Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka daje firmie szansę na sukces

Kamil Wołoszyn
Firma ChemIn pracuje nad formulacjami i wykonuje analizy chemiczne
Firma ChemIn pracuje nad formulacjami i wykonuje analizy chemiczne fot. ARCHIWUM WROCŁAWSKIEGO PARKU TECHNOLOGICZNEGO
Na mocy umowy Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT S.A.) z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości realizowany jest projekt o nazwie "Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do Innopolis Wrocław". Jest on dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Ze środków projektu powstaje kompleks biurowo-laboratoryjny "INNOPOLIS WROCŁAW", gdzie innowacyjne firmy mogą prowadzić działalność naukowo-badawczą, projektową, doświadczalną, wdrożeniową oraz produkcyjną. W ramach projektu WPT S.A. rozpoczął realizację usług na rzecz przedsiębiorców prowadzących działalność we Wrocławskim Parku Technologicznym.
Z udzieleniem pomocy de minimis WPT S.A. świadczy zarówno usługi badawczo-rozwojowe, jak również najem infrastruktury technicznej do celów prowadzenia badań naukowych, prac rozwojowych lub działalności innowacyjnej.
- Jedną z podstawowych barier dla innowacyjnych firm jest konieczność ponoszenia inwestycji wysokiego ryzyka na infrastrukturę techniczną, niezbędną do badań i testów - tłumaczy wiceprezes zarządu WPT S.A. Marek Winkowski. - Dzięki udzielaniu pomocy de minimis WPT S.A. istotnie obniża tę barierę - dodaje.

Badania i rozwój topowiązane procesy
Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zarówno badania naukowe, jak i prace rozwojowe. Te pierwsze podejmowane są w celu zdobywania nowej wiedzy bez nastawienia na bezpośrednie praktyczne zastosowanie (badania podstawowe), na zastosowanie w praktyce (badania stosowane), a także mające na celu zdobycie nowej wiedzy potrzebnej do opracowania nowych produktów, procesów czy usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (badania przemysłowe).
Prace rozwojowe natomiast polegają na wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów czy usług. Badania i rozwój (B+R) są to dwa wzajemnie powiązane procesy, w wyniku których przez wdrażanie innowacji technicznych powstają nowe produkty albo nowe wersje istniejących produktów.
Cytując prof. Jana Kocha, dyrektora Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii (WCTT): "badania naukowe są warunkiem niezbędnym, ale niewystarczającym, by dojść do innowacji. Najkorzystniejsze warunki zaistnieją wówczas, gdy prowadzący albo przynajmniej rozumiejący potrzebę badań przedsiębiorca spotka się z przedsiębiorczym badaczem".

Z WPT współpracuje firma ChemIn
Przykładem firmy prowadzącej działalność badawczą jest ChemIn założona przez dr nauk chemicznych inż. Dorotę Piłakowską-Pietras, absolwentkę Politechniki Wrocławskiej.
- Pięć lat temu założyłam firmę, która początkowo funkcjonowała w Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości - mówi właścicielka firmy ChemIn. - Dzięki temu mogliśmy korzystać z infrastruktury laboratoryjnej WPT S.A., a bez niej nie moglibyśmy rozwinąć naszej działalności - dodaje dr inż. Dorota Piłakowska-Pietras.

Dzięki pomocy de minimis, w ramach projektu "Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNIPOLIS Wrocław" ChemIn otrzymuje rabat na wynajem infrastruktury technicznej.Firmapracuje nad formu-acjami użytkowymi, takimi jak kremy na bazie surowców naturalnych i przyjaznych środowisku. Oprócz tego, ChemIn wykonuje analizy w zakresie identyfikacji oraz oznaczenia związków chemicznych w produktach chemii kosmetycznej, farmaceutycznej, przemysłowej i innych. Istotnym elementem działalności firmy są badania identyfikacyjne na potrzeby reje-tracji produktów zgodnie z rozporządzeniem REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals).

- Dzięki lokalizacji we Wrocławskim Parku Technologicznym udało nam się nawiązać współpracę z innymi podmiotami z branży chemicznej i biotechnologicznej - tłumaczy założycielka firmy ChemIn. - Członkostwo w Klastrze NUTRIBIOMED zaowocowało wspólnym projektem z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, dotyczącym przygotowania preparatów polifenolowych pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwpyłkowych i kardioprotekcyjnych. Substancja czynna, otrzymana dzięki pilotażowej produkcji na Prototypowej Linii Technologicznej Klastra, ma znaleźć zastosowanie w suplementach diety - dodaje dr inż. Dorota Piłakowska- -Pietras.
Firma aktywnie uczestniczy również w programach unijnych, kładących nacisk na współpracę pomiędzy obszarami biznesu i nauki, takich jak "Staż sukcesem naukowca" czy "Kluczowy stażysta". ChemIn planuje również komercjalizację swoich badań i rozpoczęcie produkcji swoich produktów.

LEDIKO tworzy autorskie moduły LED
Działalnością zarówno badawczą, jak i rozwojową zajmuje się firma LEDIKO Walendowski i Wilanowski Sp.J. Spółka znalazła się na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego dzięki konkursowi "Pomysł na własną firmę" realizowanemu przez WCTT. To wtedy nawiązała się współpraca pomiędzy laureatem konkursu - Adamem Wilanowskim i Piotrem Walendowskim - zdobywcą III miejsca. LEDIKO jest firmą z branży oświetleniowej, zajmującą się projektowaniem i produkcją opraw oświetleniowych oraz modułów na bazie diod LED. Od 2004 roku z sukcesem wprowadza na rynek innowacyjne produkty i stale je ulepsza, elastycznie dopasowując się do potrzeb klientów.

- Pomysł stworzenia firmy projektowo-produkcyjnej pojawił się już podczas nauki w liceum - mówi Adam Wilanowski, współwłaściciel LEDIKO. Jednak do zajęcia się branżą diod LED zainspirował mnie artykuł w czasopiśmie "Świat Nauki", z roku 2001. Główną nagrodą w konkursie WCTT była powierzchnia biurowa na terenie WPT S.A., zwolniona z opłat za wynajem przez pół roku, dlatego postanowiliśmy rozpocząć nasz biznes właśnie tu - dodaje Adam Wilanowski.

Wrocławski Park Technologiczny wynajmuje firmie LEDIKO wysokiej jakości sprzęt technologiczny z ulgami w ramach udzielanej pomocy de minimis. Sprzęt wykorzystywany jest do produkcji opraw LED. W ciągu ostatnich lat firma wprowadziła na rynek autorskie moduły LED, a także dwa produkty dla klienta końcowego: inteligentną oprawę uliczną LEDCLEVEO oraz oprawę przemysłową LEDINLENE. Obie zostały zaprojektowane pod kątem oszczędzania maksymalnej ilości energii oraz osiągnięcia jak najdłuższej żywotności. Oprawa przemysłowa LEDINLENE, to dobry wybór dla właścicieli magazynów wysokiego składowania, hal produkcyjnych oraz innych obiektów przemysłowych. Dzięki zastosowaniu diod LED, innowacyjnej optyki oraz sterowania można zaoszczędzić nawet do 90 proc. energii, równocześnie spełniając wymagane normy i poprawiając widoczność. Firma LEDIKO podkreśla, że nieoceniony wkład dla rozwoju oraz ugruntowania ich marki miała współpraca z Wrocławskim Parkiem Technologicznym.
- Lokalizacja naszej firmy na terenie WPT S.A. znacznie wzmocniła markę LEDIKO jako firmy z zakresu nowych technologii - podkreśla współwłaściciel firmy, Adam Wilanowski. - Dużą zaletą Wrocławskiego Parku Technologicznego jest ciągle rozrastająca się infrastruktura laboratoryjna, jak również powstające nowe budynki, które prężnie rozwijające się firmy mogą zaadaptować bez konieczności przenoszen

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska