Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowy wynalazek na nasze rabatki

Jerzy Wójcik
Dr Krzysztof Lejcuś prowadził badania m.in. na hiacyntach
Dr Krzysztof Lejcuś prowadził badania m.in. na hiacyntach fot. Janusz Wójtowicz
Zespół pod kierownictwem dr. Krzysztofa Lejcusia sam zdobył pieniądze na badania, postarał się o opatentowanie wynalazku, a do tego naukowcy znaleźli firmę, która wprowadziła go na rynek. Efekt? Najpóźniej do końca marca ich urządzenie będzie można kupić we wrocławskich sklepach.

Produkt będzie zapakowany w eleganckie pudełko. Nazywa się Hydrobox (pudełko wody). Powinien zainteresować wszystkich ogrodników i miłośników domowych roślin. Dzięki niemu kwiaty doniczkowe czy drzewa w przydomowym ogrodzie przetrwają okres suszy.

Hydrobox o wielkości kilku centymetrów potrafi wchłonąć całą szklankę wody. Korzenie roślin mogą ją pobierać nawet przez dwa tygodnie. Należy go zakopać bezpośrednio pod korzeniami rośliny, w doniczce lub w glebie. I już nie trzeba się martwić, że przez kilkanaście dni nie spadła z nieba kropla deszczu. To rozwiązanie przyda się każdemu, kto planuje wczasy i martwi się, że jego kwiaty doniczkowe tego nie przeżyją.

Jeszcze przed wprowadzeniem do sprzedaży Hydrobox stał się hitem poznańskich targów Gardenia. Stoisko wrocławskiej firmy Geotabo, produkującej pudełka z wodą, przeżyło oblężenie. - Cieszymy się, że możemy zaoferować produkt oparty na pomyśle wrocławskich naukowców i że już spotkał się on z takim zainteresowaniem - twierdzi Grzegorz Przybyłko z firmy Geotabo. - Do 2010 roku zajmowaliśmy się pracami inżynierskimi przy odwadnianiu nasypów i skarp. Ale współpracując z dr. Lejcusiem, postawiliśmy także na ogrodnictwo - wyjaśnia.

Wynalazek wrocławskich naukowców można wykorzystywać także przy umacnianiu wałów. - Siedem lat pracy nad geokompozytami (do nich zalicza się materiały wchłaniające wodę - przyp. aut.) przyniosło bardzo dobre efekty - cieszy się dr Krzysztof Lejcuś z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego. - Udało się nam dobrze spożytkować pieniądze unijne i wprowadzić rozwiązania naukowe do gospodarki - twierdzi.

Przyznaje, że nie było to łatwe, bo badacze musieli sami przecierać ścieżki, a nawet organizować przetarg na firmę, która wyprodukuje Hydrobox. Pudełka wody w cenie od 9 do 50 zł (w zależności od wielkości) kupimy we wrocławskich marketach i w sklepach ogrodniczych.

Na patencie zarobi nie tylko producent, ale też Uniwersytet Przyrodniczy. Uczelnia dostanie ok. 2 proc. przychodów ze sprzedaży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska