Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad lekiem na raka

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zaawansowane badania mają zostać podzielone na trzy etapy. Na zdjęciu prof. Marcin Poręba
Zaawansowane badania mają zostać podzielone na trzy etapy. Na zdjęciu prof. Marcin Poręba Politechnika Wrocławska / mat. prasowe
Opracowanie nowej metody wykrywania nowotworów, a potem leku, który zaatakuje komórki nowotworowe i zniszczy je. Tym zajmie się zespół prof. Marcina Poręby z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, który otrzymał 2,5 mln zł na badania.

2,5-milionowy grant z Narodowego Centrum Nauki w ramach programu Opus+Lap pozwoli zespołowi prof. Poręby na badania nad lekiem na raka. Mają się one rozpocząć w styczniu 2022 r. i potrwać aż 4 lata. Zostały podzielone na trzy etapy.

W pierwszym etapie naukowcy stworzą nową metodę analizy tzw. znaczników nowotworowych. Znaczniki to substancje, których stężenie u pacjenta z nowotworem złośliwym przekracza dopuszczalne normy. Bada się próbki krwi, moczu lub wycinki tkanek. Takie substancje wytwarzają zarówno komórki nowotworowe, jak i zdrowe, które reagują na rozwijającą się w ciele człowieka chorobę. Opracowanie metody umożliwi naukowcom cytometr masowy. To jedyne urządzenie w Polsce (jedno z trzech w całej Europie Środkowej), które znajduje się właśnie na Politechnice Wrocławskiej.

Drugi etap to opracowanie rozwiązania, które pozwoli dostarczyć i aktywować lek w komórkach nowotworowych. Po jego podaniu komórka nowotworowa zostanie zniszczona.

Za etap trzeci odpowiadają już naukowcy ze Słowenii, partnerzy Politechniki Wrocławskiej w tym projekcie. Słoweński zespół będzie wszczepiał nowotwory myszom i badał, czy lek działa.

Prof. Marcin Poręba z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej podkreśla, że bardziej szczegółowa analiza tzw. znaczników nowotworowych, która pozwoli lepiej zrozumieć ich rolę w tej chorobie, jest kluczowa dla walki z rakiem. Badania w tej dziedzinie są tym istotniejsze, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe rośnie z każdą dekadą. Według danych WHO, obecnie najbardziej powszechnym nowotworem na świecie jest rak piersi. Szacuje się, że na świecie co roku tę chorobę rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska