Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przebadają uchodźców z Ukrainy. Chodzi o stres związany z wojną

oprac. Monika Fajge
W badaniu weźmie udział 65 obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 65 lat.
W badaniu weźmie udział 65 obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 65 lat. Magda Pasiewicz / Polska Press
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu sprawdzą, jak traumy wojenne, których już od ponad roku doświadczają uchodźcy z Ukrainy, wpływają na rozwój ewentualnych zaburzeń psychicznych. W badaniu weźmie udział 65 obywateli Ukrainy.

Naukowcy z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu sprawdzą, jak na zdrowiu psychicznym obywateli Ukrainy odbił się stres związany z wojną.

Naukowcy z uniwersytetu przebadają Ukraińców

W badaniu weźmie udział 65 obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 65 lat. Chodzi o osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po rozpoczęciu działań wojennych. Na początek uchodźcy przejdą specjalistyczne testy, zostaną też poproszeni o wypełnienie dwóch kwestionariuszy:

  • traumy wojennej,
  • stresu emigracyjnego.

- Niezbędna jest nam wiedza, jak duży wstrząs przeżyły poszczególne osoby. Czym innym jest bowiem utrata dóbr materialnych, a czym innym bycie świadkiem śmierci czy tortur. Zależy nam też, aby dowiedzieć się, jak przebiega proces aklimatyzacji uchodźców i jak sobie radzą w nowej rzeczywistości - wyjaśnia dr Julian Maciaszek z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Zweryfikujemy między innymi: jaką mają odporność na stres i strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach; czy doświadczyli traum wczesnodziecięcych oraz jakie style przywiązania, tworzenia relacji reprezentują - dodaje naukowiec i podkreśla, że wymienione czynniki psychologiczne mają ogromny wpływ na to, czy złe (w tym przypadku wojenne doświadczenia) wywołają objawy psychiczne.

Zależy nam też, aby dowiedzieć się, jak przebiega proces aklimatyzacji uchodźców i jak sobie radzą w nowej rzeczywistości – wyjaśnia dr Julian Maciaszek
Zależy nam też, aby dowiedzieć się, jak przebiega proces aklimatyzacji uchodźców i jak sobie radzą w nowej rzeczywistości – wyjaśnia dr Julian Maciaszek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Badania uchodźców będą wieloetapowe

Naukowcy sprawdzą też stopień obciążenia allostatycznego (AL) występujący u uchodźców. To reakcja organizmu na długotrwały stres, który może objawiać się nie tylko wspomnianymi lękami czy depresją, ale również zaburzeniem pracy wielu układów i narządów.

Osoba z przeciążeniem allostatycznym będzie miała:

  • nieprawidłową akcję serca,
  • zbyt wysokie tętno i ciśnienie,
  • rozchwianą gospodarkę lipidową (podwyższony cholesterol i trójglicerydy),
  • rozchwianą gospodarkę cukrowo-insulinową.

Uchodźcy zostaną też poddani badaniu rezonansem magnetycznym.

- Pod tym względem nasze badanie jest innowacyjne, nikt wcześniej nie sprawdzał, jak traumy wojenne wpływają na sieć neuronalną i funkcje mózgu uchodźców – mówi dr Julian Maciaszek.

Badanie, finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, zakończy się publikacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska