są również skłonne robić zakupy czy pranie.

Nianiami, we Wrocławiu - podobnie jak w całej Polsce - są zazwyczaj kobiety. Średnia wieku niań wynosi u nas 29 lat. Jest to też średnia wieku polskich niań. Rodzice we Wrocławiu są skłonni zatrudnić nianię ze średnio 10-miesięcznym doświadczeniem, nianie w tym mieście deklarują średnio 23-miesięczne doświadczenie. W skali województwa liczby te nieznacznie spadają, odpowiednio do 9 i 22 miesięcy.

Choć jak na razie ceny tych usług nie poszły ostro w górę, to jednak wraz ze wzrostem liczby poszukujących opieki nad dziećmi, trzeba się z tym liczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska