Nauczyciele do uczniów: Nie zdawajcie matury! Nie będzie...

  Nauczyciele do uczniów: Nie zdawajcie matury! Nie będzie uczciwa!

  Zdjęcie autora materiału

  Kinga Czernichowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne
  1/7
  przejdź do galerii

  Zdjęcie ilustracyjne
  ©Fot. Piotr Krzyżanowski / Polska Press Grupa

  Nauczyciele wrocławskich szkół ogólnokształcących już dziś zapowiadają, że nie odstąpią od strajku nawet na chwilę. Nie wystawią zatem ocen licealistom, choć te powinny się pojawić w dziennikach do najbliższego wtorku. Jeśli zaś uczniowie nie będą mieli ocen, mogą nie mieć możliwości przystąpienia do egzaminów maturalnych. Co zatem z maturami? Nauczyciele radzą uczniom: nie przystępujcie do nich. A magistrat straszy, że odwoła dyrektorów szkół.
  Mirosława Chodubska ze Związku Nauczycielstwa Polskiego twierdzi, że decyzja o klasyfikacji należy do nauczycieli. - Udział w strajku jest dobrowolny, a decyzja w tej kwestii należy do członków rad pedagogicznych. Związek nie będzie apelował do nauczycieli o to, by wystawiali oceny - uprzedza Chodubska.

  Nauczyciele sami też nie chcą ustępować, dopóki rząd nie zaproponuje konkretnych rozwiązań w sprawie podwyżek płac.
  - Jesteśmy w trakcie opracowywania naszych wewnętrznych postulatów. Niektóre dotyczą chociażby klasyfikacji i przebiegu matur. Nasze stanowisko jest takie, że nie chcemy przystąpić do klasyfikacji klas trzecich do czasu rozwiązania problemu - mówi Małgorzata Moczarna, nauczycielka języka polskiego w LO IX przy ul. Piotra Skargi. - Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, wstrzymamy się od wystawienia ocen.

  Nauczyciele przypominają, że ze swojej strony dopełnili wszystkich obowiązków. - Oceny proponowane wystawiliśmy jeszcze zanim rozpoczął się strajk. Zamknęliśmy pewien okres. A rząd doskonale wiedział, że strajk jest planowany. Nie było odzewu. Teraz wstrzymujemy się od klasyfikacji - twierdzi Aleksandra Łagowska, nauczycielka języka polskiego w LO IX.

  Co w takiej sytuacji z uczniami?
  - Może lepiej, żeby nie przystępowali do matury, która będzie przeprowadzana przez leśników czy strażaków. Niech egzaminy maturalne odbędą się w godnych warunkach i zostaną przeprowadzone przez certyfikowanych egzaminatorów. W innym przypadku będzie mnóstwo nadużyć i okazji do łamania regulaminu - radzi Joanna Stefańska, inna polonistka w LO IX.

  Gdyby rzeczywiście doszło do nadużyć, egzamin mógłby zostać unieważniony. Certyfikowani egzaminatorzy są szkoleni pod kątem przeprowadzania matur. Czy mogłoby zostać uznane za nadużycie, gdyby rzeczywiście w komisjach zasiadły osoby przypadkowe, przeszkolone "na szybko"? Wiemy bowiem, że członków komisji do egzaminów gimnazjalnych przeszkalano jeszcze tego samego dnia, w którym one się odbywały.

  - Już teraz słyszeliśmy o takich sytuacjach, gdzie członkowie komisji chodzili po sali albo rozmawiali przez telefony komórkowe. To jest niedopuszczalne - dodaje Moczarna.

  - Dodajmy też, że maturzyści to ludzie dorośli. Doskonale zdają sobie sprawę ze swoich praw i w takiej sytuacji nie będą bali się wnosić o odwołanie egzaminu. My jesteśmy za uczniami, ale i oni muszą nas zrozumieć. Rzeczywistość jest taka jaka jest. Wspierają nas i rodzice, i sami uczniowie - puentuje Małgorzata Wielomek, nauczycielka języka francuskiego w LO IX, przewodniczący ZNP w tej szkole.

  Ale jest też inny powód, dla którego nauczyciele nie chcą odstąpić na chwilę od strajku i wystawić ocen.

  - Wystawiając oceny, dajemy przepustkę do matury. A skoro boimy się, że matura zostanie przeprowadzona nieuczciwie i niefachowo przez ludzi, którzy nie są profesjonalistami, to naprawdę lepiej będzie to wszystko wstrzymać - dodaje
  Joanna Stefańska.

  Ale nie we wszystkich liceach jest problem z wystawieniem ocen. - Jesteśmy wdzięczni (i mam tu na myśli i rodziców, i uczniów) dyrektorowi szkoły, Markowi Łaźniakowi, że rada klasyfikacyjna została przeprowadzona jeszcze przed rozpoczęciem strajku. My oczywiście popieramy strajk nauczycieli - mówi Mariola Szumiło, mama maturzysty uczęszczającego do XIV LO, gdzie jutro rodzice organizują dzień otwarty.

  Czternastka może być jednak wyjątkiem. Ocen nie wystawili m.in. nauczyciele z LO III, LO VII czy właśnie LO IX. Coraz bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest zatem to, że matury zostaną przełożone na inny termin. Z późniejszego terminu korzystają co roku osoby, które z przyczyn losowych nie mogły się stawić na egzaminie maturalnym. Czy tak się stanie? Czy matura zostanie przełożona?

  - Wstrzymajmy się do przyszłego tygodnia od komentarzy, niech maturzyści przez weekend jeszcze trochę się pouczą, poczytają i w spokoju przygotowują się zarówno do klasyfikacji, jak i do matur - mówi wiceprezydent Renata Granowska. - Wiemy, że dziś trwa spotkanie przedstawicieli ZNP. Myślę, że po nim będziemy bogatsi o pewne informacje.

  Sytuacja się zaostrza, bo nauczyciele i dyrektorzy są w pewien sposób szantażowani.

  - Dyrektorzy szkół byli informowani przez urzędników wydziału edukacji, że jeśli nie przeprowadzą rady klasyfikacyjnej, to będą odwoływani w trybie nagłym - mówi Bartosz Kicki, nauczyciel LO XV we Wrocławiu.

  Jeszcze więcej kontrowersji budzi rozporządzenie, które może wprowadzić minister edukacji Anna Zalewska. Chodzi o rozporządzenie lex specialis, które zmuszałoby organ prowadzący (gminę) o natychmiastowe odwołanie dyrektorów (bez żadnych rozmów ani negocjacji) w sytuacji, gdy nie zostaną wystawione oceny klasyfikacyjne. Mówi się o tym m.in. na Twitterze.
  - Oczywiście takie rozporządzenie byłoby niezgodne ze wszelkimi zasadami prawa obowiązującymi w naszym kraju - komentuje nieoficjalnie jeden z nauczycieli.

  To nie byłaby pierwsza sytuacja, kiedy matura zostałaby przesunięta. Tak się stało m.in. w 1993 roku, wtedy również nauczyciele protestowali, a egzaminy przełożono o dwa tygodnie.

  W piątek strajkowało 1015 nauczycieli liceów, nie strajkowało 280.

  Danuta Utrata o sytuacji strajkowej  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (794)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Matury

  BabaYaga (gość)

  Zgłoś / 4

  Jestem załamana - bardzo współczuję tym młodym ludziom, którzy nie chcą tracić swojej życiowej szansy, a nauczyciele im ją odbierają dla własnych ekonomicznych korzyści. Czemu nauczyciele nie...rozwiń całość

  Jestem załamana - bardzo współczuję tym młodym ludziom, którzy nie chcą tracić swojej życiowej szansy, a nauczyciele im ją odbierają dla własnych ekonomicznych korzyści. Czemu nauczyciele nie napiszą wymówień z pracy? Bo ryzyko ich przyjęcia jest zbyt duże, a kolejka chętnych do pracy w szkole długa? Lepiej grać młodzieżą i to im chluby nie przynosi, a szala wygranej przesuwa się na stronę PiS. Bo rząd pokazuje, ze się nie ugnie pod naciskiem. Jeżeli jeszcze rząd obejdzie matury i zrobi ustawę, ze na studia zostanie przyjęty każdy chętny bez tej matury - to ma wygraną pewną jak w banku. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  masakra

  elka (gość)

  Zgłoś / 5

  To jest jakas masakra. To nie strajk tylko szantaz. Tak zle maja? Fizycznie nie pracują i maja 3 miesiace wolnego w roku, do tego w calej karierze moga wziasc 2 urlopy zdrowotne trwające rok. I co...rozwiń całość

  To jest jakas masakra. To nie strajk tylko szantaz. Tak zle maja? Fizycznie nie pracują i maja 3 miesiace wolnego w roku, do tego w calej karierze moga wziasc 2 urlopy zdrowotne trwające rok. I co oni maja zle? Ciezko to maja gorniki pod ziemia i ludzie co wykonujacy niebezpieczne zawody. Smiech na salizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parówki

  Robert (gość)

  Zgłoś / 5

  Lenie śmierdzące chcą wyrwać kasę na krzywdzie dzieci i młodzieży wstydźcie się !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wspierają bo są po klasyfikacji

  To wiele wyjaśnia (gość)

  Zgłoś / 5

  Maturzyści z XIV wspierają nauczycieli :-) bo są po radzie klasyfikacyjnej...
  O ileż tak prościej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieroby i nieudaczniki

  Belfer (gość)

  Zgłoś / 6

  Witam, nie dość że nic przez lata nie robią tylko klapką ten sam materiał, to jeszcze nie wiadomo ile chcieli by zarabiać. A najgorsze to jest to że próbują posługiwać się innymi! Wstyd mi za...rozwiń całość

  Witam, nie dość że nic przez lata nie robią tylko klapką ten sam materiał, to jeszcze nie wiadomo ile chcieli by zarabiać. A najgorsze to jest to że próbują posługiwać się innymi! Wstyd mi za takich ludzi! Nigdy nie byłem za przemocą, ale teraz to żałuję że w naszym kraju nie można na miejscu policji wziąść pał do ręki i poznać to bydło do innej pracy, oczywiście lepiej płatnej np. górnictwo, budowlanka itp.
  A najlepsze stwierdzenie jakie nasuwa mi się na myśl to takie że biedni nauczyciele tak mało zarabiają, że jakby się rozejrzeć to każdy inny zawód ma lepszą placę:) Wiec moi drodzy czas się przekwalifikować:) Pozdrawiam wszystkich:)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  etos zawodu nauczyciela?? - a moze systemowa prywatyzacja szkolnictwa?

  andy_wroclaw (gość)

  Zgłoś / 7

  nauczycie z powołania nie powinien krzywdzić uczniów i tyle w tym temacie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Apelacja do nauczycieli

  Jaro (gość)

  Zgłoś / 11

  Większość rodziców jest przeciwna strajkowi.
  Jak się nie podoba 18h pracy za 4000 zł to proponował bym zatrudnić się na kasie w supermarkecie lub na budowie tam można dobrze zarobić. Należy...rozwiń całość

  Większość rodziców jest przeciwna strajkowi.
  Jak się nie podoba 18h pracy za 4000 zł to proponował bym zatrudnić się na kasie w supermarkecie lub na budowie tam można dobrze zarobić. Należy jednak pamiętać że tam się pracuje po 40 do 70h w tygodniuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nauczyciele! ogarnijcie się!

  poloco (gość)

  Zgłoś / 11 / 2

  Nikt nie dał wam takiego prawa, żeby nie wystawić uczniom ocen i nie dopuścić w ten sposób do matury. Jeżeli to zrobicie powinniście się liczyć ze zbiorowym pozwem tych których chcecie pozbawić...rozwiń całość

  Nikt nie dał wam takiego prawa, żeby nie wystawić uczniom ocen i nie dopuścić w ten sposób do matury. Jeżeli to zrobicie powinniście się liczyć ze zbiorowym pozwem tych których chcecie pozbawić możliwości przystąpienia do egzaminu dojrzałości. Z tego co się orientuje taki zbiorowy pozew jest na korzyść pozywających a nie pozwanych.
  "Już teraz słyszeliśmy o takich sytuacjach, gdzie członkowie komisji chodzili po sali albo rozmawiali przez telefony komórkowe. To jest niedopuszczalne" Mamy rozumieć że certyfikowani egzaminatorzy tak nie robią?? hahahahaha XD świetny żart! Nie jeden certyfikowany się zachowywał w taki czy podobny sposób.
  A co do ogólnej sprawy strajku to wiele osób ciężko pracujących za marne grosze chętnie się z wami zamienią, np. górnik czy pracownicy firm którzy mimo wyższego wykształcenia są nie bójmy się powiedzieć wyzyskiwani. Nie macie wcale tak źle jak głosicie. Mam w rodzinie kilku nauczycieli i żaden tak nie narzeka jak wy, niektórzy sobie nawet chwalą, bo mają możliwość zobaczenia kawałka świata jeżdżąc z uczniami na wycieczki po Polsce i za granicę.
  Moim zdaniem ten wielki strajk to jest tylko po to żeby ludziom w głowie namieszać... Jedna wielka polityczna zagrywka przed wyborami do europarlamentu, wiadomo przez kogo zorganizowana... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do nauczycieli

  rodziuc (gość)

  Zgłoś / 15 / 1

  A nauczyciele zdawali egzaminy z matury?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zwolnić

  Moli81' (gość)

  Zgłoś / 30 / 1

  Jestem nauczycielem i jestem dumna ,że nie strajkuję...musi to na Rusi. Z niesprawiedliwością się nigdy nie zgodzę.A czemu młodym ludziom zamykać drogę i uczyć nienawiści???to nie totalitaryzm....rozwiń całość

  Jestem nauczycielem i jestem dumna ,że nie strajkuję...musi to na Rusi. Z niesprawiedliwością się nigdy nie zgodzę.A czemu młodym ludziom zamykać drogę i uczyć nienawiści???to nie totalitaryzm. Mają prawo się uczyć...no chyba że ktoś chce swoje przeciętne dziecko z prywatnych szkół dać na dobre studia...no to teraz będzie miało szansę....albo obcokrajowcy...bravo!!!!!!!

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo