18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nawet 100 złotych składki na radę rodziców

Anna Gabińska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Marcin Oliva Soto
Udostępnij:
Podręczniki, kredki i farbki to nie wszystkie wydatki rodziców na początku roku szkolnego. Na organizowanych właśnie pierwszych wywiadówkach dowiadują się, ile będą płacili na rzecz rady rodziców i ile pochłonie ubezpieczenie dziecka.

A stawki nie są niskie. Składka na radę rodziców to we Wrocławiu od 20 do 100 złotych. Najniższe stawki są w podstawówkach - do 50 zł. Najwyższe - w szkołach średnich - nawet do 100 zł.
- Warto pamiętać, że składka na radę rodziców jest dobrowolna i nauczyciele nie mogą żądać od rodziców wpłat pieniędzy. Ani wymieniać podczas zebrań nazwisk osób, które nie dokonali wpłat - podkreśla Janina Jakubowska, rzecznik Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Dyrektor nie może też choćby uzależniać wydania świadectwa od wysokości wpłaty ani pozbawiać nagrody ucznia, którego rodzice nie zapłacili składki.

Decyzja o wysokości składki zależy od samych rodziców. W Szkole Podstawowej nr 38 przy ul. Horbaczewskiego w środę rodzice zgodzili się na 70 zł za dziecko. - To pieniądze, za które kupujemy nagrody dla naszych najlepszych sportowców, a także te w kampaniach ekologicznych i zdrowotnych - wylicza Renata Działa, dyrektor podstawówki. W innych szkołach z tej składki nauczyciele kupują np. pączki na Tłusty Czwartek albo bilety do kina dla mniej zamożnych uczniów. Ale też doposażają bibliotekę czy kupują pomoce dydaktyczne. - My kupiliśmy trzy 46-calowe telewizory LCD i dzięki temu mamy sale multimedialne - tłumaczy Jacek Kowieski, szef SP nr 2 przy ul. Komuny Paryskiej.
Ubezpieczenie w tym roku to 30-40 zł. Ono też nie jest obowiązkowe. Decydując się na nie, warto zwrócić uwagę, czy obejmuje też okres wakacji. Wsp. BRZO, ADA, FLI, MART

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
przemo79
W przedszkolu na Różyckiego w zeszłym roku było 180 złotych.
t
tata pierwszaka
to koszt wyprawki pierwszoklasistki. Tornister ze stertą "najpotrzebniejszych" gó...n podanych przez nauczycielkę, do tego mundurki, strój na w-f itp. Nawet do religii jest zeszyt ćwiczeń (nie darmowy bynajmniej). Dochodzą obiady, za chwilę komitet rodz. i inne. Oszaleć można. Skąd brać pieniądze??
g
gok
a troje dzieci - to inwestycja x 3 !!!

Tu mówimy: czy to jest PŁATNE czy BEZPŁATNE, a nie czy to jest "inwestycja" !!!!

Istnieje także GPW (Giełda).

Białe=Białe, Czarne=Czarne !!!
Nie oszukuj siebie, bo oszukujesz tym samym twoje dzieci !!!
R
Reni
Nie oczekujmy cudów od bezpłatnej oświaty, nasz system edukacyjny w dalszym ciągu wymaga wielu reform, inwestycji i ulepszeń, szkoły są ciągle kiepsko wyposażone i jeśli sami nie zainwestujemy w rozwój naszych pociech, to w dzisiejszych czasach sama szkoła tu nie wystarczy...
Nie wszystkich dzisiaj stać na dodatkowe zajęcia dla dzieci, ale takie są realia, niestety...
Nigdzie nie jest idealnie, ja mieszkam w Kanadzie i tutaj np. wszystkie szkoły wyższe są niestety odpłatne, niektórzy kończą tu studia i mają nawet po kilkaset tysięcy do spłacenia...
jak nie znajdzie sie szybko pracy, to potem spłaca sie bez końca odsetki
w Polsce studia dzienne są właściwie bezpłatne i ogólnie dostępne dla wszystkich...
Cieszmy się tym co mamy, ponieważ prawdziwa edukacja dziecka zależy i tak w głównej mierze od samych rodziców, szkoła ma dostarczać dzieciom wiedzę, my musimy wychowawać na ludzi...
b
babcia
nauka jest bezpłatna ale ludzie sami chcą za nią płacić to to jest hipokryzja. Z zasady nigdy w szkole nie płaciłam za komitet, ubezpieczenia, wyjazdy. W końcu nauka jest obowiązkowa więc dziecka ze szkoły mi nie wyrzucono.
Z
Zmal
Czy w płatnych szkołach książki są za darmo.
w
w
czemu usuwacie komentarze
g
gok
oczywiście "bezpłatne"!!! - tak jak "bezpłatna" jest opieka zdrowotna.

Tak samo, jak istnieje "demokracja ludowa"
B
Bleffer
..Edukacje nie. ;)
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie