Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej najlepszymi innowatorami w Europie

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej najlepszymi innowatorami w Europie
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej najlepszymi innowatorami w Europie Pawel Relikowski / Polskapress
Wrocławscy naukowcy zostali docenieni za badania nad nanomateriałami, które mogą usprawnić diagnostykę i leczenie nowotworów piersi. Grand Prix konkursu Innovation Radar Prize 2020 otrzymał zespół z Politechniki Wrocławskiej kierowany przez dr inż. Joannę Bauer z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

Do konkursu Innovation Radar Prize, w którym każdego roku wyłaniani są najlepsi innowatorzy w Europie, Politechnikę Wrocławską nominowano w kategorii Innovative Science. Naukowcy ze stolicy Dolnego Śląska otrzymali nagrodę główną za wielofunkcyjne hybrydowe nanomateriały do terapii i diagnostyki nowotworów piersi, które mogą zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie tych nowotworów.

Opracowali oni unikatową metodę zaliczaną do tak zwanej teranostyki, czyli nowatorskiego podejścia łączącego terapię i diagnostykę.

– Nasze wielofunkcyjne hybrydowe nanonośniki, zaopatrzone w rodzaj biologicznego detektora oraz dedykowany lek, rozpoznają w inteligentny sposób komórki rakowe. Nowotwór niszczony jest na trzy sposoby jednocześnie – poprzez spersonalizowaną chemioterapię, a także hipertermię magnetyczną i terapię fototermiczną, wywołujące lokalną hipertermię i w efekcie śmierć komórek nowotworowych – wyjaśnia mówi dr Joanna Bauer z Politechniki Wrocławskiej.

Medycyna obecnie rozróżnia ponad 10 typów nowotworów piersi. Każdy z nich daje inne rokowanie i wymaga indywidualnej terapii. Na tego typu nowotwory w Polsce zapada około 2 mln osób. Tylko 1 procent zachorowań dotyczy mężczyzn, ale to właśnie w ich przypadku rokowania są najgorsze, bo choroba często diagnozowana jest już w zaawansowanym stadium.

Wdrażane leczenie poważnie utrudnia fakt, iż większość nowotworów wykazuje tzw. chemooporność. Oznacza to, że z czasem coraz słabiej lub w ogóle przestają one reagować na podane cytostatyki.

– Opracowana przez nas technologia promuje kompleksowe podejście do leczenia nowotworów. Jest aplikowana lokalnie, a przez to minimalnie inwazyjna oraz toksyczna dla zdrowych organów i tkanek. Nononośniki rozpoznają komórki rakowe i dostarczają cytostatyk bezpośrednio do nich. Lek uwalnia się w nowotworze selektywnie, w odpowiedniej dawce i czasie. Nanocząstki działają przy tym również jako środek diagnostyczny, który uwidacznia guz m.in. w tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym, a tym samym pozwala na lepsze monitorowanie efektów terapii w czasie – dodaje dr Bauer.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska