Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Wrocławia jako pierwsi na świecie "złamali" ChatGPT, zaawansowaną sztuczną inteligencję

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
"W sumie zadaliśmy sztucznej inteligencji ponad 38 000 zapytań w 25 różnych kategoriach. Sprawdziliśmy m.in. jak reaguje na sarkazm, czy rozumie żarty i umie wychwycić szerszy kontekst wypowiedzi" - tłumaczy prof. Przemysław Kazienko.
"W sumie zadaliśmy sztucznej inteligencji ponad 38 000 zapytań w 25 różnych kategoriach. Sprawdziliśmy m.in. jak reaguje na sarkazm, czy rozumie żarty i umie wychwycić szerszy kontekst wypowiedzi" - tłumaczy prof. Przemysław Kazienko. Katedra Sztucznej Inteligencji PWr
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej jako pierwsi na świecie sprawdzili najbardziej zaawansowaną i powszechnie dostępną sztuczną inteligencję, ChatGPT. To narzędzie, które może w niedalekiej przyszłości tworzyć unikalne treści w internecie, automatycznie tłumaczyć całe książki i służyć za encyklopedię z miliardami haseł. Jak wypadło w poważnym teście?

Co to jest ChatGPT?

To stworzony przez amerykańskie laboratorium badawcze - OpenAI - program do generowania odpowiedzi na wszelkie pytania internautów lub realizowania ich poleceń. ChatGPT stara się odpowiedzieć tak, jak zrobiłby to człowiek posiadający wiedzę z danej dziedziny.

Źródłem jego danych są podręczniki, strony internetowe i różne publikacje naukowe, które wykorzystuje do modelowania swojego języka i wchodzenia w interakcje z ludźmi. Według OpenAI ich narzędzie może również udzielać naturalnych odpowiedzi na pytania, prowadząc z użytkownikiem zwykłą rozmowę.

- Model wykorzystuje wiedzę człowieka. Firma OpenAI zatrudniła mnóstwo osób, których zadaniem było ocenianie i wybieranie najlepszej wersji odpowiedzi generowanych przez sztuczną inteligencję. Na tej podstawie program uczył się, przygotowując coraz bardziej poprawne odpowiedzi. Obecnie miliony osób, korzystając z ChatGPT, zadając mu pytania, poprawiając i wchodząc z nim w konwersacje dostarczają firmie ludzkie sprzężenie zwrotne i również pomagają go rozwijać - mówi prof. Przemysław Kazienko z Katedry Sztucznej Inteligencji PWr.

Co potrafi ChatGPT?

  • generować odpowiedzi na pytania użytkowników w systemach obsługi klienta,
  • prowadzić konwersacje online z ludźmi,
  • automatycznie tworzyć tłumaczenia całych publikacji,
  • pisać całe artykuły lub wpisy na blogu,
  • tworzyć opowiadania, a nawet wiersze,
  • podpowiadać artystom w tworzeniu muzyki lub słów do niej.

Naukowcy z Wrocławia sprawdzili, co naprawdę potrafi to narzędzie

Od wprowadzenia ChatGPT do powszechnego użytku (listopad/grudzień 2022) obsłużył on już około 200 milionów użytkowników. Dopiero zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej jako pierwszy poddał go prawdziwemu wyzwaniu.

- W sumie zadaliśmy sztucznej inteligencji ponad 38 000 zapytań w 25 różnych kategoriach. Sprawdziliśmy m.in. jak reaguje na sarkazm, czy rozumie żarty i umie wychwycić szerszy kontekst wypowiedzi. Jakość odpowiedzi porównywaliśmy z wynikami osiąganymi przez inne, aktualnie najlepsze, wyspecjalizowane modele. Warto bowiem pamiętać, że ChatGPT nie skupia się na jednej dziedzinie, lecz generuje odpowiedzi na niemal wszystkie tematy - tłumaczy prof. Kazienko.

Okazało się, że ChatGPT nie jest doskonały, gdyż jest dobrym narzędziem do szybkiego znalezienia odpowiedzi, ale jeśli komuś zależy na zgłębieniu tematu lub chce dynamicznie poprowadzić dialog ze sztuczną inteligencją, zderzy się ze ścianą.

- Mocną stroną ChatGPT okazała się świadomość kontekstu i możliwość personalizacji wypowiedzi, ale z drugiej strony nie był sobie w stanie poradzić na przykład przy szybkiej zmianie tematu - dodaje profesor.

Jeszcze nie odrobi pracy domowej

Wśród pogłosek o możliwościach narzędzia można było usłyszeć o automatycznym wręcz zdawaniu egzaminów, błyskawicznym zdobywaniu wiedzy do prezentacji szkolnych, a nawet wyręczaniu z odrabiania zadań domowych.

- Pytanie tylko, czy przedstawiana nam wiedza jest obecnie nieomylna? W trakcie naszych badań ChatGPT mylił np. królów Polski - wspomina prof. Kazienko.

Naukowiec podkreśla również, że jego zespół będzie musiał się zmierzyć z kilkoma zagadnieniami, by całkowicie poznać możliwości ChatGPT. W tym czasie nie grozi nam całkowite zastąpienie pracy umysłowej, choć sztuczna inteligencja będzie w tym coraz lepsza.

PRZECZYTAJ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska