MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Wrocławia pracują nad przełomowym systemem chłodzenia i ogrzewania budynków

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Naukowcy z Wrocławia pracują nad przełomowym systemem chłodzenie i ogrzewania budynków.
Naukowcy z Wrocławia pracują nad przełomowym systemem chłodzenie i ogrzewania budynków. PWr
Zespół z Politechniki Wrocławskiej chce udowodnić, że możliwe jest wykorzystanie budynków do generowania, magazynowania i oszczędzania energii. Nowy system oparty o zielone technologie zostanie eksperymentalnie zainstalowany w Geocentrum w kampusie uczelni. Na swoje badania dostali prawie 9 mln zł.

Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej ruszyły prace nad projektem „CooolSpaces 4 Life” w ramach grantu Komisji Europejskiej. We współpracy z partnerami z Polski i Hiszpanii wrocławscy naukowcy zaprojektują i zbudują system alternatywnego chłodzenia oparty na innowacyjnych czynnikach chłodniczych i systemie magazynowania energii.

Prace prowadzone są w ramach programu LIFE. Finansuje je Komisja Europejska przy współfinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pracami kierują: prof. Sabina Rosiek-Pawłowska oraz dr inż. Bartosz Gil z Politechniki Wrocławskiej. Na swoje badania zyskali prawie 9 mln zł.

Ekologiczny w pełni autonomiczny system

Realizacja projektu CooolSpaces 4 Life potrwa pięć lat. W tym czasie jego uczestnicy zamierzają zaprojektować, stworzyć i przetestować pilotażowy system alternatywnego chłodzenia. Będzie składał się z opracowanego przez nich urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW zasilanego energią odnawialną, połączonego z innowacyjnym magazynem energii oraz inteligentnym systemem sterowania. Oparty na przyjaznych środowisku technologiach system zostanie wykorzystany do chłodzenia jednego z pięter budynku Geocentrum w kampusie wrocławskiej uczelni.

"Stanie się zatem przykładem żywego laboratorium do opracowywania innowacyjnych technologii z zakresu OZE, chłodnictwa, a także nowych technologii komunikacyjnych, pozwalających na dużą elastyczność w zarządzaniu energią" - opowiada prof. Rosiek-Pawłowska.

Konsorcjanci planują także komercyjne wykorzystanie wypracowanych rozwiązań i urządzeń, tak żeby po zakończeniu projektu mogły z nich korzystać inne budynki w Europie.

Chłód i ciepło w jednym

Jak będzie działał system? Zasili go 75 paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu Geocentrum. Stamtąd energia elektryczna będzie trafiała do instalacji, na którą złożą się urządzenie chłodnicze oparte o tzw. zielone czynniki chłodnicze i specjalny – także zaprojektowany w ramach projektu – magazyn chłodu. Z instalacji popłynie chłodna woda, która zapewni klimatyzację na trzecim piętrze budynku, a w zimniejszych miesiącach urządzenie będzie dogrzewać pomieszczenia, jako że z instalacji może płynąć także ciepła woda. Część ciepła pozwoli także ogrzać wodę użytkową w Geocentrum.

"Wykorzystując technologie magazynowania energii cieplnej i elektrycznej, będziemy za pomocą odpowiednich systemów sterowania i kontroli przełączać się z jednego źródła na inne – tłumaczy prof. Rosiek-Pawłowska. - Wszystko po to, by mając wiedzę o kosztach energii z różnych źródeł oraz korzystając z informacji o cenie energii elektrycznej w sieci, móc decydować w każdym momencie: kiedy z jakiego źródła pobierzemy tę energię, by wybrać tę bardziej opłacalną".

Urządzenie oparte na zielonych technologiach

Samo urządzenie klimatyzacyjne będzie wykorzystywało przyjazne dla środowiska czynniki chłodnicze.

"Ograniczając tym samym do minimum bezpośredni wpływ instalacji na tworzenie efektu cieplarnianego - wyjaśnia dr Bartosz Gil. Zastosujemy mieszaninę czynników naturalnych i syntetycznych, uzyskując maksimum korzyści ekologicznych i ekonomicznych, przy jednoczesnej wysokiej wydajności i efektywności pracy instalacji. To będzie bardzo innowacyjne rozwiązanie" - dodaje dr Gil.

Co istotne, opracowane przez naukowców urządzenie będzie wykorzystywało odpady chłodnicze odzyskiwane z utylizowanych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Jest to możliwe dzięki współpracy z warszawską fundacją Prozon, która w innym projekcie LIFE pracuje nad instalacją do rozdziału odpadów mieszanin czynników chłodniczych.

Uniwersalne rozwiązanie

Jak podkreśla prof. Sabina Rosiek-Pawłowska, projekt będzie obejmował zarówno badania podstawowe, jak i wdrożeniowe.

"Udowodnimy, że możliwe jest wykorzystanie budynków jako zasobu środowiskowego do generowania, magazynowania i oszczędzania energii. Stworzymy gotowe rozwiązanie, które będzie testowanie nie tylko u nas, w kampusie Politechniki Wrocławskiej, ale także w Hiszpanii, u naszych partnerów. Będziemy sprawdzać efektywność działania projektowanej instalacji w innych warunkach klimatycznych, na południu Hiszpanii, gdzie od maja do października potrzeba chłodu jest wręcz ekstremalna. Ponieważ nasze urządzenie może dostarczać także ciepło, dążymy do tego, żeby było uniwersalne i można je było zamontować i używać na dowolnej szerokości geograficznej w Europie" - podkreśla profesor.

Badania prowadzą wspólnie naukowcy z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, hiszpańskiego Uniwersytetu w Almerii i Solar Energy Research Center, pracownicy Prozon Fundacji Ochrony Klimatu, a także hiszpański partner przemysłowy Hedera Helix Ingenieria y Biotecnologia.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska